Jump to content
ekolog

Powszechność planet zapewniających wystarczające warunki do życia

Recommended Posts

Upraszam o przemyslane wpisy w dyskusji jesli decydujecie sie na zbaczanie w kierunkach religijnych.

Moderator.

• Like 2

Posted (edited)
Godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Tak,tak.

W przypadku nauk ścisłych teorie są tworzone w celu usystematyzowania i racjonalizacji faktów i powodów ich występowania.Teoria naukowa jest rzetelną i kompletną formą wiedzy. A co z rozróżnieniem czy teoria jest naukowa czy nie? Teoria to także potoczne rozumienie tego słowa,które charakteryzuje spekulacja.

Ostatni offtop (wybacz Ekolog). Otóż teorie naukowe powstają nie tylko w naukach i dla nauk ścisłych. Ten elaborat pisany wcześniej dotyczy tak samo inżynierii materiałowej, jak psychologii czy ekonometrii. Droga dowodzenia prawd jest zawsze analogiczna. 

Edited by Tuvoc

Posted (edited)
12 minut temu, Tuvoc napisał:

A czy to nie wydaje się uzasadnione? Karły świecą słabo, są "kapryśne" i potrafią wysterylizować błyskami promieniowania gamma wszystko w okolicy.

W sumie to się zgodzę.

Na tym etapie istnienia czerwonych karłów są liczne problemy dla życia (także stałe zwrócenie jedną stroną ku gwieździe co utrudnia trwanie atmosfery itp), że naukowcy rozsądnie zaproponowali policzenie planet przy gwiazdach poczynając od pomarańczowych karłów.

Po wielu, wielu miliardach lat sytuacja pod czerwonymi karłami ma się ponoć zmieniać na nieco lepszą dla życia.

Siema

Edited by ekolog

Posted (edited)
55 minut temu, Mariusz Psut napisał:

(...)

A chodziło mi jedynie o to że istnienie życia na naszej planecie w obecnej postaci jest wynikiem długaśnego łańcucha powiązanych zdarzeń,które poprzez wyjęcie choćby jednego ogniwa zniweczyło by cały obecny układ. (...)

To moze ja zdolam wyjasnic w sposob przystepny, na przykladzie.

Masz stolarza ktory robi stoly.Recznie, od desek po finalny produkt. Jedna decha ma seka tu, druga ma dwa w innym miejscu, jeszcze inna sloje biegnace pod innym katem. Hebluje recznie, moze miec nawet rozne narzedzia. Czy to oznacza ze nie zrobi dwóch identycznych stolow? Tak. Czy to oznacza, ze nie zrobi bardzo wielu podobnych stolow? Nie. 

I tu masz podobnie, rozne czynniki roznie wplyna na procesy ewolucyjne, to jakie rozwiazania i kedy sie pojawia i czy dadza podobny czy rozny wynik posredni lub koncowy. Nie musisz miec pierdyliarda identycznych czynnikow wejsciowych, sil boskich lub demonicznych, ingerencji obcych itp. by w ktoryms momencie nie osiagnac planety bardzo podbnej do tej na ktorej zyjemy... lub kompletnie odmiennej a zywej.

Pozdrawiam.

Edited by Hans
  • Like 3

4 minuty temu, ekolog napisał:

Po wielu, wielu miliardach lat sytuacja na czerwonych karłach ma się ponoć zmieniać na nieco lepszą dla życia.

A swoją drogą czy na końcu wszechświata (zakładając wieczną ekspansję - ten zimny, ciemny koniec uniwersum) to właśnie nie one będą najdłużej istnieć? 

25 minut temu, Hans napisał:

To moze ja zdolam wyjasnic w sposob przystepny, na przykladzie.

Masz stolarza ktory robi stoly.Recznie, od desek po finalny produkt. Jedna decha ma seka tu, druga ma dwa w innym miejscu, jeszcze inna sloje biegnace pod innym katem. Hebluje recznie, moze miec nawet rozne narzedzia. Czy to oznacza ze nie zrobi dwóch identycznych stolow? Tak. Czy to oznacza, ze nie zrobi bardzo wielu podobnych stolow? Nie. 

I tu masz podobnie, rozne czynniki roznie wplyna na procesy ewolucyjne, to jakie rozwiazania i kedy sie pojawia i czy dadza podobny czy rozny wynik posredni lub koncowy. Nie musisz miec pierdyliarda identycznych czynnikow wejsciowych, sil boskich lub demonicznych, ingerencji obcych itp. by w ktoryms momencie nie osiagnac planety bardzo podbnej do tej na ktorej zyjemy... lub kompletnie odmiennej a zywej.

Pozdrawiam.

Raczej nie można się nie zgodzić:huh2:.

pozwolę sobie dorzucić mój komentarz do wątku głównego i do off-topicu ( @ekolog  - mam nadzieje że mimo wszystko będzie to wartościowe)

Najpierw do off-topicu:

Miałem wtedy chyba 14 lat. Lekcja biologii w szkole podstawowej.

Pani mówi: Dzisiejsza lekcja będzie na temat: Skąd wziął się człowiek.

Jeden z kolegów od razu odpowiada: "Jak to skąd? Pan Bóg stworzył".

Pani zaniemówiła i po krótkiej chwili uśmiechnęła się i bardzo kulturalnie odpowiedziała: "Tak Jacku, jest to jedna z hipotez ale dzisiaj będziemy mówić o trochę innej hipotezie."

Dzisiaj widzę jak bardzo dojrzale nas traktowała ta kobieta. Nie zapytała się: Gdzieś to kolego wyczytał? Tylko nie mów że w Trybunie Ludu?

Idąc dalej i nawiązując do wpisu Mariusza traktującego o hipotezie Boskiej ingerencji w tworzeniu wszechświata chciałem Wam polecić przeczytanie jednego z numerów gazety "Ciel et Espace" z 2006 roku, pt: "Czy wszechświat potrzebuje Boga" (niestety istnieje tylko wersja francuska a chętni muszą sobie ten numer zakupić) .

https://boutique.cieletespace.fr/liseuse/preview/HS7/view.html#!/avedocument0/pdf/1/1/1

https://boutique.cieletespace.fr/numeros?p=8&page=3&parent=359

Jest to pismo wydawane przez Francuskie Towarzystwo Astronomiczne, a ten konkretny numer jest zbiorem wywiadów z astronomami, kosmologami itd. właśnie dookoła tematów które poruszył @Mariusz Psut.  Mnie ten numer poruszył właśnie ze względu na to jak my postrzegamy "życie na ziemi", co nam, roślinom i zwierzętom pozwala żyć tak jak my to widzimy i czego szukamy w kosmosie żeby potwierdzić czy gdzieś indziej może istnieć "życie".

To tak tytułem off-topicu i o otwartości na kulturalną dyskusję o którą upraszał @Hans. ;-)

A nawiązując do głównego tematu, trochę tak jak napisał Hans: szukamy albo:

- planety bliźniaczo podobnej do naszej Ziemi - i po to są Keplery, Gaia'e, machine learningi itd

albo

- innej ale żywej -  niestety w tym obszarze ogranicza nas nasza niewiedza o tym jak MOŻE wyglądać "życie", lub wiedza że może ono wyglądać tylko tak, jakie znamy z naszych ziemskich warunków. I tu, można by powiedzieć, wszelkie hipotezy i teorie są dozwolone jeśli tylko znajdą się "na razie teoretyczne" argumenty żeby je uzasadnić.

mam nadzieję że mimo wszystko na temat :-)

pozdrawiam

Posted (edited)

Jest znaną sprawą (z chemii) że cząsteczki oparte na krzemie jednak nie dają takich złożoności, długości i zbioru przyłączanych "dodatków" jak cząsteczki oparte na węglu.

Skoro wszędzie w kosmosie (nawet bardzo daleko) wykrywa się węgiel, a związki węgla dobrze się mają w temperaturach zarazem odpowiednich dla ciekłej wody to szukanie planet podobnych do Ziemi (jako potencjalnego siedliska życia) jest bardzo rozsądne. Skoro tyle węgla było w obłoku proto-planetarnym z którego powstało Słońce ale nie tylko ono to pewnie i na drugim końcu galaktyki supernowe rozsiewały węgiel i inne znane nam pierwiastki prowokując lokalny gaz (głownie wodór) i pyły do zapadania się ku gwiazdom i planetom.

Natomiast faktycznie bardzo ciekawe jest zauważenie że z tych samych pierwiastków do życia (nawet węglowego) mogą wieść różne kombinacje zdarzeń.

Niewiele może brakło żeby cywilizację techniczną stworzyli tu potomkowie słoni lub raptorów tak, że nie widzę wcale jednej wspaniałej ścieżki rozwoju i kierunku oczywistego niby. Potomek raptora czy słonia w niczym gorszy od homo sapiens mógł być. Przypadkiem taki mamy finał i tyle.

Dla mnie w powstawaniu życia nie ma nic wyjątkowego od czasu jak przeczytałem (kilka lat temu w Świat Nauki), że wcale nie jakieś wyrafinowane substancje tłuszczowe (które mogą łatwo powstać w środowisku martwym) tworzą potem kuliste sfery oddzielające substancje z roztworu w swoim wnętrzu - czyli mamy gratis błony komórkowe.

Są też znane doświadczenia na samopowstawanie aminokwasów itp.

Siema

Link do raptora na wikipedii

Velociraptor_28-12-2007_15-06-24.jpg

Edited by ekolog

Od kiedy jest to gadanie, że na innych planetach jest życie ? No powiedzmy że jest rok 1800 . Wiem że nasze słońce to zwykła gwiazda jak 654643784677548484 innych i jest tam 10 razy więcej planet ? Czy to jest wiedza powszechna od roku? xxxx Mówiąc wprost od kiedy ludzie gadają o tym tak jak teraz tu na forum.

7 minut temu, berkut123 napisał:

Od kiedy jest to gadanie, że na innych planetach jest życie ? No powiedzmy że jest rok 1800 . Wiem że nasze słońce to zwykła gwiazda jak 654643784677548484 innych i jest tam 10 razy więcej planet ? Czy to jest wiedza powszechna od roku? xxxx Mówiąc wprost od kiedy ludzie gadają o tym tak jak teraz tu na forum.

Nie za bardzo wiem co masz na myśli. Jakie znaczenie ma od jak dawna trwa taka dyskusja?

• Like 1

2 godziny temu, Tuvoc napisał:

Nie za bardzo wiem co masz na myśli. Jakie znaczenie ma od jak dawna trwa taka dyskusja?

Znaczenia nie ma żadnego od kiedy trwa to gadanie , pytam z ciekawości . Domyślam się ze był jakiś przełom ,coś w stylu Darwina . Tyle że nie wiem kiedy ? Kopernik , Galileusz,  Wells, Hubble,a ? W czasach współczesnych jest to częścią popkultury . Ale kiedyś musiało się to zacząć , nie sądzę żeby Bolesław Chrobry przy piwie gadał o planetach i kosmitach.

• Haha 1

Skąd się wzięło życie?

Z węgla.

A ten węgiel skąd?

Z Wielkiego wybuchu.

No a ten wybuch?

Z Wielkiego,pojedynczego,nieodgadnionego "Tworu"

A ten "Twór "skąd?...

Coś nie wzięło się z niczego i nic nie jest wieczne.Nasz wszechświat jaki znamy nie jest wieczny i wszyscy się zgadzamy że umrze w taki czy inny sposób (podoba mi się teoria chłodu). Cokolwiek czy ktokolwiek dało temu początek da też temu koniec a powodu nie odgadniemy. Hans pisze o stolarzu wykonującym podobne stoły bo dwóch takich samych nie sposób stworzyć. Zgoda.

Ale może ten stolarz nie robi zamówień w hurtowych ilościach.  Może stworzył ten wspaniały stół tylko w jednym egzemplarzu.

15 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Ale może ten stolarz nie robi zamówień w hurtowych ilościach.  Może stworzył ten wspaniały stół tylko w jednym egzemplarzu.

Właśnie temat jest o tym, że jednak stoły powstają w ilości hurtowej.

Trzeba pamiętać o jednej rzeczy: to, że Ziemia jest lub nie jest jedyną planetą na której powstało życie nie jest dowodem za ani przeciw istnieniu Boga. 

Może jedynakom jest lepiej ale osobiście nie przeszkadza mi istnienie ewentualnych gwiezdnych braci. Nie bądźmy samolubni. Zasady znane z Ewangelii (stawiać sobie wysokie wymagania, troszczyć się o dobro ogółu a nie swoje, pozytywnie nastawienie) są na tyle uniwersalne, że mają zastosowanie nawet w kosmopolitycznym Wszechświecie w rodzaju StarWars. Nieskończenie bogaty może być nieskończenie rozrzutny.

Pozdrawiam

4 godziny temu, berkut123 napisał:

Znaczenia nie ma żadnego od kiedy trwa to gadanie , pytam z ciekawości . Domyślam się ze był jakiś przełom ,coś w stylu Darwina . Tyle że nie wiem kiedy ? Kopernik , Galileusz,  Wells, Hubble,a ? W czasach współczesnych jest to częścią popkultury . Ale kiedyś musiało się to zacząć , nie sądzę żeby Bolesław Chrobry przy piwie gadał o planetach i kosmitach.

Przełomem takim było wynalezienie lunety.

Ludzie zobaczyli na własne oczy, że na Ksieżycu są góry, morza (wtedy myśleli, ze to morza), że Księżyc jest kulą podobną do Ziemi, a nie zawieszonym na sferze malutkim kawałeczkiem nie wiadomo czego. Teleskopy się rozwijały i zaczęto oglądać Marsa. Obserwowano burze piaskowe i czapy polarne, niektórzy sądzili, że widzą jak obumiera i rodzi się na nowo w porze wiosennej zieleń. Jeszcze inni dopatrywali się sztucznych kanałów.

• Like 1

7 godzin temu, berkut123 napisał:

Znalazłem taką stronę. Może przybliżyć do odpowiedzi na Twoje pytanie:

http://www.thestargarden.co.uk/Exoplanets.html

• Like 3

a tu pogadanka o dżordanie :)

Posted (edited)

Mamy aż kilka metod wykrywania egzoplanet - zwykle poprzez ich wpływ na gwiazdę lub jej obraz

Astronometria (zataczanie przez gwiazdę po niebie niewielkiej elipsy);

Efekt Dopplera (planeta grawitacyjnym oddziaływaniem zmienia prędkość gwiazdy względem nas).

Obserwacja pulsarów;

Tranzyt;

Bezpośrednia obserwacja planety;
Luki lub pojaśnienia w dyskach pyłowych okołogwiazdowych;

Zakłócenia wzajemnego orbitowania się gwiazd podwójnych;

Polarymetria (częściowa polaryzacja światła odbijającego się od planety lub jej atmosfery);

Mikrosoczewkowanie grawitacyjne.

Pierwsze egzoplanety odkryli w 1992 roku Aleksander Wolszczan oraz Dale Frail, badając pulsara Lich :icon_idea:

I to od tego momentu można zakładać poważne dyskutowanie o tych sprawach.

Film z rozmowy z profesorem Wolszczanem byłby dużo bardziej ciekawy IMHO :P

Siema

Link do zdjęcia profesora na Wikipedii

159px-Aleksander_Wolszczan_(2007).jpg

Edited by ekolog