Skocz do zawartości

Czy widziałeś Komete Machholz??


astronommaciek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
Ja ją widzieć ona być pikna nigdy ja nic piękniej nie widziec  no chybo ze ta z 1997 to była pikna sprawa no ale rzadko jest taka pikna na niebie komeciora :Beer:

 

Dla mnie największy hicior to kometa Hyakutake B2 z nocy 26/27.03.1996. Mam ją ciągle przeda oczami :rolleyes: To było zjawisko !!!!!!!

 

Pozdrawiam

paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O taaaak!!! Ja wiem, że prawie na pewno już nic podobego nie zobaczę. Tylko, że ja wspominam noc z 25 na 26 marca. Chyba w całej Polsce była wtedy okrutna mgła, ale coś mnie tkęło i namówiłem kolegę na wyjazd w pobliskie górki, niecałe 500 m npm. Okazało się, że powietrze na tej wysokości jest doskonale przejrzyste, do tego cały light pollution z okolicznych miast ugrzązł w niskiej mgle. W rezultacie mogliśmy do woli sycić oczy widokiem warkocza rozciągającego się na długości ponad 50 stopni. Mam to przed oczami tak jakby to było wczoraj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......W rezultacie mogliśmy do woli sycić oczy widokiem warkocza rozciągającego się na długości ponad 50 stopni. Mam to przed oczami tak jakby to było wczoraj...

Witam. Czytanie tych postów spowodowało odtworzenie z mojej pamięci tamtych widoków, że postanowiłem również dołączyć do tego tematu swoją opinię. Hyakutake B2 to faktycznie był fantastyczny widok i niezapomniane wrażenia. Ale wkrótce potem Hale-Bopp miała za to dwa warkocze i była dłużej widoczna :rolleyes: I to bardziej jej obraz utknął w mojej pamięci. Zastanawiam się, czy będzie nam dane przyżyć jeszcze kiedyś coś podobnego. Ja wierzę, że tak.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów :helo:

Krzysztof Kida

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O taaaak!!! Ja wiem, że prawie na pewno już nic podobego nie zobaczę. Tylko, że ja wspominam noc z 25 na 26 marca. Chyba w całej Polsce była wtedy okrutna mgła, ale coś mnie tkęło i namówiłem kolegę na wyjazd w pobliskie górki, niecałe 500 m npm. Okazało się, że powietrze na tej wysokości jest doskonale przejrzyste, do tego cały light pollution z okolicznych miast ugrzązł w niskiej mgle. W rezultacie mogliśmy do woli sycić oczy widokiem warkocza rozciągającego się na długości ponad 50 stopni. Mam to przed oczami tak jakby to było wczoraj...

 

Radek,

 

W moim przypadku to też jednak była noc z 25/26.03.96. Uprzytomniłem to sobie jak napisałeś o tej okrutnej mgle :D Pamiętam, że był to poniedziałek i wszyscy po spotkaniu wieczornym w PTMA zebraliśmy się, aby pojechać w kilka samochodów do Obserwatorium UJ. Mgła była tak gęsta, iż jechaliśmy jakieś 30km/h. Prawie nik nie wierzyl, że uda nam sie zobaczyc kometę. Obserwatorium w Krakowie jest położone na wysokości coś ok. 350 m.n.p m., więc wyjeżdżając pod górę w pewnej chwili mgła ustapiła w 100% i naszym oczom ukazał się wspaniały widok komety w zenicie z warkoczem prawie do horyzontu.

PS. Miło się wspomina takie chwile :banan: Obyśmy mogli więcej takich zjawisk przeżyć !

 

Pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Machholz zaliczony przeze mnie nie raz i nie dwa razy ... jak tylko była okazja to telep od razu w strone kometki ...

 

 

pierwszy raz oglądałem ją 16 stycznia br. była piękna i miała wtedy około 4 mag (DC = 5). Teraz już nie jest tak imponująca, ale mimo wszystko jest swietna.

 

 

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u.

PS. Miło się wspomina takie chwile  :banan: Obyśmy mogli więcej takich zjawisk przeżyć !

Też mam taką nadzieję. Hyakutake była jednym z najwpanialszych widoków na niebie jakie widziałem w życiu. Jedyne, z czym mogę to porównać to całkowite zaćmienie Słońca. Myślę, że co jest niezbędne aby wydarzenie głęboko zapadło w pamięć, to jego "monumentalność". Coś może być bardzo piękne, ale jeżeli nie jest "monumentalne" to nie spowoduje, że człowiek gapi się w górę z rozdziawioną gębą i nawet nie zdaje sobie sprawy z upływu czasu. Na szczęście oglądanie zaćmień można sobie planować z dużym wyprzedzeniem, a kiedy pojawi się wielkia kometa - tego nikt nie wie. Czytałem, że Hyakutake była najlepiej widoczną wielką kometą w ciągu całego tysiąclecia, dlatego myślę, że czegoś podobnego już nie zobaczę. Ale jeżeli za naszego życia wybuchnie supernowa -10 mag, to też nie będzie tak źle, nie? :rolleyes: A już czas najwyższy, ptaszki o tym ćwierkają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się tej nocy (a raczej wieczora 5 lutego o 19:06) zaobserwować kometkę ponownie. Niestety z miasta i w trudnych warunkach. A dlaczego trudnych ? ... a no wlaśnie.

 

Kometa w Kasjopei wysoko 75* nad horyzontem, zimno -12*C Poszedłem z lornetką poszukać ciemnego miejsca, stanąłem i łeb zadzieram mało się niewywróciłem. Zimno mną trząsło i lornetką też. Obraz skakał niemiłosiernie, tak że zdążyłem tylko ocenić jasność komety. Wróciłem do domu i sprawdziłem względem gwiazd, wyszło ok +4.6 mag.

 

Kometka nadal piękna i jasna. Nadal w kształcie takiego jakby trójkątnego obłoku. Łatwo ją wypatrzyć bez jakiej kolwiek mapki pod nosem.

 

POLECAM obserwować ... ona nadal tam jest !

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwując Machholz'a kilka razy w ciągu ostatniego miesiąca zauważyłem dosyć sporą zmianę w jej wyglądzie. Podczas maksimum w samym sercu komety widoczne było malutkie jądro, wyraźnie jaśniejsze od gazowej otoczki. Obecnie tego pojaśnienia w centrum już nie ma - głowa komety jest jednorodna jeśli chodzi o jasność, która stopniowo maleje ku brzegom. Czy ktoś też to zauważył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.