Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop, pierwsze obserwacje


Krzysio2138

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Od około miesiąca jestem posiadaczem Synty 8 z standardowymi okularami, oraz TMB Planetary 2 6mm. Zaznaczam, że przed zakupem teleskopu nie znałem wcale nieba, jedynie Dużą Niedźwiedzicę. Parametry teleskopu zrobiły na mnie bardzo fajne wrażenie - jakie to duże! Ale w zasadzie już się przyzwyczaiłem, i nie jest to problem. Pierwsza moja obserwacja wieczoru - Jowisz, niesamowite widoki, pierwszy raz widziany na żywo. Mimo kitowych okularów - WOW! Kolejny wieczór to był już Jowisz, oraz Saturn, kolejne bardzo miłe zaskoczenie. W międzyczasie zacząłem próbować uczyć się różnych gwiazdozbiorów. Pierwszy wieczór, gdy miałem możliwość oglądania Księżyca, to był jakieś 2 tygodnie po zakupie, nasz satelita znajdował się bardzo blisko ziemi. Efekt w 25mm okularze, to było kolejne zaskoczenie. Świetnie wyglądał, były widoczne kratery, i to wszystko było tak bardzo wyraźne! Niestety oślepia, ale radzę sobie z tym. Ostatnio udało mi się znaleźć galaktykę Andromedy, efekt już nie był taki fajny jak wcześniej. Mam świadomość, że to nie odpowiednia pora roku oraz to, że jest nisko. Pierwsza gromada kulista w Herkulesie - zrobiła na mnie dotychczas najlepsze wrażenie, nie sądziłem, że takie coś można zobaczyć przez teleskop. Już wiem, że to nie bajki! Wczoraj udało mi się bez problemów znaleźć NGC 884, efekt był naprawdę świetny! Jestem z siebie dumny, że już potrafię tyle zobaczyć. Teraz będę próbował odnajdywać Urana, Plutona oraz Neptuna, oraz pozostałe fajne obiekty. :D

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Krzysio2138 napisał:

Pierwsza gromada kulista w Herkulesie - zrobiła na mnie dotychczas najlepsze wrażenie, nie sądziłem, że takie coś można zobaczyć przez teleskop. Już wiem, że to nie bajki! Wczoraj udało mi się bez problemów znaleźć NGC 884, efekt był naprawdę świetny! Jestem z siebie dumny, że już potrafię tyle zobaczyć. 

Dobrze jest przeczytac gdy ktoś z takim entuzjazmem podchodzi do Astronomii. Powodzenia w dalszych obserwacjach. Obyś nie stracił zapału.

Uran i Neptun nie będą takie ciekawe jak sądzisz. Polecam poszukać M81, 82, 51 57, 27

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dark1 napisał:

Dobrze jest przeczytac gdy ktoś z takim entuzjazmem podchodzi do Astronomii. Powodzenia w dalszych obserwacjach. Obyś nie stracił zapału.

Uran i Neptun nie będą takie ciekawe jak sądzisz. Polecam poszukać M81, 82, 51 57, 27

 

Właśnie przed chwilą zapakowałem teleskop w auto, i za moment jadę szukać. :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.08.2019 o 06:31, HAMAL napisał:

Nacieszcie się tym czasem, potem zachce Wam się astrofoto i będziecie się gapić już jedynie w laptopy :D

 

Cieszę się tym czasem od lat osiemdziesiatych. Astrofoto nie dla mnie. No chyba, że takie proste Łysy i Słoneczko. :emotion-5:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od mojego ostatniego posta tylko raz udało mi się przeprowadzić dobre obserwacje. Do obiektów mogę zaliczyć dodatkowe dwa: Plejady, oraz M81. Mam dziwne wrażenie, że gdy trochę popadało na wieczór, to był wtedy najlepszy seeing. Galaktyka Andromedy wydawała się o wiele bardziej jaśniejsza, i rozległa niż zwykle! Widziałem na Saturnie pierwszy raz przerwę Cassiniego. M81 z towarzyszącą galaktyką były tylko ledwie widocznymi mgiełkami, ale to pewnie dlatego, że wybrałem złe miejsce, i światło latarni raziło. Plejady wyglądają super!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plejady mogłem oglądać całe przez szukacz, co jest dosyć niekomfortowe. Udało mi się zrobić zdjęcie przez okular kitowy 25mm, przy pomocy telefonu. Zupełnie amatorsko, ale mnie bardzo cieszy. :D

plejady.jpg

 

 

Niestety nie znam się na grafice komputerowej, dlatego zdjęcie wydaje się za duże, bardzo pikselowate. :/

Edytowane przez Krzysio2138
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 8/28/2019 at 6:31 AM, HAMAL said:

Nacieszcie się tym czasem, potem zachce Wam się astrofoto i będziecie się gapić już jedynie w laptopy :D

 

 

1 hour ago, Krzysio2138 said:

Udało mi się zrobić zdjęcie przez okular kitowy 25mm, przy pomocy telefonu. Zupełnie amatorsko, ale mnie bardzo cieszy. :D

No i masz babo placek... Trzy dni i już..?

@HAMAL - musiałeś??? :)

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy następnych obserwacjach spróbuj zaobserwować galaktyki satelickie Andromedy: M32 i M110. Obie w 8 calach widać bardzo dobrze, jedna nad druga pod M31. Jeśli podobają ci się gromady kuliste zajrzyj do M92, jest nieco mniejsza od M13 ale ma bardzo jasny środek. Zupełnie inaczej wygląda inna kulka - M71 w Strzale. Jest niezbyt okazała ale w otoczeniu gwiezdnych pól Drogi Mlecznej prezentuje się pięknie.

 

Ciemne miejsce i dobra adaptacja wzroku to podstawowy warunek do udanych obserwacji DS. Jeśli gołym okiem widzisz Drogę Mleczną a wokoło nie ma ani jednej latarni, to znaczy że adres się zgadza. Poniżej masz link do mapy zanieczyszczenia nieba światłem:

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4&lat=5759860&lon=1619364&layers=B0FFFFFTFFFFF

Powodzenia w dalszych obserwacjach :)

Edytowane przez Astrobonq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja Ci zaproponuję ambitne zadanie. Wyszukaj np. na Calsky.com efemerydę komety Africano, wyrukuj sobie dwie mapki, jedną z szerokim polem a drugą szczegółową no i odszukaj ją na niebie. Jsk Ci się to uda to będziesz już wizualowcem pełną gębą. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kolejne zachmurzone noce, miałem jedynie możliwość obserwacji kilka razy. Niebo zauważalnie się zmienia, obiekty widoczne wcześniej znajdują się już o wiele wyżej. Bardzo mnie teraz zaskakuje galaktyka Andromedy(M31). Widać jej bardzo duże ramiona spiralne, prawie rozciągają się na cały okular 25mm. Dodatkowo M110, oraz M32 są w końcu widoczne, jestem naprawdę zaskoczony, chociaż są słabo widoczne. Plejady coraz wyżej, coraz więcej gwiazd widać, rewelacyjny widok. Próbowałem ustrzelić łabędzia, i jego mgławicę. Ale niestety nie udało się.

Edytowane przez Krzysio2138
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M110 i 32 to bardzo jasne galaktyki. 

17 minut temu, MateuszK napisał:

Gratuluję m32. Poluje od miesiąca. Zawsze ciemno niebo. Sqm 21.7. 10". Ciągle bez efektu.

Jeśli masz problem z M32 to podpowiem, że ona jest "oddzielona" od M31 (nie tak jak na zdjęciach w halo Andromedy).

img2005100101_M31A_Rev3lg.jpg

http://www.perezmedia.net/beltofvenus/archives/000275.html

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, astrokarol napisał:

M110 i 32 to bardzo jasne galaktyki. 

Jeśli masz problem z M32 to podpowiem, że ona jest "oddzielona" od M31 (nie tak jak na zdjęciach w halo Andromedy).

img2005100101_M31A_Rev3lg.jpg

http://www.perezmedia.net/beltofvenus/archives/000275.html

O tym wiem. Oglądałem szkice. Niestety obserwacje bez efektu. Może coś źle robię. Veila widziałem wczoraj. M32 powinno być łatwiejsze.. chyba, że za dużo się spodziewam i jakoś pomijam. Jak tylko pogoda pozwoli spróbuje ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.08.2019 o 11:02, Krzysio2138 napisał:

Cześć! Od około miesiąca jestem posiadaczem Synty 8 z standardowymi okularami, oraz TMB Planetary 2 6mm. Zaznaczam, że przed zakupem teleskopu nie znałem wcale nieba, jedynie Dużą Niedźwiedzicę. Parametry teleskopu zrobiły na mnie bardzo fajne wrażenie - jakie to duże! Ale w zasadzie już się przyzwyczaiłem, i nie jest to problem. Pierwsza moja obserwacja wieczoru - Jowisz, niesamowite widoki, pierwszy raz widziany na żywo. Mimo kitowych okularów - WOW! Kolejny wieczór to był już Jowisz, oraz Saturn, kolejne bardzo miłe zaskoczenie. W międzyczasie zacząłem próbować uczyć się różnych gwiazdozbiorów. Pierwszy wieczór, gdy miałem możliwość oglądania Księżyca, to był jakieś 2 tygodnie po zakupie, nasz satelita znajdował się bardzo blisko ziemi. Efekt w 25mm okularze, to było kolejne zaskoczenie. Świetnie wyglądał, były widoczne kratery, i to wszystko było tak bardzo wyraźne! Niestety oślepia, ale radzę sobie z tym. Ostatnio udało mi się znaleźć galaktykę Andromedy, efekt już nie był taki fajny jak wcześniej. Mam świadomość, że to nie odpowiednia pora roku oraz to, że jest nisko. Pierwsza gromada kulista w Herkulesie - zrobiła na mnie dotychczas najlepsze wrażenie, nie sądziłem, że takie coś można zobaczyć przez teleskop. Już wiem, że to nie bajki! Wczoraj udało mi się bez problemów znaleźć NGC 884, efekt był naprawdę świetny! Jestem z siebie dumny, że już potrafię tyle zobaczyć. Teraz będę próbował odnajdywać Urana, Plutona oraz Neptuna, oraz pozostałe fajne obiekty. :D

 Hehe lubię takie posty też takie pisałem z pierwszym telepem sw 70-900.

Później zamieniłem go po miesiącu na synte 8 i nią czesam niebo ostatnio tak się wkręciłem, jak bym w jakąś klimatyczną grę grał hehe gwiazdka po gwiazdce i tak też dużo zobaczysz,

Urana znajdziesz Neptuna też o plutonie zapomnij ja to zrobię tak przeczesać wzdłuż i wszerz wszystko w miarę możliwości i kupię sw 10 i od nowa polska ludowa. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, MateuszK napisał:

O tym wiem. Oglądałem szkice. Niestety obserwacje bez efektu. Może coś źle robię. Veila widziałem wczoraj. M32 powinno być łatwiejsze.. chyba, że za dużo się spodziewam i jakoś pomijam. Jak tylko pogoda pozwoli spróbuje ponownie.

Ja też z początku miałem z nią problem. Ona wygląda jak gwiazda z halo. Dość mała. Na pewno ją widzisz tylko nie wiesz, że to ona.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mam pytanie. Nigdy nie udało mi się jeszcze zobaczyć mgławicy przez teleskop. Nie mam żadnego filtra mgławicowego, jak one mniej więcej wyglądają przez teleskop? Czy są widoczne jakieś poświaty, chmurki jak na zdjęciach, tylko po prostu w białym kolorze, jak np. galaktyki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Krzysio2138 napisał:

A mam pytanie. Nigdy nie udało mi się jeszcze zobaczyć mgławicy przez teleskop. Nie mam żadnego filtra mgławicowego, jak one mniej więcej wyglądają przez teleskop? Czy są widoczne jakieś poświaty, chmurki jak na zdjęciach, tylko po prostu w białym kolorze, jak np. galaktyki?

A co konkretnie chciałbyś zobaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Krzysio2138 napisał:

A mam pytanie. Nigdy nie udało mi się jeszcze zobaczyć mgławicy przez teleskop. Nie mam żadnego filtra mgławicowego, jak one mniej więcej wyglądają przez teleskop? Czy są widoczne jakieś poświaty, chmurki jak na zdjęciach, tylko po prostu w białym kolorze, jak np. galaktyki?

Nad ranem masz jasną, dużą M42. Nie do przeoczenia. 

Wieczorem możesz próbować M17. 

Wszystkie DSy to szare mgiełki (pisząc w uproszczeniu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.