Jump to content
ekolog

Powszechność planet zapewniających wystarczające warunki do życia

Recommended Posts

Posted (edited)

Jak się nie ma co się lubi (pełne dane) to się lubi co się ma (symulacje).

"Na podstawie swoich symulacji naukowcy szacują, że planety bardzo zbliżone do Ziemi, od trzech czwartych do półtora raza wielkości Ziemi, przy okresach orbity od 237 do 500 dni, występują w przybliżeniu pod co czwartą gwiazdą.
Co ważne, ich model określa też niepewność w tym oszacowaniu. Może to być od około jednej takiej planety na 33 gwiazdy do jednej takiej planety na każde dwie gwiazdy." (science.psu.edu)

Chodzi tylko o gwiazdy typów widmowych F,G,K. Zastosowano "hierarchiczny model bayesowski".

Redaktorzy polskiego portalu dotarli być może do szerszego opisu (niż abstrakt) i podali takie (mniej więcej) wnioski:

Naukowcy zdefiniowali "planetę podobną do Ziemi", jako planetę od trzech czwartych wielkości do półtora razy większą z drugim warunkiem,
którym jest wykonywanie pełnego okrążenia wokół gwiazdy w czasie od 237 do 500 dni.
By oszacować ile planet teleskop Keplera mógł przegapić, stworzyli komputerowe symulacje hipotetycznych wszechświatów i gwiazd,
oparte na połączeniu katalogu planet Keplera i przeglądzie gwiazd naszej galaktyki, wykonanym przez statek kosmiczny Gaia.
"Ziemia nie jest jedyna. Takich planet może być w naszej galaktyce nawet 10 mld (od 5 do 10, środkowo 7).
Dokładnie aż od 20 do 50 procent gwiazd widocznych na nocnym niebie posiada orbitujące planety podobne do Ziemi, w odległości zapewniającej wystarczające warunki do życia."

Moim zdaniem można pokusić się o zgrubne oszacowanie odległości między planetami sprzyjającymi życiu na bazie tych wyników i wiedzy o średnich ilościach gwiazd (FGK) na 1000 sześciennych lat świetlnych.
Dajmy na to, że wyjdzie odległość 17 lat świetlnych (ktoś policzy dokładnie?).

Zwrócę wtedy uwagę, że mogą być takie planety odległe o 17 lata świetlnych od nas ale nie tranzytują i dlatego nie zostały wykryte,
bo metoda wykrywania dzięki grawitacyjnemu "chybotaniu" gwiazdą w konkretnym układzie może być trudna do zastosowania na dostępnych danych (są tam przecież zwykle i inne planety).

Inspiracja

http://science.psu.edu/news-and-events/2019-news/how-many-earth-like-planets-are-around-sun-like-stars

https://iopscience.iop.org/article/10.3847/1538-3881/ab31ab

https://tech.wp.pl/ziemia-nie-jest-jedyna-takich-planet-moze-byc-w-naszej-galaktyce-nawet-10-mld-6415162558830209a

Siema
Link

image_large

Edited by ekolog
  • Like 1

Posted (edited)

Czytałem jakiś czas temu bardzo ciekawy artykuł zatytułowany "Naukowcy znaleźli dowód na istnienie Boga". Próbowałem go odszukać i wam podsunąć ale nie znalazłem.

Chodziło właśnie o naszą kochaną Ziemię i ewentualne jej bliźniaczki we wszechświecie. Początkowo sądzono że aby na planecie mogło narodzić się życie takich warunków musi być spełnionych kilkanaście,to znaczy planeta musi być skalista,orbitować wokół gwiazdy w strefie życia,musi mieć odpowiednią wielkość (grawitacja) itd...

Gdy jednak zagłębiono się w temat bardziej okazało się że tych warunków jest znacznie, znacznie więcej. Co najmniej kilkaset. Na przykład nasz przepiękny Jupiter, który chroni nas przed kosmicznymi śmieciami,albo jedyny taki w układzie księżyc macieżysty.Zaistnienie tych wszystkich w odpowiednio ułożonym łańcuchu zdarzeń generuje stopień prawdopodobieństwa,jak wyrzucenie szóstki kostką mającą kilkanaście milionów ścianek.

Reaaumując, łatwiej jest uwierzyć iż to wszystko jest dziełem Najwyższego niż że taki przypadek właśnie nastąpił.

Pozdrawiam.

Edited by Mariusz Psut

Gdzie ten artykuł znalazłeś? W "Gościu Niedzielnym"?

• Haha 1

36 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Reaaumując, łatwiej jest uwierzyć iż to wszystko jest dziełem Najwyższego niż że taki przypadek właśnie nastąpił.

No właśnie, łatwiej...

• Like 2

Posted (edited)
13 minut temu, Nova napisał:

No właśnie, łatwiej...

Podpisuję się pod słowami Nova.

Nauka ma to do siebie, że próbuje szukać odpowiedzi zarówno na proste jak i niezwykle trudne pytania. Zajmuję się badaniami naukowymi zawodowo i walczę z powszechnym tłumaczeniem sobie złożonych problemów na tzw. chłopski rozum. To, że czegoś nie jesteśmy w stanie prosto wyjaśnić wynika albo z naszego dyletanctwa i braku wiedzy, albo z braku aparatu naukowego wyjaśniającego problem lub po prostu z braku wystarczających danych.

Edited by Tuvoc
  • Like 2

Posted (edited)
1 godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Na przykład nasz przepiękny Jupiter, który chroni nas przed kosmicznymi śmieciami,albo jedyny taki w układzie księżyc macieżysty.

W innych układach planetarnych obok planet zbliżonych do Ziemi też częste być muszą gazowe olbrzymy (jak Jowisz) gdzieś dalej, oraz księżyce.

Życie na Ziemi powstało grubo ponad 3 miliardy lat temu gdy impakty były częstsze (zatem mało szkodzą powstawaniu) , najprawdopodobniej w jeziorkach przy gejzerach (niedawno linkowałem tu o tym artykuł w "Świat Nauki").

To bardzo łatwo może zachodzić na dowolnej planecie tego typu.

Niełatwo wykryć to życie z przyczyn technicznych bo to są niewyobrażalne  :firefire: dla nas odległości,

które dramatycznie "rozcieńczają" wszelkie sygnały (fale elektromagnetyczne) a towarzysząca gwiazda niejako oślepia nas dodatkowo.

Każdy sygnał rozchodzi się stożkowo, a zatem coraz szerzej  - nawet z lasera. :icon_idea:

http://www.gsm.edu.pl/rozchodzenie-sie-fal-radiowych/

Sima

Link do podanej strony i do widoku przekroju (S) stożka daleko od wierzchołka (na wikipedii)

anteny-300x113.jpg

300px-Coneirr3.svg.png

Edited by ekolog
  • Like 1

22 minuty temu, Hamster napisał:

A propos - źródło prosimy :-) Gdzieś, kiedyś no właśnie...

5 minut temu, Tuvoc napisał:

A propos - źródło prosimy :-) Gdzieś, kiedyś no właśnie...

Znalazłem toto w necie. To z bloga jakiegoś nawiedzonego starszego fizyka. Wpis ten jest odpowiedzią na okropny paszkwil jakiegoś innego oszołoma. Tego drugiego nie będę cytować, bo można puścić pawia. 

Ogólnie mieszanina faktów z półprawdami zrobiona albo celowo albo z niewiedzy. Czyli standardowe podciąganie faktów pod własne założenia i teorie. Im bardziej niezgodne z faktami tym gorzej dla faktów. :P

• Haha 2

Też czytałem takie artykuły, ale one są tego typu co artykuły mówiące o tym, ze jakiż to musiałby być przypadek, iż przypadkowo rozrzucone atomy połączyły się w człowieka.

• Love 1

1 minutę temu, Hamster napisał:

Znalazłem toto w necie. To z bloga jakiegoś nawiedzonego starszego fizyka. Wpis ten jest odpowiedzią na okropny paszkwil jakiegoś innego oszołoma. Tego drugiego nie będę cytować, bo można puścić pawia. 

Ogólnie mieszanina faktów z półprawdami zrobiona albo celowo albo z niewiedzy. Czyli standardowe podciąganie faktów pod własne założenia i teorie. Im bardziej niezgodne z faktami tym gorzej dla faktów. :P

Pytanie moje było właściwie do kolegi Mariusza ;D ale zaimponowały mi te Twoje źródła :D

1 minutę temu, Tuvoc napisał:

Pytanie moje było właściwie do kolegi Mariusza ;D ale zaimponowały mi te Twoje źródła :D

Wiem, że pytanie było do kolegi Mariusza ale, że jestem uczynny, to odpisałem że nie warto tego czytać.  :) Szkoda czasu na pierdoły. 

• Thanks 1

50 minut temu, Hamster napisał:

W gazetce od Świadków Jehowy.

• Haha 3
  • Confused 1

Ojej zrobiła się burza:laughbounce2:.

A to po prostu taka ciekawostka była.

Ktoś gdzieś o czymś gdybał. :P

Reszta to kwestia przemyśleń czytającego...

20 minut temu, Mariusz Psut napisał:

W gazetce od Świadków Jehowy.

A to by się zgadzało, w którymś z tych wydawnictw proces ewolucji był porównany do walenia kijem w aparaturę Hi-Fi - miało to uzmysłowić czytelnikowi że mutacje które są przypadkowe i w większości wypadków niekorzystne nie mogą stanowić o zmienności organizmów żywych.

• Haha 1

20 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Ojej zrobiła się burza:laughbounce2:.

A to po prostu taka ciekawostka była.

Ktoś gdzieś o czymś gdybał. :P

Reszta to kwestia przemyśleń czytającego...

Oj tam zaraz burza. Raczej wesoła tęcza na słonecznych stokach ;) Dostałeś delikatne pouczenie o podawaniu źródeł :D

images.jpeg

• Haha 2

Przecież podałem źródło:haha:.

A co do podciągania faktów pod własną teorię to chyba każdy teoretyzujący tak robi. Teoria to rodzaj pomysłu na własne postrzeganie więc dopasowywanie do niej faktów to normalny proces jej tworzenia.

Mylisz się. To nie fakty się podciąga, czyli nagina i fałszuje pod własne teorie, tylko teorię dopasowuje do faktów.  

• Like 2

9 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Przecież podałem źródło:haha:.

A co do podciągania faktów pod własną teorię to chyba każdy teoretyzujący tak robi. Teoria to rodzaj pomysłu na własne postrzeganie więc dopasowywanie do niej faktów to normalny proces jej tworzenia.

Kolego, teraz to bluźnisz. Teoria to koncepcja oparta na poznaniu i zrozumieniu istotnych czynników kształtujących pewną sferę rzeczywistości (zgodnie za słownikiem SJP). Teoria to nie żaden pomysł na własne postrzeganie. To zbiór faktów, dowodów i generalnie informacji opisującej dany fragment rzeczywistości.

• Like 2

Posted (edited)

Dodam, że to mnie powiem Ci akurat dotknęło do żywego :-)

OK, można się śmiać, że ktoś nie wie czym jest hipoteza badawcza, dowód naukowy, teoria itp. Nie w tym rzecz, żeby pokazać, że ja to wiem, a wy wszyscy którzy nie wiecie to wstydźcie się. Trochę czuję się zobligowany, żeby to wyjaśnić i wyprostować. Zrobię to na przykładzie z własnego podwórka:

1. Stawiam hipotezę badawczą - na podstawie dostępnej literatury, badań i ogólnego stanu wiedzy (mojego i osób, które znam i działają w mojej dziedzinie) uważam, że jest możliwe zsyntetyzowanie tlenku o wysokiej entropii - taki oto śmieszny materiał ceramiczny, który ma podsieć anionową jak należy - tlen tam gdzie trzeba, ale już kationy (a jest minimum 5 różnych) obsadzają całkowicie losowo swoje miejsca. Dlaczego tak zakładam? Nie dlatego bo taki miałem sen, przebłysk geniuszu etc. ale ponieważ jest już znana od ponad dekady inna grupa materiałów o podobnej strukturze - stopy wysokoentropowe. Mam poważne, uzasadnione podejrzenia, że to da się przełożyć na tlenki.

2. Dówód - kupuję tlenki, syntezuję materiał (nie żeby od razu za pierwszym razem miało wyjść, nie jestem Tony Stark z drugiej części Iron Man'a). Badam go. Sprawdzam skład fazowy, strukturę na poziomie atomów, wiązań pomiędzy nimi etc. Ponadto jakieś dodatkowe właściwości fizykochemiczne, które dadzą mi  pełniejszy obraz tego co właśnie otrzymałem. Publikuję, konfrontuję to z innymi osobami. Ktoś coś wyjaśni lepiej, ktoś inny obali to co ja zakładam. Jeszcze na etapie dobrze udokumentowanej hipotezy.

Żeby teoria, którą chcę stworzyć miała sens potrzebuję więcej składów, więcej różnych struktur etc. - po co? Ano po to aby moja teoria miała szerszy bardziej ogólny charakter i mogła wyjaśniać zjawisko dla całej grupy materiałów. Przecież nie ma pewności, czy zbiegiem okoliczności nie udało mi się zrobić jednego jedynego możliwego takiego tlenku (a jeśli tak jest faktycznie, to poprzez wiele prób z innymi składami, także mogę próbować udowodnić jego unikalność).

3. Teoria - mam zebrane dowody, potwierdziłem postawioną na początku tezę. Tworzę teorię. Teraz - jeśli jest dobra, to przez lata, będzie tłumaczyć ideę tworzenia i właściwości tejże nowej grupy materiałów. Jeśli stan wiedzy się zmieni. No cóż, sorry Winetou :-)

Edited by Tuvoc
  • Like 2

Tak,tak.

W przypadku nauk ścisłych teorie są tworzone w celu usystematyzowania i racjonalizacji faktów i powodów ich występowania.Teoria naukowa jest rzetelną i kompletną formą wiedzy. A co z rozróżnieniem czy teoria jest naukowa czy nie? Teoria to także potoczne rozumienie tego słowa,które charakteryzuje spekulacja.

Ja mam teorię że zrobił się tu straszny offtop. 

• Like 2

Posted (edited)

Może już pora na zaproponowanie mi przez naszych zacnych VIP-ów funkcji moderatora lub administratora?

To bym wydzielił z tego mojego wątku wątek o teoriach.

Przypominam, że wątek jest o skali / gęstości występowania w kosmosie planet na których utrzymałoby się życie bazujące na ciekłej wodzie zapewne.

Tu zaprezentowałem ciekawe podejście matematyczne naukowców - szacujące jak gęsto występują w naszej galaktyce.

Zwracam uwagę, że pominęli czerwone karły (typ widmowy M). Nikt nie protestuje?

Siema

Edited by ekolog
  • Like 1

Zrobiło się strasznie "naukowo" a ja prosty chłopak jestem. 

A chodziło mi jedynie o to że istnienie życia na naszej planecie w obecnej postaci jest wynikiem długaśnego łańcucha powiązanych zdarzeń,które poprzez wyjęcie choćby jednego ogniwa zniweczyło by cały obecny układ.

Możliwe jest zatem nie twierdzę że tak jest) że pomimo rozległości wszechświata ten nasz łańcuszek nigdzie więcej się nie powtórzył.To tylko osobista myśl że może ten nasz mały świat nie jest tylko dziełem przypadku. A na pytanie skąd to wszystko pochodzi,gdzie ma swój początek i koniec możemy pewnie nigdy nie odpowiedzieć. Ale to tylko teoria i wcale nie naukowa:emotion-5:

22 minuty temu, ekolog napisał:

Może już pora na zaproponowanie mi przez naszych zacnych VIP-ów funkcji moderatora lub administratora?

To bym wydzielił z tego mojego wątku wątek o teoriach.

Przypominam, że wątek jest o skali / gęstości występowania w kosmosie planet na których utrzymałoby się życie bazujące na ciekłej wodzie zapewne.

Tu zaprezentowałem ciekawe podejście matematyczne naukowców - szacujące jak gęsto występują w naszej galaktyce.

Siema

Bardzo przepraszam za wprowadzony bałagan:).

51 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Tak,tak.

W przypadku nauk ścisłych teorie są tworzone w celu usystematyzowania i racjonalizacji faktów i powodów ich występowania.Teoria naukowa jest rzetelną i kompletną formą wiedzy. A co z rozróżnieniem czy teoria jest naukowa czy nie? Teoria to także potoczne rozumienie tego słowa,które charakteryzuje spekulacja.

Zgadzam się :) Trzecią z definicji teorii w SJP dokładnie teraz przytoczyłeś. Jestem przekonany że kolega Ekolog miał na myśli jednakowoż teorie naukowe i o tych jest cały post.

50 minut temu, ekolog napisał:

A czy to nie wydaje się uzasadnione? Karły świecą słabo, są "kapryśne" i potrafią wysterylizować błyskami promieniowania gamma wszystko w okolicy.

• Like 2