Skocz do zawartości

Pilot SynScan heq5- Awaria!


Palacz79

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mój pilot od heq5 uległ dziwnej awarii , gdy jest ciepła noc  pilot po krótkim czasie (kilka minut) się zawiesza ekran robi się czarny ale się nie wyłącza - nic nie działa , jak miałem wcześniej ustawione prowadzenie to montaż prowadzi ale nic nie można zrobić,

gdy temp. nie przekracza około 15sC  pilot działa prawidłowo , pilot mi kiedyś upadł może jakiś lut uległ mikro pęknięciu? - rozkręciłem dziś ale oczywiście nic nie znalazłem na pierwszy rzut oka. czy ktoś ma jakiś pomysł gdzie można wysłać pilota w celu naprawy?  montaż oczywiscie nie jest na gwarancji a powiem szczerze że pilot mi ułatwia życie,- edit wczoraj przyłożyłem okład żelowy w celu upewnienia czy na pewno winą jest temperatura - pilot działał bez problemu przez 2h do momentu ocieplenia się wkładu :)

69218225_459756071537827_9043156815432384512_n.thumb.jpg.3ee1d28bfa1ee24afe8c75c3b3e5ecff.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie wygląda mi to na za wysokie napięcie na logikę w pilocie, wyświetlacz przepalony przez kontrast (dlatego nic nie widać)

Zasilacz raczej nie ma tu nic do tego (miłaby gdyby był za mało wydajny ale wtedy miga czerwona dioda na montażu)  tam są odpowiednie stabilizatory (logika w pilocie zasilana jest 5 i 3,3V) proponował bym pomierzyć napięcia zasilania w pilocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Palacz79 napisał:

zdarzało się.

Masz jakiś multimetr żeby sprawdzić napięcia tak jak pisze @komprez ? Mogę dziś rezebrać swój pilot i powiem Ci, gdzie masz zmierzyć napięcie. Najlepiej wtedy kiedy działa i wtedy, kiedy się zagrzeje :) Możliwe, że na jakimś stabilizatorze przy wyższej temperaturze wchodzi jakieś przebicie i zamiast np. 3V3 masz 5V (wejście napięcia przechodzi na wyjście) i stąd zaciemniony wyświetlacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sidiouss napisał:

Masz jakiś multimetr żeby sprawdzić napięcia tak jak pisze @komprez ? Mogę dziś rezebrać swój pilot i powiem Ci, gdzie masz zmierzyć napięcie. Najlepiej wtedy kiedy działa i wtedy, kiedy się zagrzeje :) Możliwe, że na jakimś stabilizatorze przy wyższej temperaturze wchodzi jakieś przebicie i zamiast np. 3V3 masz 5V (wejście napięcia przechodzi na wyjście) i stąd zaciemniony wyświetlacz.

Niestety nie posiadam, z elektroniką nigdy nie byłem zbyt blisko, a nawet gdyby było tak jak mówisz to czy jest ktoś kto mi to naprawi? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Operacja się udała i pacjent wrócił do zdrowia :)

Winowajców było dwóch chociaż jeden musiał być pierwszy i nakłonić tego drugiego do złego ;)

Tak jak wspomniał @komprez, na wyświetlaczu po pewnym czasie od włączenia wzrastało napięcie - stąd wzrost kontrastu i czarny ekran. 

Tutaj zawinił stabilizator 3.3V, który miał wypaloną dziurkę w obudowie, prawdopodobnie przez zwarcie, które to wykonał uszkodzony kondensator C55. Z racji tego, że zasilanie montażu to 12V a zasilanie części elektroniki to 3.3V, to stabilizator musi wytracić dużo ciepła, aby obniżyć napięcie. Na początku, kiedy temperatura stabilizatora jest niska, to utrzymuje napięcie. Kiedy temperatura wzrośnie - stabilizator wariuje z powodu uszkodzenia. 

Na szczęście oba elementy udało się wymienić i miejmy nadzieję, że zbyt wysokie napięcie nie uszkodziło większej ilości komponentów :)

 

 

IMG_20190829_190802.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.