Skocz do zawartości

Pętla Łabędzia


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

To jeszcze pytanie do kolegów astrofotografów: Jak lepiej "pokolorować" to zdjęcie? Dopalić tlen do bikoloru czy może RGB i złożyć HaRGB. Zastanawiam się który wariant da fajniejszy efekt. Z jednej strony RGB da ładne, kolorowe gwiazdki, z drugiej strony sporo tam sygnału w tlenie i zdjęcia HaOIII też mają swój urok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie to wyszło, piękne struktury mgławic i zbalansowane pole gwiazd. Klasa, A tak sobie myślę, że ten refraktor znakomicie by się nadał do sfotografowania "Spaghetti" (Simeis 147).

Napisałem o tym, bo sam bym podjął taką próbę ( mam nawet szkiełko 200mm ), ale do niczego nie podpięte, a znając moje tempo prac, no to nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryszardo ma rację z tym SImeisem . Niewielu się targnęło, bo to swoista "nobilitacja" a kotek się do tego nadaje. Ja musiałem robić mozaikę.

Piotrze, ja bym palił OIII do tego Ha a potem LRGB. Wynik takiego działania masz tutaj.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Grzędziel napisał:

To jeszcze pytanie do kolegów astrofotografów: Jak lepiej "pokolorować" to zdjęcie? Dopalić tlen do bikoloru czy może RGB i złożyć HaRGB. Zastanawiam się który wariant da fajniejszy efekt. Z jednej strony RGB da ładne, kolorowe gwiazdki, z drugiej strony sporo tam sygnału w tlenie i zdjęcia HaOIII też mają swój urok. 

 

HaOIII w jednym blanku jest bardzo spoko:

 

http://www.astromarcin.pl/images/nebulas/VEIL/Veil_SRN_bicolor_2018_half_v3.jpg

https://astropolis.pl/topic/64200-veil-snr-w-bikolorze/?tab=comments#comment-732699

 

Z perspektywy chyba najmniej preferuje HRGB bo wodór dominuje coś co powinno tez być widoczne ( ciągniesz niebieski tylko z B). Więc po HO3(S) drugi to LRGB (ewentualnie niewielką domieszką H )

 

http://www.astromarcin.pl/images/nebulas/VEIL/Veil_2015_lrgb_2000.jpg

https://astropolis.pl/topic/61104-veil-inaczej-z-mgławicą-pyłową-u-boku/

 

 

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie tez to kreci :)

https://phys.org/news/2018-11-cygnus-loop.html

 

Ciezko to sie obrabia. Tlen i wodor maja osobna luminacje, ktora trzeba sprytnie polaczyc. Poza tym włókna szybko sie przepalaja przy wyciaganiu.... ehhhh, same problemy...

Zauwazyles @Grzędziel ze na moich 25min jest wiecej sygnalu niz u Ciebie przy 12h :)

 

edit

Ty 6.77 arcsec/pixel

 

ja 7.19 arcsec/pixel

blisko.

   
Edytowane przez Tayson
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, maciek z napisał:

Pozwoliłem sobie Piotrze na dodanie do Twojego zdjęcia koloru z mojego zdjęcia. 1. zdjęcie krycie 100%, 2. zdjęcie krycie 50%

O, dzięki Maćku. Fajny kolorek, już nie będę męczyć tego obiektu przez kolejne noce tylko udam się w inne rejony.

:)

 

 

2 godziny temu, Tayson napisał:

 

Zauwazyles @Grzędziel ze na moich 25min jest wiecej sygnalu niz u Ciebie przy 12h :)

 

edit

Ty 6.77 arcsec/pixel

 

ja 7.19 arcsec/pixel

blisko.

   

Zauważyłem, zauważyłem....

Moje zdjęcie jest niewiele lepsze mimo, że z większej tuby paliłem prawie 30x dłużej.

Niezbadane są wyroki niebios.

 

Edit:

Moja natywna skala to 4,46"/pix, wrzuciłem resizowane.

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To warszawskie niebo bywa zdradliwe. Zawieszą się jakieś pyły, wysoki cirrus - normalnie tego nie widać - a na fotografii, zwłaszcza w Ha mamy słaby sygnał, wszystko jest miękkie i rozmyte. Pomimo tego zdjęcie Piotra jest bardzo dobre, a wymagało długiej ekspozycji, bo pewnie akurat coś tam się pałętało w powietrzu... .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 hours ago, Grzędziel said:

Od bardzo dawna marzyłem o zrobieniu całej Pętli na jednej klatce i przyznam szczerze, że był to jeden z decydujących czynników przy podejmowaniu decyzji o zakupie RedCata. Nich to zdjęcie stanowi przeciwwagę dla świetnych wielkoskalowych zdjęć @ryszardo.

 

Tak jak Rysiek doskonale pamiętasz, nas trzech ze starej gwardii  czyli Ty, @Agent Smith, i ja zawsze zgodnie twierdziliśmy, że w astronomii liczy się rozmiar. I co mamy po latach, Ty masz lustro 300 mm (i szykujesz 450 mm), Agent też doszedł do tego rozmiaru, ale niestety sprzedał, a ja się uwsteczniłem i takim maleństwem (51mm) focę. Ale obiecuję poprawę -w planach też stacjonarnie duże lustro, od zawsze o tym marzę. Tymczasem niech będzie to, RedCat da się lubić:

 

Setup: RedCat 51/250,   HEQ5,   Atik 383,   Ha: 72x600 sek.

751114795_PtlaabedziaHa72x600RC383w5.thumb.jpg.3fd2ab7c654f2a25582def4073eb2ed5.jpg

 

Doskonale Cię rozumiem, Piotrze, a sądząc na podstawie tego, i innych świetnych fotek, jakie robisz z pomocą tego Kotka nie były to zmarnowane pieniądze - po raz kolejny William Optics pozytywnie zaskakują nowatorskim designem. Moją ulubioną firma. Sprzęt na lata.

Nie wiem jakie plany masz co do dużego szkła Piotrek, ja poległem na 12" kratownicy, boleśnie doświadczając nieubłaganego: tylko dostępność ciemnego, wiejskiego nieba usprawiedliwia wszystkie liczne udręki i utrudnienia wynikające z przewożenia, rozstawiania i kolimacji takiego ciężkiego grata.

Zwłaszcza samemu - trzeba nieźle się naharować i nagimnastykować.

A w mieście czy też blisko pod obrazy w 12 nie są dużo lepsze niż z dobrej 8" czy 10".

Teraz jest spory postęp, lżejsze konstrukcje, gdybym wracał do tematu na pewno kupiłbym model z możliwością wygodnej jednoosobowej kolimacji od góry.

No i od razu wózek do tego bym nabył. (mówię o 12" lub większym.)

Wesołe jest życie staruszka....;)

Tyle, że wciąż jest moim problemem brak ciemnego nieba. Mieszkam w Otwocku i pogoda "na 12" jest może 5 razy na roku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2019‎-‎08‎-‎20 o 21:23, Grzędziel napisał:

Tak jak Rysiek doskonale pamiętasz, nas trzech ze starej gwardii  czyli Ty, @Agent Smith, i ja zawsze zgodnie twierdziliśmy, że w astronomii liczy się rozmiar. I co mamy po latach, Ty masz lustro 300 mm (i szykujesz 450 mm), Agent też doszedł do tego rozmiaru, ale niestety sprzedał, a ja się uwsteczniłem i takim maleństwem (51mm) focę. Ale obiecuję poprawę -w planach też stacjonarnie duże lustro, od zawsze o tym marzę. Tymczasem niech będzie to, RedCat da się lubić:

Pamiętam...jednak, jak widzę co potrafi pod dobrym niebem mały refraktor z Cmosem, to myślę " nie taki duży ale sprytny, daje radę!"  :) .

Nie mnie,j brutalnej siły dużego teleskopu nic nie zastąpi.

Pozdrawiam!

P.S.

Jednakowoż parka Red Cat & Atik 383 sprawdza się doskonale.

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeden z ulubionych obiektów , łatwo na nim się wyłożyć zwłaszcza w kolorze. Bardzo ładnie wygląda to Ha , choć po 12h palenia to powinno dobrze wyglądać :) 

Niedawno zastanawiałem się  nad  przewagą miejscówek gdzie można mieć kilka nocy pogodnych pod rząd , kiedy można sobie zaplanować dłuższe projekty , a nie wyrywanych godzin z pogodnym niebem. Z drugiej strony taka dawkowana przyjemność jest może bardziej satysfakcjonująca :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.