Skocz do zawartości

Deklinacja -25 stopni 17 minut , szerokość geograficzna 52 stopnie 40 minut czyli NGC 253 z Broku


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Na zakończenie bardzo udanej sobotnio/niedzielnej sesji postanowiłem sprawdzić, czy nisko nad południowym horyzontem położona NGC 253 da się w jakiś sensowny sposób uwiecznić.

No i pewnie gdybym tu siedział tydzień to by się udało - to co widać poniżej to 8 klatek po 300 sekund. Tło jest fatalne - stare flaty ( poprawię pewnie) , ale widać coś i to nie najgorzej.

Setup: Veloce RH200 , ATIK ONE 6.0 na ASA DDM 60.

Obiekt był około 10 stopni nad horyzontem.

Ciekawi mnie Wasza opinia,o ile pamiętam to MaPa podchodził to Galaktyki Rzeźbiarza z Polski z całkiem niezłym wynikiem..

demo.thumb.jpg.13e010f23f45b0e0f826ff30169e6244.jpg

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wessel napisał:

Skoro tak jest jak piszecie to czemu jest tak mało zdjęć z Polski?

Może to strach przed krytyką ??

Lub że zdjęcie, pomimo iż zrobione w trudnych warunkach, na forum nie zostanie należycie docenione ??

Może gdzieś w głowie siedzi przeświadczenie że bez względu na warunki każde zdjęcie na forum powinno być jak z Hubble'a ??

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wymęczyłem tą fotkę. Jakość nie powala ale to tylko 8x300 sekund luminancji i 3x300 sekund na każdy kolor. Ufff...wersja czarno biała zdecydowanie bardziej mi się podoba...

3rGNrOUoq5Kc_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno dawno temu gdy byłem jeszcze młodym hamalkiem z optisanem 114/900 pojechałem za las za górkę na wzniesienie z widokiem na południe najniżej jak się da aby rzeczoną galaktykę obaczyć :D to była przygoda do dziś w moim sercu wzbudzająca emocje :) Wiem gdzie ona siedzi, wiem jak ciężko od nas coś dobrego z niej zrobić, świetnie wyszło !!! :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z robieniem i ocenianiem takich zdjęć jak NGC 253 czy M83 z Polski jest trochę jak z robieniem fotografii bliskim nam osobom starszym (lub ogólnie portretom osób starszych np. 1, 2 , 3 )- każdy wie, że te osoby nie wyjdą na zdjęciu jak w swych najlepszych latach, na szczycie swych możliwości, ale cieszymy się że robimy im zdjęcia bo należą do rodziny (pasji), którą (zazwyczaj) szanujemy i kochamy

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, HAMAL napisał:

Dawno dawno temu gdy byłem jeszcze młodym hamalkiem z optisanem 114/900 pojechałem za las za górkę na wzniesienie z widokiem na południe najniżej jak się da aby rzeczoną galaktykę obaczyć :D to była przygoda do dziś w moim sercu wzbudzająca emocje :) Wiem gdzie ona siedzi, wiem jak ciężko od nas coś dobrego z niej zrobić, świetnie wyszło !!! :rolleyes:

No dzięki....ale rani me serce taka mizerna jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.