Skocz do zawartości

Alignacja zdjęć z fazy częściowej zaćmienia


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem ze zalignowaniem serii zdjęć fazy częściowej zaćmienia Słońca z folii baadera (w celu zrobienia timelapsa). Nie znam programu, który zrobiłby to skutecznie w sposób automatyczny. Ręczna zabawa jest bardzo trudna, bo na tarczy widać ledwo jedynie granulację, która przy szarpnięciu seeingu się zamazuje. Poprzednio robiłem to ręcznie, ale były jakieś punkty odniesienia (były plamy lub materiał był z Coronado).

Najlepszy efekt dał PIPP z alignacją typu surface i zaznaczeniem okolicy krawędzi tarczy, która jest ciągle widoczna (ostatnia się zakrywa). Pomijając ostatnie kilkanaście klatek z cienką tarczą, gdzie program totalnie się pogubił, reszta jest przyzwoita, niestety obraz się "trzęsie" tzn są niedokładności rzędu kilkudziesięciu pikseli.

Macie jakieś pomysły i sensowne programy? Nie wierzę, że nikt nie rozwiązał tego problemu, bo to chyba jedyna taka sytuacja gdzie programy planetarne zawodzą (no i przy zaćmieniu Księżyca) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.08.2019 o 18:30, count.neverest napisał:

Surface? Chyba mówisz o autostakkert? W PIPP jest opcja threshold np. dla Solar/Lunar full disc

Mówiłem o tym:

image.png.17aedf50282a85388fc380151ef11e56.png

Ale spróbowałem raz jeszcze object/planetary (dla solar/lunar full disc) i poszło! Nie wiem czemu wcześniej nie działało, ale teraz jest super. Może to nie ideał, ale już bardzo dobry efekt daje.

 

Przy okazji pytanie. Jak przełączać klatki w oknie podglądu? Zawsze wyświetla tylko pierwszą.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, MateuszW napisał:

Przy okazji pytanie. Jak przełączać klatki w oknie podglądu? Zawsze wyświetla tylko pierwszą.

Na liście w lewym dolnym rogu masz strzałki góra/dół. Klatkę musisz przenieść na samą górę, a potem w prawym górnym "test options". 

Może jest lepsze rozwiązanie, ale ja znam tylko takie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, count.neverest napisał:

Na liście w lewym dolnym rogu masz strzałki góra/dół. Klatkę musisz przenieść na samą górę, a potem w prawym górnym "test options". 

Może jest lepsze rozwiązanie, ale ja znam tylko takie.

Ehh dość żmudne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.