Skocz do zawartości

ScopeDome Arduino Card


ScopeDome

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś zakończyliśmy pracę nad dokumentacją i testami nowej karty ‘ScopeDome Arduino’.

Sądzimy, że to bardzo ciekawe rozwiązanie i wyjątkowe na rynku astronomii. Naszym zdaniem to innowacyjny produkt - z jednej strony uniwersalny, z drugiej stosunkowo niedrogi w porównaniu z rozwiązaniami innych firm.

Karta umożliwia sterowanie wszystkimi znanymi nam typami kopuł i obserwatoriów, w tym RollOffRoof i Clamshell. Ma wbudowane niezbędne zabezpieczenia i procedury zamykania klap. Jedną z ciekawszych właściwości jest zgodność z platformą Arduino – co pozwala na dowolne i stosunkowo proste modyfikacje firmwaru karty i dostosowanie  jej do specyficznych potrzeb.

Zachęcamy do zapoznania się z dokumentacją karty. Jeśli ktoś jest zainteresowany tym produktem to można go w każdej chwili u nas zamówić.

Dla użytkowników tego forum, którzy zgłoszą nam jakikolwiek błąd w dokumentacji lub działaniu karty zapewniamy 20% rabatu przy zakupie. Rabat obowiązuje do końca 2019 roku.

Driver karty ma wbudowane podstawowe symulatory jej działania – co pozwala testować kartę i oprogramowanie przed zakupem karty.

Jeśli ktoś jest zainteresowany dodatkową dokumentacją – to z przyjemnością ja prześlemy emailem. Prosimy o kontakt na adres: info@scopedome.com

ScopeDome_Arduino_Card_Manual_PL (1).pdf

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie w zakładce cennik nie ma tej karty.

 

Odnośnie błędów w dokumentacji to tylko drobne uwagi:

- na str. 1 "Open Kolektor" nie widzę powodu, aby pisać z dużymi literami

- na obrazku na stronie 4 jest Clamshellcommands a powinno raczej być RollOffRoof commands, ponieważ strona dotyczy obserwatorium z odsuwanym dachem

- na diagramach na stronie 3, 4, 5 jest podłączenie do internetu przez "Ethernet HUB". Brakuje routera/modemu etc. Zamiast Ethernet Hub" napisałbym "Router".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dodałem kartę ScopeDome Arduino do naszej strony WWW. Znajdziecie tam niezbędną dokumentację i oficjalny cennik.

Mówiąc krótko - produkt jest gotowy do sprzedaży.

ps. 
dziękuję za wszelkie uwagi dotyczące karty i jej dokumentacji opisane na tym forum - jeśli ktoś ma nowe uwagi lub wątpliwości z przyjemnością na nie odpowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobra wiadomość, bo jestem w trakcie budowy roll-offa i myślę o jego automatyzacji. Obserwatorium stoi w przydomowym ogródku, ale chce go w pełni zrobotyzować, aby moc sterować nim równiez będąc poza domem. 

Przeglądam dostępne systemy, i tak:

https://www.fostersystems.com/ - chwalony niegdyś przez Jesiona, obecnie można znaleźć w sieci sporo negatywnych opinii na temat modułów które przestają działać, i kompletny brak supportu

http://www.jimstar11.com/SkyRoof.html - prosty i chwalony system, ale do całkowitej robotyzacji obserwatorium chyba zbyt ubogi. Dostępny jedynie w USA, co możne być problemowe.

https://www.lunaticastronomical.com/ - Dragonfly wygląda na kompletny i rozbudowany system, jest możliwość dokupienia kompletnych modułów do kontroli grzałek, focusera, stacja pogodowa itp. Produkowany w Hiszpanii.

 

@ScopeDome, jak oceniasz wasz system w porównaniu do Dragonfly? Czy jest jakiś roll off zbudowany w oparciu o wasze podzespoły? 

Czy ten silnik http://www.scopedome.com/en/naped_na_zebatce.aspx można zastosować do odsuwania dachu? Czy macie może coś innego dedykowanego?

Moje obserwatorium będzie bardzo male (ok, 1.5x1.5m, dach plaski jednospadowy o wadze ok. 50kg).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wypada mi oceniać produktów konkurencji - zwłaszcza, że z Lunatico współpracujemy od lat.
Radzę po prostu porównać cenę i możliwości obu kart. Zwrócił bym uwagę na szczelność obudowy i możliwość jej ogrzewania - bez tego po roku karta przestanie działać ze względu na wilgoć i utlenianie się płytki drukowanej.


Jak najbardziej można zastosować nasze silniki i listwy zębate - używa ich seryjnie w swoich rolloffach DomePartsGMBh z Niemiec ( https://www.astrogfk.com/roll-off/ ).

Nie wiem w ilu rollofach są zamontowane nasze karty - zazwyczaj nie wiemy kto jest końcowym odbiorcą. Ale na pewno w wielu - bo od czasu do czasu je serwisuję. Moje obserwatorium roll off roof też jest sterowane naszą kartą. Dla nas odsuwany dach jest w zasadzie taka okrojoną kopułą i każda z naszych kart potrafi nim sterować. Przy okazji karty Arduino postanowiłem napisać specjalizowany sterownik dla dachów - dzięki temu można użyć jednej części karty - zamiast typowych dla kopuł dwóch .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, swobodny napisał:

https://www.fostersystems.com/ - chwalony niegdyś przez Jesiona, obecnie można znaleźć w sieci sporo negatywnych opinii na temat modułów które przestają działać, i kompletny brak supportu


Już dawno wycofałem rekomendację. Foster ma/miał kilka zalet - był tani i działał. Niestety do czasu. Wg mnie - złe komponenty powodują, że po jakimś czasie zaczynają się poważne problemy. Nie wiem, czy to poprawiono, czy nie, ale zalecam ostrożność. W tej chwili wg mnie najciekawiej prezentuje się rozwiązanie @ScopeDome. Pewnie sami z @Jazz zainstalujemy je w naszym obserwatorium i potestujemy. Jeżeli zapowiedzi się potwierdzą, to będzie #1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

W końcu udało nam się dopracować dokumentację i wykonać pierwszą seryjną kartę ScopeDome Arduino.  Wyszło nawet lepiej niż sądziłem.

 

Na zdjęciu widać wersję dla kopuł 55M - z dodatkową obudową na duży inwerter. Poprawimy jeszcze wygląd przewodów do zewnętrznych sensorów (żółte oznaczniki - wyglądają inaczej niż zaplanowałem). Karta będzie dostępna od przyszłego roku. Widoczna na zdjęciu karta zostanie zainstalowana w nowym obserwatorium w  Niepołomicach.

 

Dla użytkowników RollOff planuje specjalną promocję na kompletny system automatyki - z silnikami, sensorami itp. 
Z ciekawostek w cenie będzie zawarty nasz Cloud Sensor - blisko o połowę tańszy niż typowe rozwiązanie od AAG.

20191202_164225.thumb.jpg.e46a1a979a138ed1f6ba518d0eb6d9e9.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, ScopeDome napisał:

Dla użytkowników RollOff planuje specjalną promocję na kompletny system automatyki - z silnikami, sensorami itp. 
Z ciekawostek w cenie będzie zawarty nasz Cloud Sensor - blisko o połowę tańszy niż typowe rozwiązanie od AAG.

 

Czekam z wielką niecierpliwością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla użytkowników RollOff'ów przygotowaliśmy specjalną ofertę na kompleksowy system sterowania wraz z silnikami. Sądzę, że zintegrowany czujnik deszczu i chmur będzie dużym atutem takiego rozwiązania. Cena jest już na naszej stronie WWW:
http://www.scopedome.com/pl/cennik.aspx?l=pl

 

Więcej o funkcjach karty możecie przeczytać tutaj (na 16-stej stronie jest schemat połączeń dla typowego RollOff'a):
http://www.scopedome.com/Doc/ScopeDomeArduinoCard/ScopeDome_Arduino_Card_Manual_PL.pdf


Ostateczny wygląd karty i driwera w wersji RollOff:

ScopeDome_Arduino_Card.jpg

 

Driver_2.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
 

 https://reccloud.com/u/8qj2kfz?action=client-auto-login

 

Zapraszam na kilkuminutowe demo z działania najnowszej wersji driwera karty ScopeDome Arduino.
Nie sposób pokazać wszystkich opcji ale mam nadzieję, że widać na nim podstawowe funkcje.

Jeśli ktoś jest zainteresowany demo dla Roll Off Roof to proszę o informacje.
 

Edytowane przez ScopeDome
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 miesiące temu...

Oprogramowanie wyświetlacza jest już gotowe i przetestowane. Za ok. miesiąc wprowadzimy go do sprzedaży. Jeśli ktoś jest zainteresowany zamówieniem upgrade do swojej karty to proszę o informację.

 

20210415_153221_cr.jpg.ff6ba8d2860b498e2e92f1bfcbe49c69.jpg

 

Zrzut ekranu z kopuły testowej (przepraszam za jakość podglądu, kamera ma już blisko 10 lat):

 

image.png.8983d13093f0599d830a144db5916a14.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.