Skocz do zawartości

Mały, lekki, chiński - czyli krótki test montażu Sky Watcher AZ GTi


cyberboss

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, adamer napisał:

Jakiej  przeciwwagi używasz? 

Mam dwie, do lżejszego  MAKa 1.25'' z akcesoriami w tym rozmiarze i lekkiego refraktora 102/500 nawet z okularem 2'' wystarczy taka 1 kg. z zestawu od SW Adventurera, ale trzeba zmienić pręt na taki z gwintem M12.

Do cięższego zestawu ok. 5kg to raczej polecam tę: https://deltaoptical.pl/przeciwwaga-sky-watcher-do-eq2?from=listing   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi przeciwwagami znacznie przekraczasz zalecane 5kg. A nawet te 5kg wydaje się  dużo dla tego maleństwa. Rozumiem,  że trochę równiej rozkladasz siły,  ale mimo wszystko to sporo wagi.

W środku  pewnie  głównie plastik, więc  długo to nie  pożyje. Obym się mylił  ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, adamer napisał:

Z tymi przeciwwagami znacznie przekraczasz zalecane 5kg. A nawet te 5kg wydaje się  dużo dla tego maleństwa. Rozumiem,  że trochę równiej rozkladasz siły,  ale mimo wszystko to sporo wagi.

W środku  pewnie  głównie plastik, więc  długo to nie  pożyje. Obym się mylił  ;-)

Plastikowa jest tylko górna obudowa. Reszta jest metalowa, także wydaje się solidnie. Jeśli chodzi o przeciwwagę, to nie ma co jej wliczać do max udźwigu, bo, co prawda, nacisk na łożysko jest większy, ale jest równomiernie skierowany w dół, a nie działa skręcająco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hamster napisał:

Akurat dla montażu i jego napędu o wiele lepsze jest równomierne rozłożenie siły nacisku niż zwiększone obciążenie zestawu. Zresztą, podawane obciążenie maksymalne jest dla tub bez przeciwwagi. 

Ma to sens, pod warunkiem, że  zmienimy  statyw na solidniejszy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Jak myślicie, da radę zapiąć na nim EDka120?. Będzie 5,3kg OTA + kątówka i okular, wyjdzie coś koło 5,7/8 kg. Oczywiście z jakąś przeciwagą. Bedzie tobw miarę działać ( opcja lżejsza avikowanie - OTA + kamerka). 

Ludzie na CN, piszą że z przeciwwagą można spokojnie do 6kg wieszać (spotkałem też opis że max to 7kg.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie zawiesisz EDka. Przeciwwaga wskazana. A jak dokupisz coś  takiego 

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10777_TS-Optics-Adapter-Plate-for-alt-azimuth-Mounts-with-perfect-Weight-Compensation.html

 

plus przeciwwaga to praca montażu jest bardzo  płynna. Sam jestem  zdziwiony  ile to maleństwo  potrafi ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.02.2021 o 09:10, wampum napisał:

Jak myślicie, da radę zapiąć na nim EDka120?. Będzie 5,3kg OTA + kątówka i okular, wyjdzie coś koło 5,7/8 kg. Oczywiście z jakąś przeciwagą. Bedzie tobw miarę działać ( opcja lżejsza avikowanie - OTA + kamerka). 

Ludzie na CN, piszą że z przeciwwagą można spokojnie do 6kg wieszać (spotkałem też opis że max to 7kg.).

Powiem tak... Hymm... 

Jak mówią Rosjanie 'można no nie lzja' (fonetycznie). Przekraczanie zalecanego obciążenia jest zawsze ryzykowne. 

Zresztą nie wiem, nie zdziwię się, gdy to po prostu będzie działać.

Czy i jakie będą konsekwencje przekroczenia tego zalecanego obciążenia, to zawsze niewiadoma. 

Montaż drogi nie jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Marek_N napisał:

Na statywie:

- ZWO ASI 1600MM Pro, with Baader H, O & RGB filters

- William Optics Megrez 88 f/5.6 (500mm)

- Equatorially mounted Skywatcher AZ-GTI

Czy ja dobrze widzę, że on to wszystko jeszcze guiduje? No nie wpadłbym, żeby zastosować ten montaż w tak zaawansowany sposób - wartość tego setupu przewyższa wartość montażu jakieś 8 razy:original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guidowanie tego montażu jest obowiązkowe, przecież on sam nie utrzyma klatki.  Z OAGiem mogę liczyć na 1.3-1.8 RMS w zależności od staranności wyważenia i PA, na razie go nie tuningowałem.  Mam skalę 2,9"/px i nie ma zbytniej potrzeby.

 

Edit: w linku tak jak się spodziewałem zdjęcia o charakterze cudaczno-Facebookowym.

Edytowane przez licho52
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wifi, działa bez zarzutu.  Można kablem ale trzeba dokupić i nie miałem jeszcze potrzeby.

 

Używałem go w zimie do tej pory z balkonu z masakrycznymi warunkami i bez filtrów, ale daje radę.  Polecam apertury 50-72mm, tak od RedCata do 72ED.  80ki to granica.  Docelowo będzie na wyjazdy pod ciemne niebo.

 

1712895457_LeoTriplet(1of1)(2).thumb.jpg.274cd61b24c8c3d79ab5aafb6dbc4fd2.jpg

Edytowane przez licho52
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Po przeczytaniu kilku wątków na cloudynights okazało się, że niektórzy wieszają na tym montażu sporo więcej niż zalecane 5kg i działa to im całkiem sprawnie. Zachęciło mnie to do upgradeowania zestawu i powieszeniu na tym czegoś większego. Wybór padł na MAKa Oriona 150/1800, który tylko nieznacznie przekracza zalecane 5kg, bo waży 5,2. Poprzedni adapter do nóg EQ5 kupiony w FLO, budził moje spore obawy, gdyż śruba mocująca ma tylko ok 4 zwoje. Dla małego maka 127 czy ED80 to wystarczy ale bałem się wieszać na tym coś cięższego. Na Aliexpress zakupiłem więc drugi adapter który tych zwojów na śrubie ma już ok 6. 

Ze względu na to, że chciałem też wieszać na tym montażu refraktor AC 120/700, który waży z 2'' kątówką i najcięższym okularem niecałe 5kg, wymieniłem też klasyczny stalowy statyw 1,75'' na taki z zestawu od AZ-EQ5 1,75'' z pierem, aby kątówka nie haczyła o nogi. Ten statyw z pierem i AZ-GTi jest jednak dość niski dla refraktora i tu może być trochę niewygodnie. Zobaczymy. 

Po zamocowaniu MAKa Oriona i założeniu przeciwwagi 2,2kg. głowica wydaje się pracować płynnie i bez problemu. Wydaje mi się, że będzie OK. Z 1,25'' kątówką i okularem, zestaw jest tylko 10% cięższy od zalecanego maksymalnego obciążenia bez przeciwwagi. Ale 2'' kątówki i ciężkiego okularu 2'' raczej do tego MAKa nie założę.  

Adapter.jpg

MAK150_1.jpg

MAK150_2.jpg

Edytowane przez Hamster
  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Moje pytanie dotyczące Sky Watcher AZ GTi wiec nie chcę zakładać nowego wątku.
Potrzebuję wgrać soft
w wersji AZ/EQ dual mode Right Arm (problem z MAk-iem który ma szukacz w złym miejscu).
Soft znalazłem i poczytałem jak się to robi ale mam pytanie czy jak coś mi pójdzie "źle" to można będzie wrócić do ustawień fabrycznych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soft wgrany i działa poprawnie.
Ale mam następne pytanie jaki klin paralaktyczny kupić, wystarczy Star Adventurer (za około 350) czy lepiej dołożyć i kupić coś droższego.
I następny problem który się urodził to ustawienie na "polarną". Czytam i trochę zgłupiałem czy mam kupić lunetkę biegunową (jaką jeżeli potrzebna?) lub czy ustawia się ten montaż na "polarną" tylko za pomocą oprogramowania SynSkan ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Norbi17 napisał:

Soft wgrany i działa poprawnie.
Ale mam następne pytanie jaki klin paralaktyczny kupić, wystarczy Star Adventurer (za około 350) czy lepiej dołożyć i kupić coś droższego.
I następny problem który się urodził to ustawienie na "polarną". Czytam i trochę zgłupiałem czy mam kupić lunetkę biegunową (jaką jeżeli potrzebna?) lub czy ustawia się ten montaż na "polarną" tylko za pomocą oprogramowania SynSkan ?

 

Dla mnie Star Adv jest wystarczający, są inne droższe ale poza nieco lepszym mechanizmem i komfortem ustawiania nic nie dają.

 

Nie kupuj lunetki, nie jest praktyczne używanie jej i skolimowanie z tym montażem.  Kiedyś ustawiałem używając SynScana ale to do wizuala.  I jest dość niewygodne.

 

Jeżeli planujesz astrofoto (zakładam że po to idziesz na tryb EQ) to pierwszym zakupem byłoby AsiAir, najnowsza wersja Mini będzie za niecałe 1200zł.  To jest prawdziwy skarb.  U mnie AsiAir i Az-GTi śmiga w każdą pogodną noc i zrobiłem na tym zestawie setki godzin materiału.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem o tym AsiArt Plus (tego jest więcej w sieci) i zaczyna mi się to podobać :)
Jak rozumiem potrzebna będzie jeszcze kamerka od ZWO aby zestaw miał działać (np.
ASI224MC). Rozumiem że ta kamerka będzie sterowała montażem poprzez AsiArt i przy okazji nagrywała materiał?
Aparat który mam Nikon D7100 widzę że współpracuje z AsiArt. 
Ps.
miałem wydać troszkę kasy a trzeba będzie głębiej sięgnąć do kieszeni :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już kończąc temat moich zakupów :) czy to co wymienię wystarczy aby zadziałało i będzie potrzebna tylko nauka :
1) 
Klin paralaktyczny do Sky-Watcher Star Adventurer
2) ZWO ASIAIR PLUS
3) Kamera ZWO ASI 224MC (kolorowa)

 

 

mam już AZ-GTi i na nim MAK102 - (ale Mak był kupiony tylko na sprawdzenie czy astro mnie interesuje i będzie zmieniany na ... też nie wiem ? )

dopytuję aby nie kupić czegoś co się nie przyda w tym "systemie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.