Skocz do zawartości

kamera astro


chemik83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie stoję przed dylematem czy kupić kamerę do astrofotografii (mgławice galaktyki itp.) czy lustrzankę (obecnie mam canon 1300D ale średnio się sprawdza w astrofotografii obiektów głębokiego nieba)

Budżet koło 2tyś

zastanawiam się nad canon 550D lub 650D

albo kamerą taką jak : ZWO ASI 185MC, ASI224MC lub ASI178MC

co doradzicie w przedziale cenowym do 2 tyś czy się w ogóle opłaca czy lepiej poczekać i przeznaczyć trochę więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Tayson napisał:

Hej.

Rozumiem ze jeszcze nigdy nie bawiles sie w astrofoto. Tak?

Jak zdradzisz jaki sprzet posiadasz, to bedzie latwiej.

Jakis teleskop, obiektywy, filtry, montaz?

 

 

 

Teleskop Sky-Watcher N150/750 EQ3-2 plus napęd na jedną oś, standardowe wyposażenie

 

4 minuty temu, Maro21 napisał:

A dlaczego Canon 1300d nie nadaje się do astrofoto? 

 

co do aparatu to nie wiem czemu ale zdjęcia nie wychodzą za ładnie dlatego napisałem że się średnio nadaje chyba że coś źle robię- generalnie ciężko mi złapać ostrość

 

Edytowane przez chemik83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chemik83kamery nie sprawia że twoje zdjęcia będą lepsze. A na pewno już nie kamery z tak małym chipem jak te które pokazałeś :) byłby by wręcz jeszcze gorsze.

 

Przede wszystkim musisz dobrze zebrać materiał co na Twoim montażu aż takie proste nie będzie. Dobra ostrość, czasy i niebo z faktu że newton jest dość jasny 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoj teleskop+montaz to polaczenie na limicie lub ponad nim pod astrofoto. Do wizuala spoko.

Pomomo wszystko nie rezygnuj na razie z swojego aparatu, postaraj sie wycisnac max co sie da.

Jakie iso uzywales, jakie czasy dawales, bawiles sie juz w stackowanie materialu? Jak masz jakies zdjecia nocnego nieba z tego zestawu to pokaz.

Akceptowalna cenowo alternatywa dla 1300 moze byc np Canon 1100D modyfikowany pod wodor z zainstalowanym w czasie modyfikacji filtrem baadera.

 

To ze zdjecia nie wychodza ladne najprawdopodobnie jest sprawa Twoich braków w astroobrobce. Tu trzeba czasu i sporo czasu do uzyskania wprawy.

Zmiana sprzetu na inny nie jest wyjsciem w przypadku luki w podstawowych umiejetnosci.

 

pogodnych nocy :)

 

edit.

do ostrosci polecam na poczatek maske bahtinowa.

mozesz rowniez przejsc na sterowanie apratem z pc chociazby za pomoca darmowego i super kombajnu APT. https://ideiki.com/astro/Default.aspx

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moją pierwsza kamerą astrofoto był SBIG 2000XCM. Posiada tak jakby 2 matryce - jedna do głównej fotografii a druga do guidingu i upraszcza nam to wiele kwestii jeśli chcemy mieć prosty setup, bo jedną kamerą robimy 2 rzeczy. Ale przy EQ3-2 to nie wiem jak z guidingiem :)
Jest to starsza konstrukcja ale działa tak jak należy i jest łatwa w obsłudze.

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tayson napisał:

Twoj teleskop+montaz to polaczenie na limicie lub ponad nim pod astrofoto. Do wizuala spoko.

Pomomo wszystko nie rezygnuj na razie z swojego aparatu, postaraj sie wycisnac max co sie da.

Jakie iso uzywales, jakie czasy dawales, bawiles sie juz w stackowanie materialu? Jak masz jakies zdjecia nocnego nieba z tego zestawu to pokaz.

Akceptowalna cenowo alternatywa dla 1300 moze byc np Canon 1100D modyfikowany pod wodor z zainstalowanym w czasie modyfikacji filtrem baadera.

 

To ze zdjecia nie wychodza ladne najprawdopodobnie jest sprawa Twoich braków w astroobrobce. Tu trzeba czasu i sporo czasu do uzyskania wprawy.

Zmiana sprzetu na inny nie jest wyjsciem w przypadku luki w podstawowych umiejetnosci.

 

pogodnych nocy :)

 

edit.

do ostrosci polecam na poczatek maske bahtinowa.

mozesz rowniez przejsc na sterowanie apratem z pc chociazby za pomoca darmowego i super kombajnu APT. https://ideiki.com/astro/Default.aspx

ooo dzięki bardziej chodzi mi o to że nie miałem ostrości i to był problem trochę poczytałem mam nadzieję że coś pomoże :)

dzięki wszystkim za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Tayson napisał:

To jeszcze dorzucę że raz ustawioną ostrość trzeba kontrolować w czasie sesji. Często zmiana tem o 1C powoduje jej utratę. Pamiętaj dobrze wychodzić tube/lustro, tj powinna mieć temp otoczenia. 

ok dzięki za info :)

to jeszcze pytanie z innej beczki rozumiem że montaż jest słaby do astro a czy tuba się nadaje ?

bo faktycznie myślałem nad zmianą już kiedyś montażu to na jaki najlepiej zmienić? EQ5 się nada czy dalej to to samo co EQ3 ?

 

Edytowane przez chemik83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od możliwości finansowych. 

Standardowy zestaw startowy to wg mnie ts65q lub ed80 z korektorem + jakiś modyfikowana lustrzanka, np Canon 1100D. To wszystko na HEQ5. 

Na początku bez guidingu, aby poznać sprzęt i nie zamotac się w sprawach technicznych. Dokładniej mam na myśli, żeby s8e nie zniechęcić na samym początku. 

 

Oczywiście Twój zestaw będzie też dobry na początek. Musisz zacząć robić zdjęcia. Po kilku miesiącach sam zauważysz czego Ci brakuje i co na co chcesz zmienić. Rady z forum nie pomogą bez własnego doświadczenia. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.