Skocz do zawartości

Mały, lekki, chiński - czyli krótki test montażu Sky Watcher AZ GTi


cyberboss

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, kjacek napisał:

W poprzednim poście miałem na myśli scenariusz, gdzie ktoś nie chce używać ani kompa ani telefonu, bo ma taką ochotę pobawić się ręcznie ;-). Wiem, to GoTo, ale ludzie są różne :-P.

Czy można ręcznie celować montażem, gdy jest on wyłączony?

Tak. Po zluzowaniu sprzęgieł montażem można bez problemu* kręcić ręcznie.

*nie tak do końca bez problemu, bo mój właśnie przez to, że w azymucie chodził dość ciężko wylądował u sprzedawcy na reklamację. Dam znać jak cały proces dobiegnie końca

4 godziny temu, kjacek napisał:

Jak dokładny jest ten montaż, chodzi mi o to, czy trafia w obiekty, leżące na innej wysokości i około 180 stopni po drugiej stronie nieba?

To oczywiście zależy od powiększenia. Przy 150x (BCO 10mm) skacząc z Albireo (była już po zachodniej stronie) na Kapellę gwiazda lądowała jakieś 90% od środka pola widzenia. Przy 250x (BCO 6mm) w drugą stronę niestety już gwiazdy widać nie było (wtedy wystarczyła lekka korekta z pomocą szukacza 9x50 i już Albireo się pojawiło w okularze). Oczywiście przy mniejszych powiększeniach będzie lepiej. Trzeba po prostu przyłożyć się do pierwotnej kalibracji GoTo i raczej dobrze trafia.

 

4 godziny temu, kjacek napisał:

Czy potrzebne są jakieś warunki, aby ustawić montaż?

Przede wszystkim dobrze wypoziomować statyw, wyważyć teleskop w osi wysokości (nie musi być idealnie, chodzi o to, żeby silnik nie miał za dużego oporu) i skalibrować go na 2 jasne gwiazdy (tu przydaje się okular z krzyżem, ja mam 12,5mm, bo w samym szukaczu może być za mała dokładność).

3 godziny temu, Agent Smith napisał:

Mam pytanie - jaki to ma być pilot?

Czy wystarczy standardowy pilot SW (z odpowiednim firmware)?

Jeśli tak to które wersje pilota się nadają ? O ile dobrze pamiętam tylko od którejś wersji pilota wzwyż można wgrać firmware do AZ?

Dzięki

Z tego co wiem, to wystarczy pilot v.3 i można działać (przynajmniej na stronie producenta od tej wersji w instrukcji pojawił się dział dotyczący sterowania AZ). Brak pilota nie stanowi problemu, bo montażem wtedy sterujemy z telefonu, tabletu lub komputera. Myślę, że opcję podłączenia pilota pozostawili bardziej dla tych, którzy już go posiadają i są przyzwyczajeni do tej opcji. Zaletą sterowania z telefonu jest jego wbudowany GPS, więc z automatu mamy podane współrzędne geograficzne oraz dokładny czas, a w pilocie musimy wprowadzać te dane "z palca".

Edytowane przez cyberboss
stylistyka
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 3.09.2019 o 16:09, cyberboss napisał:

Tak. Po zluzowaniu sprzęgieł montażem można bez problemu* kręcić ręcznie.

*nie tak do końca bez problemu, bo mój właśnie przez to, że w azymucie chodził dość ciężko wylądował u sprzedawcy na reklamację. Dam znać jak cały proces dobiegnie końca

Czy reklamacja została uznana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się, że można łatwo wyeliminować problem z MAK-ami czy innym sprzętem, który powieszony z lewej strony montażu ma szukacz na dole a pokrętło ostrości koliduje z kątówką. 

Wystarczy zrobić upgrade softu na wersje AZ/EQ dual mode Right Arm. Sprzęt wieszamy potem z prawej i problem znika.

A ja kombinowałem z obejmami na MAK-a...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa pytania.

1.Czy ktoś wiesza na tym mantażu Mak-a 127 z bino? To prawie 6 kg.

2.Jeśli nakieruję ten zestaw na obiekt ręcznie np. na Księżyc, to wystarczy włączyć śledzenie, czy należy również kalibrować? Oczywiście wszystko wypoziomowane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, megrez23 napisał:

2.Jeśli nakieruję ten zestaw na obiekt ręcznie np. na Księżyc, to wystarczy włączyć śledzenie, czy należy również kalibrować? Oczywiście wszystko wypoziomowane.

Jeśli masz włączone enkodery, to po ręcznym przestawieniu montażu na nowy cel elektronika "wie" gdzie skierowany jest teleskop i kontynuuje śledzenie na nowym obiekcie (przy Księżycu należy jedynie zmienić prędkość śledzenia).

9 godzin temu, Hamster napisał:

Okazuje się, że można łatwo wyeliminować problem z MAK-ami czy innym sprzętem, który powieszony z lewej strony montażu ma szukacz na dole a pokrętło ostrości koliduje z kątówką. 

Wystarczy zrobić upgrade softu na wersje AZ/EQ dual mode Right Arm. Sprzęt wieszamy potem z prawej i problem znika.

A ja kombinowałem z obejmami na MAK-a...

Właśnie wczoraj dowiedziałem się o tym z Youtuba jak ktoś testował ten montaż. Ponadto wgrywając ten soft (wersja 3.20: https://inter-static.skywatcher.com/downloads/azgti_motor_controller_firmware_rightarm_0320.zip), można włączyć tryb EQ, umieścić głowicę montażu na klinie paralaktycznym i mieć lekkie narzędzie do prostej astrofotografii z krótką ogniskową.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Cześć cyberboss.

Gratuluję  ciekawej  recenzji,  a i temat się fajnie  rozwinął. 

Właśnie  szukam  czegoś  do podróży,  także  samolotowych i już  miałem  kupować  Meade ETX 80 Observer jak "odkryłem " ten montaż. 

Mam już  maczka 127 ale niepotrzebnie  "rozwojowo" kupiłem do niego  montaż  EQ3-2  na stalowych nogach, który i tak używam w trybie  azymutalnym. Montaż dość  ciężki, więc  na wyjazdy  odpada.

Rozwój  poszedł  w innym  kierunku  i mam też Meade LX200 10".

Maczek nie do końca  nadaje się  jako traveler  (chłodzenie,  ew. utrara kolimacji ) ale do obserwacji  będzie  lepszy niż wyżej  wymieniony refraktorek  80x400. Poza tym  już  go mam ;-)

Z czasem może zakupię  jakiś  nieduży  refraktor.

Zanim  dokonam zakupu (już bym kupił gdyby  jakaś  używka się  trafiła) mam kilka pytań do autora.

Jak z czasem pracy na bateriach/akumulatorkach ?

U mnie  szukacz jest po lewej stronie (jak na zdjęciu ), czy  to nie będzie kolidowało z montażem? 

Używasz przeciwwagi ? Jak się  patrzy na zdjęcia  tego zestawu to ma się  wrażenie że przy najmniejszej sile przyłożonej do teleskopu zestaw powinienem się  przewrócić  ;-)

Wolałbym nie używać  przeciwwagi,  raz , że  to dodatkowy ciężar w bagażu, a dwa to przy wadze samego teleskopu z akcesoriami blisiej 5kg  to powyżej  dopuszczalnego obciążenia  głowicy 

Czy drgania  tego zestawu  na oryginalnym  statywie są akceptowalne?

Mam statyw  Velbon EX-640 kupiony do lornetki  15x70  i niestety  nawet mruganie zbyt blisko okularów powoduje drgania ;-)

Skoro  już  o lornetkach, czy  jest jakiś patent  by na tej glowicy zamontować lornetkę? 

IMG_20200304_164922.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, adamer napisał:

Jak z czasem pracy na bateriach/akumulatorkach ?

U mnie  szukacz jest po lewej stronie (jak na zdjęciu ), czy  to nie będzie kolidowało z montażem? 

Używasz przeciwwagi ?

... 

Czy drgania  tego zestawu  na oryginalnym  statywie są akceptowalne?

Mam statyw  Velbon EX-640 kupiony do lornetki  15x70  i niestety  nawet mruganie zbyt blisko okularów powoduje drgania ;-)

Skoro  już  o lornetkach, czy  jest jakiś patent  by na tej glowicy zamontować lornetkę? 

Hej. Kupiłem taki montaż z giełdy. Jest OK. 

Trochę głośny w najszybszym trybie. 

 

Ja korzystam z większego aku, nie potrafię powiedzieć ile wytrzyma na bateriach. 

 

Przy 5kg nie korzystam z przeciwwagi. 

Nie mam oryginalnego statywu, mam inny lekki a wytrzymały i nie ma drgań. 

 

Lornetkę pewnie da radę, trzeba pokombinować z dovetailem typu L. 

 

Tylko sterowanie jest specyficzne. Trzeba odpalić Synscan  co najmniej włączyć dodatkowe encodery i NIE kończąc Synscan uruchomić SkySafari. Tak steruję z telefonu z androidem. 

Istotne jest, aby baterie były naładowane. Inaczej wifi świruje. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Jacek.  Też bym chętnie  kupił z giełdy  ;-)

Krajowy sklep  zaproponował  zestaw za 1550 zł  :-/

25 minut temu, kjacek napisał:

 

Ja korzystam z większego aku, nie potrafię powiedzieć ile wytrzyma na bateriach

Przy 5kg nie korzystam z przeciwwagi. 

Nie mam oryginalnego statywu, mam inny lekki a wytrzymały i nie ma drgań. 

 

Właśnie czas pracy na bateriach mnie interesuje.  Niektóre  wyjazdy będą  kamperem, wówczas  mógłbym  chyba podłączyć się pod 12V. Na samolot aku odpada.

To dobra wiadomość, wolałbym nie taszczyć przeciwwagi. 

Jaki statyw używasz,  jakie  wymiary złożonego  i waga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Postaram się odpowiedzieć po kolei:

Godzinę temu, adamer napisał:

Jak z czasem pracy na bateriach/akumulatorkach ?

Na akumulatorkach, które opisywałem powyżej wytrzymuje spokojnie 2 nocki obserwacyjne z rzędu. Dłużej nie sprawdzałem, po prostu je doładowałem. Zużycie energii jest na prawdę małe.

Godzinę temu, adamer napisał:

U mnie  szukacz jest po lewej stronie (jak na zdjęciu ), czy  to nie będzie kolidowało z montażem? 

Z montażem nie, ale w takiej konfiguracji będziesz miał szukacz poniżej tuby. Ale nie stanowi to problemu, bo pobierasz alternatywny firmware do montażu ze strony SW http://skywatcher.com/download/software/motor-control-firmware/ i wtedy silnik montażu w osi wysokości działa na odwrót i możesz zamontować tubę na odwrót, a szukacz będzie tam gdzie powinien być.

Godzinę temu, adamer napisał:

Używasz przeciwwagi ? Jak się  patrzy na zdjęcia  tego zestawu to ma się  wrażenie że przy najmniejszej sile przyłożonej do teleskopu zestaw powinienem się  przewrócić  ;-)

Wolałbym nie używać  przeciwwagi,  raz , że  to dodatkowy ciężar w bagażu, a dwa to przy wadze samego teleskopu z akcesoriami blisiej 5kg  to powyżej  dopuszczalnego obciążenia  głowicy 

Używam 25 cm śruby M12, która pasuje do tego montażu, a na śrubę, żeby zwiększyć jej masę jest założona bateria szerokich podkładek M12. Rzeczywiście bez przeicwwagi robi się niestabilnie. Nie ma mowy, żeby zestaw przewrócił się samoistnie, ale ktoś nieostrożny mógłby mu łatwo pomóc. Na samą pracę montażu nie ma to wpływu.

 

Godzinę temu, adamer napisał:

Czy drgania  tego zestawu  na oryginalnym  statywie są akceptowalne?

Ten zestawowy statyw to najsłabsze ogniwo. Jeżeli masz inny lekki, ale stabilny ze śrubą 3/8" to warto go wypróbować, bo przy powiększeniach powyżej 150x ustawianie ostrości robi się uciążliwe.

Godzinę temu, adamer napisał:

Skoro  już  o lornetkach, czy  jest jakiś patent  by na tej glowicy zamontować lornetkę? 

Tak, jak pisał Jacek, spróbuj np. coś takiego https://deltaoptical.pl/l-adapter-sw

Tylko pytanie czy jest sens wieszać na tym lornetkę, którą chyba lepiej (w moim odczuciu) celować ręcznie.

Z perspektywy czasu, jakbym miał się ponownie decydować, to brałbym wersję bez enkoderów. Zauważyłem, że z możliwości ręcznego przestawiania praktycznie nie korzystam.

Edytowane przez cyberboss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dzięki za  odzew.  

Dobry wynik z tymi akumulatorkami, jeżeli  podobnie jest z bateriami  to wystarczy.

Muszę pogooglac na temat aku o których mówisz. 

Nie bardzo  rozumiem tego pobierania  firmware, pobieram to do głowicy,  czy do tabletu  z którego  będę  sterował ? Zresztą  tym się  będę  martwił  jak już  będę  miał  głowicę ;-)

Lepszego  lekkiego  i bardziej stabilnego statywu na razie  nie mam i pewnie  kupię  z tym fabrycznym, myśląc  o późniejszej zmianie.

Lornetką  15x70 nie  bardzo  da sie z ręki,  używam  żurawia , lub chybotliwego Velbona na wyjazdach. Gdybym zamontował ją  na AZ GTi , statyw został by w domu.

Enkodery to fajna sprawa,  brakuje  mi ich w LX200.  Ale jeżeli  cena sporo niższa  .... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie nie wiem jak z tą ceną. W DO mają tylko gti. Gte (bez enkoderów) były wcześniej dostępne w First Light Optics, ale teraz zauważyłem, że można go kupić tylko w zestawie z tubą.

 

Firmware pobierasz na komputer, który poprzez WiFi łączysz z głowicą i wgrywasz do głowicy. Na stronie jest dokładna instrukcja jak to zrobić.

 

Mobilność statywu jest bez zarzutu. Jedynie drgania są denerwujące, ale można się do nich przyzwyczaić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi encoderami to chyba jest tak, że w tym montażu są dwa zestawy. 

Jeden do poruszania przy pomocy silniczków, a drugi gdy chcemy ustawić tubę ręcznie. 

EDIT ten drugi zestaw włączamy z aplikacji Synscan. 

EDIT2 a działanie można zauważyć po podłączeniu pod SkySafari. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kjacek napisał:

Z tymi encoderami to chyba jest tak, że w tym montażu są dwa zestawy. 

Jeden do poruszania przy pomocy silniczków, a drugi gdy chcemy ustawić tubę ręcznie. 

EDIT ten drugi zestaw włączamy z aplikacji Synscan. 

Tak, oczywiście. Miałem na myśli właśnie te enkodery włączane poprzez aplikację, które powodują, że przy ręcznym poruszaniu montażem nie traci on orientacji (auxilary encoders)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Hamster napisał:

Nie kupuj w zestawie z oryginalnym statywem, bo tego nie udźwignie. Masz MAKa z kątówką 2'' + 2'' okular + duży szukacz - to będzie galareta. Lepiej kup samą głowicę i od razu mocniejsze nogi + pier. 

Tak bym chętnie  zrobił.  Tylko jaki lekki i pasujący statyw  byś  polecił? 

W kraju mogę  mieć  zestaw za 1550 zł  z przesyłką  (nie pytałem jeszcze  czy  sprzedaliby samą  głowicę, pewnie  nie,  bo kto  im ten statyw kupi?)

Kupując  na FLO muszę  zapłacić  235£ ( trochę  ponad 1200zl) z wysyłką.  Za różnicę  w cenie dobrego  statywu nie kupię  ....

Do tego kupując w kraju mam polską  gwarancję z której zresztą  z powodzeniem  autor wątku skorzystał.

Autor cyberboss  narzka na statyw ale  wciąż go używa, więc  tragedii  chyba nie ma. 

Maczek  będzie jako początkowy traveler, potem jakiś  przyzwoity  refraktorek  (może nawet ED) który  będzie  pewnie lżejszy. 

Szkoda , że  te głowice to rzadkośćna rynku wtórnym  :-/

51 minut temu, cyberboss napisał:

No własnie nie wiem jak z tą ceną. W DO mają tylko gti. Gte (bez enkoderów) były wcześniej dostępne w First Light Optics, ale teraz zauważyłem, że można go kupić tylko w zestawie z tubą.

 

Firmware pobierasz na komputer, który poprzez WiFi łączysz z głowicą i wgrywasz do głowicy. Na stronie jest dokładna instrukcja jak to zrobić.

 

Mobilność statywu jest bez zarzutu. Jedynie drgania są denerwujące, ale można się do nich przyzwyczaić

Trochę obawiam  się tego pobierania firmware. Jestem model 62 i nie za bardzo  komputerowy ;-)  W komputerze nie mam wifi ale to samo moge zrobić  z laptopa. 

Wcześniej  gdzieś  widziałem  filmik na YouTube, w którym gość  krok po kroku  wyjaśnia jak to się robi. Tylko dotyczyło  to uaktualnienia przy zastosowaniu klina, a ja nie chce go stosować.  Boję  sie by nie zrobić  cegły  ze sprzętu. 

Gdzie  można  niedrogo kupić pilot do tej głowicy?  Ktoś  pisał,  ze SW v.3 będzie pasować. 

Wiem, że  mogę  sterować  z tableta, ale korzystam też  z Meade LX200 i Sky Safari.  Na tablecie tylko wybieram  obiekt, jednak potem do drobnych  korekt wolę używać  pilota.  Nie muszę odrywać wzroku od okularu i wyczucie fizycznych klawiszy jest lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, lepiej kupić w kraju i mieć na miejscu gwarancję. Zawsze możesz odsprzedać potem statyw dla kogoś kto wykorzysta go do czegoś lżejszego np. adventurera + aparat. Ja wymieniłem statyw na stal 1.5'' i chyba to jest najlepsze rozwiązanie nie tracąc na mobilności. Pamiętaj, że stabilność zestawu jest najważniejsza, bo gdy jej nie ma, to gubisz przyjemność obserwacji. Upgrade softu do stosowania klina nie ma tu znaczenia. Po prostu potem, przy odpalaniu softu na smartfonie, wybierasz opcję AZ a nie EQ gdy nie chcesz używać klina.  Też mi brakuje pilota z macalnymi przyciskami do ręcznego czesania okolic namierzonego celu ale taki pilot, to już spory dodatkowy wydatek. Jeżeli dobrze wypoziomujesz sprzęt i ustawisz go na 3 obiekty/gwiazdy, to korekta nie będzie potem potrzebna. Wyszukiwanie dobrze celuje i trzyma cel.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Hamster napisał:

Fakt, lepiej kupić w kraju i mieć na miejscu gwarancję. Zawsze możesz odsprzedać potem statyw dla kogoś kto wykorzysta go do czegoś lżejszego np. adventurera + aparat. Ja wymieniłem statyw na stal 1.5'' i chyba to jest najlepsze rozwiązanie nie tracąc na mobilności. Pamiętaj, że stabilność zestawu jest najważniejsza, bo gdy jej nie ma, to gubisz przyjemność obserwacji. Upgrade softu do stosowania klina nie ma tu znaczenia. Po prostu potem, przy odpalaniu softu na smartfonie, wybierasz opcję AZ a nie EQ gdy nie chcesz używać klina.  Też mi brakuje pilota z macalnymi przyciskami do ręcznego czesania okolic namierzonego celu ale taki pilot, to już spory dodatkowy wydatek. Jeżeli dobrze wypoziomujesz sprzęt i ustawisz go na 3 obiekty/gwiazdy, to korekta nie będzie potem potrzebna. Wyszukiwanie dobrze celuje i trzyma cel.  

Napisz proszę coś więcej o statywie i ile Cię to kosztowało.  Piszesz "nie  tracąc na mobilności "  Siłą rzeczy  stal 1,5" musi być  cięższa i pewnie dłuższa. Na wyjazdy kamperowe mógłbym  sobie zostawić  statyw od Eq3-2 a głowicę  sprzedać.  Jednak do samolotu  to się  nie nadaje. Pytanie czy  da się to połączyć? 

Ten filigranowy statyw można by dociążyć kładąc coś  na półce,  lub wieszając pod nią.

O jakich  pieniądzach mówimy przy zakupie pilota i gdzie  go kupić.  Jak to się  nazywa?  Może na ebay.de lub zagranicznych  forach można taniej kupić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do samolotu statyw 1.5''  faktycznie może być trochę za duży. Ja mój kupiłem razem z głowicą AZ4 na spółkę z jednym astrofanem. On wziął głowicę a ja nogi.  Kosztowały mnie w ten sposób chyba 250zł. Ale już nie ma takiej dobrej ceny na ten zestaw. Musiałem tez dokupić w FLO przejściówkę do tego statywu, aby móc zamontować pier. Bolec przeszkadzał.  Mam też stal 1.75'' ale to już ciężkie bydlę i różnica wagowa względem 1,5'' jest duża. Jeżeli kupisz w zestawie, to sam się przekonasz, czy wieszając 5kg na tym statywie jeszcze daje radę, czy trzeba szukać czegoś lepszego, bo się wszystko telepie przy najlżejszym dotknięciu.  

Pilot do tej głowicy to standardowy SynScan z zestawów od SW HEQ5 i pokrewnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Hamster napisał:

Ale ja mam kolumnę (pier). Masz w tym wątku, wcześniej, zdjęcie mojego małego zestawu.

Faktycznie masz i to oryginalny  od AZ GTi. Kolumna i adapter kupiony z FLO,  to dodatkowe  koszty.  Jednak  dzięki temu  masz naprawdę  stabilny zestaw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumnę miałem w zestawie z nogami kupione w DO. Nogi jak pisałem odsprzedałem, bo się uśmiałem jak rozpakowałem i powiesiłem na nich teleskop. W FLO dokupiłem tylko adapter do statywu i nowe siodełko z zaciskiem klinowym a nie śrubką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hamster napisał:

Kolumnę miałem w zestawie z nogami kupione w DO. Nogi jak pisałem odsprzedałem, bo się uśmiałem jak rozpakowałem i powiesiłem na nich teleskop. W FLO dokupiłem tylko adapter do statywu i nowe siodełko z zaciskiem klinowym a nie śrubką. 

Nie wiedziałem,  że  kupiłeś cały  zestaw,  jesteś  więc  wiarygodną  osobą  do porównania oryginalnego zestawu z ulepszonym.  

Pewnie też  będę  musiał  kupić zestaw i albo jak cyberboss pogodzę się  z drganiami albo zamontuję głowicę na czymś stabilniejszym ale lekkim. Myślałem  o którymś modelu Manfrotto. 

Jakiej  przeciwwagi używasz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.