Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop, pierwsze obserwacje


Krzysio2138

Rekomendowane odpowiedzi

27 minutes ago, Krzysio2138 said:

A mam pytanie. Nigdy nie udało mi się jeszcze zobaczyć mgławicy przez teleskop. Nie mam żadnego filtra mgławicowego, jak one mniej więcej wyglądają przez teleskop? Czy są widoczne jakieś poświaty, chmurki jak na zdjęciach, tylko po prostu w białym kolorze, jak np. galaktyki?

Poczekaj jeszcze troszeczkę na Oriona - teleskop nawet nie będzie potrzebny :)

A widziałeś pierścionek w Lutni? Maleństwo ale śliczne i łatwo znaleźć - a poza tym jeszcze jest bardzo wysoko (i żadnych filtrów nie potrzeba).

Edit: o właśnie kolega @orcen92 mnie wyprzedził :)

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.09.2019 o 21:28, Grzędziel napisał:

To ja Ci zaproponuję ambitne zadanie. Wyszukaj np. na Calsky.com efemerydę komety Africano, wyrukuj sobie dwie mapki, jedną z szerokim polem a drugą szczegółową no i odszukaj ją na niebie. Jsk Ci się to uda to będziesz już wizualowcem pełną gębą. Powodzenia!

To komety można zaobserwować z synty 8 wow nie wiedziałem a jakaś prościejsza jest? 

Bo zakładam że tą co podałeś to nie ma co nawet podchodzić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Dasionek napisał:

To komety można zaobserwować z synty 8 wow nie wiedziałem a jakaś prościejsza jest? 

Bo zakładam że tą co podałeś to nie ma co nawet podchodzić. 

W sumie wiele rodzajów obiektów można obserwować. 

Galaktyki, mgławice, planety, Słońce, gwiazdy, supernowe, kwazary, komety, planetoidy i pewnie jeszcze inne których teraz nie pamiętam. A do tego różne szczegóły, możliwość analiz/wniosków, można raportować (np. aktywność Słońca, zmianę jasności gwiazd). Jedt dużo możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Dasionek napisał:

To komety można zaobserwować z synty 8 wow nie wiedziałem a jakaś prościejsza jest? 

Bo zakładam że tą co podałeś to nie ma co nawet podchodzić. 

Śmiało można spróbować pod dobrym niebem. Dziś ta kometa wg efemerydy ma jasność ok. 10 mag. czyli jest w zasięgu 20-to centymetrowego teleskopu. Do tego jest wysoko na niebie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się udało kilka razy w wakacje zobaczyć Veil'a bez filtra, ale wtedy miałem ciemne niebo, a sam Veil był w zenicie. Jak nie był w zenicie, to nic nie byłem w stanie zauważyć. Te parę razy jak go widziałem bez filtra, wyróżniał się delikatnymi jasnymi smugami. A  z filtrem to już w ogóle bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzędziel napisał:

Śmiało można spróbować pod dobrym niebem. Dziś ta kometa wg efemerydy ma jasność ok. 10 mag. czyli jest w zasięgu 20-to centymetrowego teleskopu. Do tego jest wysoko na niebie.

Aaha no 10mag to jest normalnie do ogarnięcia w dobre warunki, ale też pewnie komety poruszają się z dość duża prędkością, a tak apropo jak to jest jak przelatuje gdzieś blisko jakaś kometa to mozna zaobserwować tzw. Warkocz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, MateuszK napisał:

Ok. Po analizie dochodzę do wniosku, że myliłem m32 z m110 :fool:

M110 ma małą jasność powierzchniową i rzeczywiście jest dosyć ulotna, ale jak ją już raz zobaczysz to w zasadzie za każdym następnym razem będziesz ją widział. Tak samo jest z M33 w Trójkącie. A jeszcze trudniej jest z M74 w Rybach.

 

13 godzin temu, Dasionek napisał:

Aaha no 10mag to jest normalnie do ogarnięcia w dobre warunki, ale też pewnie komety poruszają się z dość duża prędkością, a tak apropo jak to jest jak przelatuje gdzieś blisko jakaś kometa to mozna zaobserwować tzw. Warkocz? 

Czy kometa wykształci widoczny warkocz to zależy od komety i jej odległości od Słońca, a to czy będzie można go zaobserwować z Ziemi to zależy od orbity komety. Np. ostatnio kometa 46P Wirtanen z tego co pamiętam to w perygeum warkocz miała schowany za sobą i była widoczna jako koliście symetryczna.

Kometa Africano jest teraz jaśniejsza niż 10m. I jeszcze przez kilka dni będzie w miarę wysoko nad horyzontem, ale z każdym dniem zmierza szybko na południe.

Mapki na kolejne dni:

2018W2-k-19-1909-2709.jpg

 

2018W2-k-19-2709-0410.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, oicam napisał:

Czy kometa wykształci widoczny warkocz to zależy od komety i jej odległości od Słońca, a to czy będzie można go zaobserwować z Ziemi to zależy od orbity komety. Np. ostatnio kometa 46P Wirtanen z tego co pamiętam to w perygeum warkocz miała schowany za sobą i była widoczna jako koliście symetryczna.

Kometa Africano jest teraz jaśniejsza niż 10m. I jeszcze przez kilka dni będzie w miarę wysoko nad horyzontem, ale z każdym dniem zmierza szybko na południe.

Mapki na kolejne dni:

Aaha, czyli warkocz powstaje od nagrzania jej przez słońce po prostu spala się.

Spoko mapka, ale raczej nici z obserwacji u mnie pogoda pokazuje przez najbliższy tydzień deszcz, a szkoda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Dasionek napisał:

Aaha, czyli warkocz powstaje od nagrzania jej przez słońce po prostu spala się.

Spoko mapka, ale raczej nici z obserwacji u mnie pogoda pokazuje przez najbliższy tydzień deszcz, a szkoda. 

Definitywnie się nie spala! Tylko odparowuje pod wpływem nagrzewania i ta materia jest rozwiewana przez wiatr słoneczny i ciśnienie promieniowania elektromagnetycznego i w jakimś stopniu jest jonizowana i czasami pobudzana do świecenia. To bardzo złożony proces.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, PiotrTheUniverse napisał:

Jasna mgławica - M27 wieczorem. 

W zeszłą niedzielę testowałem okular i podziwiałem M27 w polu prawie 3*. Od tamtej pory mam cały czas ten wspaniały obraz przed oczami.

Dodam jeszcze, że zerkaniem widziałem ją w szukaczu 6x30 jako mała plamka, której nie dało się pomylić z gwiazdą. Ach gdzie ta dobra pogoda sobie poszła...

Edytowane przez oicam
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny wieczór, kolejne sukcesy. Chociaż nie zapowiadało się. Wyszedłem o godzinie 21, rozstawiłem się, chwilę pooglądałem okolice Andromedy, oraz Perseusza. Po kilku chwilach chmury zakryły niebo, i wróciłem do domu. O północy gdy miałem iść spać wyszedłem na balkon, i zobaczyłem, że niebo się fajnie zapowiada. Więc wziąłem teleskop, i znalazłem się za chwilę na podwórku. Niestety, chmury były w dużych ilościach, więc poczekałem około pół godziny. Po pewnym czasie pokazały się plejady bardzo wysoko, więc rzut oka właśnie na nie - niesamowicie dużo gwiazd już w samym szukaczu! Potem podwójna gromada w Perseuszu, też bardzo fajnie. Szukałem galaktykę Andromedy, ale nie mogłem znaleźć, była słabo widoczna. Próbowałem znaleźć mgławicę w łabędziu, ale niestety była ona w widocznej drodze mlecznej, więc zbyt duża ilość gwiazd, oraz zbyt wysokie położenie nie ułatwiło mi tego, więc dałem spokój. Od pewnego czasu chciałem znaleźć Woźnicę. Tym razem udało się! Gromady kuliste M37, M36, M38 obok siebie były widoczne w szukaczu. Pierwszy raz widzę te obiekty, bardzo duża satysfakcja. Nawiasem mówiąc to chyba moimi ulubionymi obiektami to są właśnie gromady kuliste. Zrobiło się około 2 w nocy, to pomyślałem, że może zobaczę Oriona. I faktycznie, udało się, pokazał się jego pas składający się z 3 gwiazd. Poczekałem jeszcze chwilę i udało mi się zobaczyć Wielką mgławicę, pozostałości po Supernovej. Widok niesamowity!! Mimo, że konstelacja była jeszcze dość nisko, to satysfakcja, oraz widok naprawdę super! Najlepiej oglądało mi się przy 200x powiększeniu, było widać dużą mgławicę. Następnie na gwiazdę Betelgezę. Przyszły chmurki, i około 3 w nocy wróciłem do domu. Noc zaskakująca, i bardzo udana! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Krzysio2138 napisał:

Gromady kuliste M37, M36, M38

To są gromady otwarte. 

17 minut temu, Krzysio2138 napisał:

obok siebie były widoczne w szukaczu

Jaki masz szukacz ?

17 minut temu, Krzysio2138 napisał:

Wielką mgławicę, pozostałości po Supernovej

Mgławica Oriona to mgławica dyfuzyjna (chmura gazów z których powstają gwiazdy). 

Na przykład Veil to pozostałość po supernowej.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, astrokarol napisał:

To są gromady otwarte. 

Jaki masz szukacz ?

Mgławica Oriona to mgławica dyfuzyjna (chmura gazów z których powstają gwiazdy). 

Na przykład Veil to pozostałość po supernowej.

 

1. Faktycznie, wydawało mi się, że to kuliste gromady.

2. Szukacz zwykły, ten co dostałem z teleskopem.

3. O, tego to nie wiedziałem, widocznie na filmikach mnie ktoś zrobił w konia xd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.