Jump to content

Czy widziałeś Komete Machholz??


astronommaciek
 Share


Recommended Posts

 • 2 weeks later...
Ja ją widzieć ona być pikna nigdy ja nic piękniej nie widziec  no chybo ze ta z 1997 to była pikna sprawa no ale rzadko jest taka pikna na niebie komeciora :Beer:

 

Dla mnie największy hicior to kometa Hyakutake B2 z nocy 26/27.03.1996. Mam ją ciągle przeda oczami :rolleyes: To było zjawisko !!!!!!!

 

Pozdrawiam

paweł

Link to comment
Share on other sites

O taaaak!!! Ja wiem, że prawie na pewno już nic podobego nie zobaczę. Tylko, że ja wspominam noc z 25 na 26 marca. Chyba w całej Polsce była wtedy okrutna mgła, ale coś mnie tkęło i namówiłem kolegę na wyjazd w pobliskie górki, niecałe 500 m npm. Okazało się, że powietrze na tej wysokości jest doskonale przejrzyste, do tego cały light pollution z okolicznych miast ugrzązł w niskiej mgle. W rezultacie mogliśmy do woli sycić oczy widokiem warkocza rozciągającego się na długości ponad 50 stopni. Mam to przed oczami tak jakby to było wczoraj...

Link to comment
Share on other sites

......W rezultacie mogliśmy do woli sycić oczy widokiem warkocza rozciągającego się na długości ponad 50 stopni. Mam to przed oczami tak jakby to było wczoraj...

Witam. Czytanie tych postów spowodowało odtworzenie z mojej pamięci tamtych widoków, że postanowiłem również dołączyć do tego tematu swoją opinię. Hyakutake B2 to faktycznie był fantastyczny widok i niezapomniane wrażenia. Ale wkrótce potem Hale-Bopp miała za to dwa warkocze i była dłużej widoczna :rolleyes: I to bardziej jej obraz utknął w mojej pamięci. Zastanawiam się, czy będzie nam dane przyżyć jeszcze kiedyś coś podobnego. Ja wierzę, że tak.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów :helo:

Krzysztof Kida

Link to comment
Share on other sites

O taaaak!!! Ja wiem, że prawie na pewno już nic podobego nie zobaczę. Tylko, że ja wspominam noc z 25 na 26 marca. Chyba w całej Polsce była wtedy okrutna mgła, ale coś mnie tkęło i namówiłem kolegę na wyjazd w pobliskie górki, niecałe 500 m npm. Okazało się, że powietrze na tej wysokości jest doskonale przejrzyste, do tego cały light pollution z okolicznych miast ugrzązł w niskiej mgle. W rezultacie mogliśmy do woli sycić oczy widokiem warkocza rozciągającego się na długości ponad 50 stopni. Mam to przed oczami tak jakby to było wczoraj...

 

Radek,

 

W moim przypadku to też jednak była noc z 25/26.03.96. Uprzytomniłem to sobie jak napisałeś o tej okrutnej mgle :D Pamiętam, że był to poniedziałek i wszyscy po spotkaniu wieczornym w PTMA zebraliśmy się, aby pojechać w kilka samochodów do Obserwatorium UJ. Mgła była tak gęsta, iż jechaliśmy jakieś 30km/h. Prawie nik nie wierzyl, że uda nam sie zobaczyc kometę. Obserwatorium w Krakowie jest położone na wysokości coś ok. 350 m.n.p m., więc wyjeżdżając pod górę w pewnej chwili mgła ustapiła w 100% i naszym oczom ukazał się wspaniały widok komety w zenicie z warkoczem prawie do horyzontu.

PS. Miło się wspomina takie chwile :banan: Obyśmy mogli więcej takich zjawisk przeżyć !

 

Pozdro

Paweł

Link to comment
Share on other sites

Machholz zaliczony przeze mnie nie raz i nie dwa razy ... jak tylko była okazja to telep od razu w strone kometki ...

 

 

pierwszy raz oglądałem ją 16 stycznia br. była piękna i miała wtedy około 4 mag (DC = 5). Teraz już nie jest tak imponująca, ale mimo wszystko jest swietna.

 

 

 

Pozdrawiam :Salut:

Link to comment
Share on other sites

u.

PS. Miło się wspomina takie chwile  :banan: Obyśmy mogli więcej takich zjawisk przeżyć !

Też mam taką nadzieję. Hyakutake była jednym z najwpanialszych widoków na niebie jakie widziałem w życiu. Jedyne, z czym mogę to porównać to całkowite zaćmienie Słońca. Myślę, że co jest niezbędne aby wydarzenie głęboko zapadło w pamięć, to jego "monumentalność". Coś może być bardzo piękne, ale jeżeli nie jest "monumentalne" to nie spowoduje, że człowiek gapi się w górę z rozdziawioną gębą i nawet nie zdaje sobie sprawy z upływu czasu. Na szczęście oglądanie zaćmień można sobie planować z dużym wyprzedzeniem, a kiedy pojawi się wielkia kometa - tego nikt nie wie. Czytałem, że Hyakutake była najlepiej widoczną wielką kometą w ciągu całego tysiąclecia, dlatego myślę, że czegoś podobnego już nie zobaczę. Ale jeżeli za naszego życia wybuchnie supernowa -10 mag, to też nie będzie tak źle, nie? :rolleyes: A już czas najwyższy, ptaszki o tym ćwierkają.

Link to comment
Share on other sites

Udało mi się tej nocy (a raczej wieczora 5 lutego o 19:06) zaobserwować kometkę ponownie. Niestety z miasta i w trudnych warunkach. A dlaczego trudnych ? ... a no wlaśnie.

 

Kometa w Kasjopei wysoko 75* nad horyzontem, zimno -12*C Poszedłem z lornetką poszukać ciemnego miejsca, stanąłem i łeb zadzieram mało się niewywróciłem. Zimno mną trząsło i lornetką też. Obraz skakał niemiłosiernie, tak że zdążyłem tylko ocenić jasność komety. Wróciłem do domu i sprawdziłem względem gwiazd, wyszło ok +4.6 mag.

 

Kometka nadal piękna i jasna. Nadal w kształcie takiego jakby trójkątnego obłoku. Łatwo ją wypatrzyć bez jakiej kolwiek mapki pod nosem.

 

POLECAM obserwować ... ona nadal tam jest !

Edited by Limax7
Link to comment
Share on other sites

Obserwując Machholz'a kilka razy w ciągu ostatniego miesiąca zauważyłem dosyć sporą zmianę w jej wyglądzie. Podczas maksimum w samym sercu komety widoczne było malutkie jądro, wyraźnie jaśniejsze od gazowej otoczki. Obecnie tego pojaśnienia w centrum już nie ma - głowa komety jest jednorodna jeśli chodzi o jasność, która stopniowo maleje ku brzegom. Czy ktoś też to zauważył?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.