Skocz do zawartości

Mały, lekki, chiński - czyli krótki test montażu Sky Watcher AZ GTi


cyberboss

Rekomendowane odpowiedzi

Wygląda to tak:

Głowica montażu. Lekka. Obudowa jest wykonana częściowo z tworzywa, a częściowo z odlewu, do którego SW już nas przyzwyczaił. Siodełko w standardzie Vixen/GP jest umieszczone po zewnętrznej stronie montażu. Daje to możliwość użytkowania dłuższych tub optycznych, ale ma swoje wady – całość jest przeważona na jedną stronę. Na szczęście jak nie będziemy przekraczali deklarowanego udźwigu 5 kg, to statyw powinien bez problemu utrzymać równowagę, nawet przy lekkim potrąceniu zestawu. Po przeciwnej stronie siodełka widać pokrętło blokady osi wysokości.

IMG_20190820_185316.thumb.jpg.cf0d45b6a71c32b6dbbe3802bf9f454c.jpg

Niestety siodełko ma tylko jedną śrubę, trzeba za każdym razem mocno i pewnie ją przykręcać.

IMG_20190820_185326.thumb.jpg.4e467c90f6960aec96fceef58ad51dbd.jpg

Edytowane przez cyberboss
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według producenta wystarczy już 7,5 V do zasilenia montażu, więc spokojnie można zastosować akumulatorki, które, jak wiadomo, mają 1,2 V sztuka, a nie 1,5 V jak zwykłe baterie. Tutaj taki mały off topic. Udało mi się kupić u moich dir frendów z za Wielkiego Muru akumulatorki 1,5 V w rozmiarze AA o pojemności 1,2 Ah, ale co najciekawsze ładowanych z portu USB! W czasie testów na sucho używałem mojego ATMowego Power Case opartego na żelowym akumulatorze 12 V, który jednak jest dość ciężki i trochę przeczy idei tego montażu, więc jestem ciekaw jak te akumulatorki będą pracowały i, co najważniejsze, ile wytrzymają.

IMG_20190821_000953.thumb.jpg.8fbc497a0bf4c9850e6d24e55b23ba03.jpg

IMG_20190821_001007.thumb.jpg.fb7a25a4db3ecf72a407b4a0cfdc9372.jpg

IMG_20190821_001019.thumb.jpg.3c295d860aa41dd15f5db4e12c5129d5.jpg

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porty – od lewej: wejście pilota Synscan (nie ma go w zestawie, bo z założenia montażem sterujemy przez Wi-Fi, ale jeśli ktoś posiada, to można go wykorzystać), wejście do zasilania zewnętrznego, gniazdo do wyzwalania migawki aparatu (za pomocą aplikacji Synscan), włącznik zasilania, dioda LED sygnalizująca pracę urządzenia.

IMG_20190820_185336.thumb.jpg.5742d277f2b8494da8c9a920632ed630.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statyw. Tu jest ciekawy sposób montażu stolika-rozpórki – kładziemy stolik z otworem na środku rozpórki i przekręcamy o 60° przez co wypust na środku rozpórki blokuje stolik i jednocześnie trapezowe wypusty na krawędziach stolika wpadają w zatrzaski, więc stolik mimowolnie się nie obróci. Dzięki temu montaż stolika trwa jakąś 1/3 sekundy. Pytanie tylko, czy z czasem któryś z elementów się nie wytrze na tyle, że wszystko będzie luźne i nie będzie spełniało swojej roli – czas pokaże.

IMG_20190820_185014.thumb.jpg.25a9c841b676ebe7f2656060677ddb46.jpgIMG_20190820_185021.thumb.jpg.8a36615a8e2af08d1b33dc339528be60.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie statyw jest dość lekki (1,9 kg) jak na standardy astro, ale zdaję sobie sprawę, że statywy fotograficzne potrafią być lżejsze, stabilniejsze itd., więc jest dobra wiadomość: gdyby komuś statyw nie przypadł do gustu zawsze można zastosować inny z centralną śrubą 3/8”, bo taki gwint posiada głowica, jak również słup (pier) dołączony do zestawu (tak, jego również można wykorzystać z innym statywem). Niestety jednak nie ma prawdopodobnie opcji zakupu montażu bez statywu – ja przynajmniej takiej nie widziałem.

IMG_20190820_185131.thumb.jpg.24752ba99a4c25043c01d4431cb3a2f7.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słup. Ma 21 cm wysokości i pozwala nam prowadzić obserwacje bez ryzyka uderzenia teleskopem w nogi statywu. Montaż mocuje się na nim zdejmując górną część, przykręcając ukrytą w nim śrubę 3/8”, a następnie umieszczając ją już z głowicą na słupie blokujemy ją za pomocą 3 śrub umieszczonych na obwodzie słupa.

IMG_20190820_185226.thumb.jpg.6c05b240eca5ce8a1db48908680d099f.jpg

IMG_20190820_185514.thumb.jpg.86ab15b38387f937920c2a0cc084a4ff.jpg

IMG_20190820_185533.thumb.jpg.3dbf05ac4305b7f35b08e943854f8d59.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na górze montażu znajduje się druga libelka. Nie mam pojęcia w jakim celu, być może gdyby ktoś używał innego statywu, na którym takowej by nie było? W każdym bądź razie w instrukcji nic nie piszą dlaczego. Być może ktoś z Was wie?

IMG_20190820_190316.thumb.jpg.6746172106fedbd6f23b0ebcad54d41b.jpg
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż w trakcie komendy Go To jest dość głośny.

 

Niestety nawet przy Maku 127 obserwacje około zenitalne wymagają użycia słupa – kątówka w pewnych ustawieniach azymutu uderza w nogi statywu. Być może z kątówką 1,25” nie byłoby z tym problemu, ale mimo to głowa obserwatora znajdowałaby się niekomfortowo blisko nóg, a poza tym nisko, więc słup wydaje się konieczny przy fabrycznym statywie.

IMG_20190820_192257.thumb.jpg.369d9025d7b0d9dfaef7d9f89f95645b.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż po uruchomieniu, analogicznie jak w Star Adventurer Mini tworzy swoją sieć Wi-Fi, do której podłączamy swój telefon lub tablet z Androidem lub iOS. Następnie uruchamiamy aplikację Synscan (w sklepach Google Play i App Store dostępna jest również aplikacja Synscan Pro, ale ta służy do obsługi montaży paralaktycznych i hybrydowych Sky Watchera z zainstalowanym adapterem Wi-Fi). Po uruchomieniu aplikacji naciskamy przycisk połącz i od tego momentu możemy sterować montażem z telefonu.

 

Screenshot_2019-08-21-00-19-19-760_com.skywatcher.synscanapp 1.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście u mnie pada teraz deszcz, ale rozmawiałem z panią Pogodą i powiedziała, że w nocy z piątku na sobotę nie będzie bolała ją głowa*, więc jest jakaś szansa na testy pod gwiazdami.

*wszystkie panie z góry przepraszam za tę szowinistyczną analogię.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładny opis. Też wpadłem na ten pomysł zestawu wyjazdowego, setup nawet mam podobny, tylko zamiast ED80 zwykły refraktor 102/500. 

Moim zdaniem, te nogi nie nadają się pod cięższy sprzęt, można na nich jedynie powiesić lustrzankę do astrofoto. Ja z miejsca dokupiłem stalowe 1.5'' od AZ4 i adapter 3/8 https://www.firstlightoptics.com/alt-azimuth/astro-essentials-3-8-photo-adapter-for-heq5-az5-tripod.html i teraz jest stabilnie jak powinno być.

Są sklepy które oferują same głowice (nie wiem czy w Polsce ale np. tu można kupić na części https://www.firstlightoptics.com/search/for/az+gti/

Ale uwaga, jest też uboższa wersja AZ-GTe, która różni się tylko tym, że nie posiada podwójnych enkoderów. 

Do tego zestawu warto zakupić SkySafari 6 Plus. Po zainstalowaniu go na np. większym tablecie można łatwo i przyjemnie sterować tym montażem. Super rzecz dla leniwych, nie znających dobrze nieba, tych którzy mają mało czasu lub też na pokazy nieba dla innych.

A i jeszcze jedno. Można upgradować soft do tego montażu do wersji AZ/EQ (wybór przy starcie aplikacji). Gdy postawi się go na klinie paralaktycznym, eliminujemy rotację pola i podobno całkiem ładnie prowadzi w astrofoto. 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hamster napisał:

A i jeszcze jedno. Można upgradować soft do tego montażu do wersji AZ/EQ (wybór przy starcie aplikacji). Gdy postawi się go na klinie paralaktycznym, eliminujemy rotację pola i podobno całkiem ładnie prowadzi w astrofoto. 

O widzisz! Tego nie wiedziałem, warto to kiedyś wypróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna relacja. Statyw wygląda prawie identycznie jak od Bresser AZ Nano. Tylko ten bresserowski ma stalowe nogi 1,25'' i blokada wysuwu nóg jest na śruby dociskowe, rozpórki i półeczka są identyczne.

Mam pytanie ile waży ten Twój Mak z kątówką? Ciekawe jak będzie się zestaw spisywał przy dużych powiększeniach jak będziesz dotykał teleskopu przy ostrzeniu, czy nie będzie drgań.

No ładne cacko, mi się podoba bo lubię lekkie, łatwo przenośne zestawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, oicam napisał:

Mam pytanie ile waży ten Twój Mak z kątówką?

Niestety dokładnie Ci nie odpowiem. Ważyłem kiedyś samego Maka bez akcesoriów i wyszło 3,5 kg. Myślę, że z szukaczem 8x50, kątówką 2" i okularem 30 mm waga jest zbliżona do maksymalnych 5 kg. Postaram się zważyć całość wieczorem i dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, cyberboss napisał:

Niestety dokładnie Ci nie odpowiem. Ważyłem kiedyś samego Maka bez akcesoriów i wyszło 3,5 kg. Myślę, że z szukaczem 8x50, kątówką 2" i okularem 30 mm waga jest zbliżona do maksymalnych 5 kg. Postaram się zważyć całość wieczorem i dam znać.

@cyberboss Dzięki za informację. Pytam o to bo ciekawi mnie czy na swoim AZ Nano mógłbym powiesić w przyszłości z dobrym skutkiem SW 80ED, i tak szukam i szukam i wydaje się, że tak. Czas zacząć składać pieniążki.

Zatem wyczekuję Twojej relacji z obserwacji nieba Equinoxem 80 i MAK-iem.

Edytowane przez oicam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy dałoby się dorobić jakoś pręt przeciwwagi.

Widać na fotce otwór przez śrubę, a z drugiej strony jest plastikowa zaślepka w siodełku (można zdjąć ?). 

Nagwintować otwór lub przekładać przez siodełko pręt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.