Skocz do zawartości

Czy widziałeś Komete Machholz??


astronommaciek

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

To zupełnie normalne, kometa oddala się od Ziemi i przedewszystkim od Słońca, czyli jej aktywność szybko maleje i stąd te gołym okiem widoczne zmiany w jej głowie :Salut:

Edytowane przez Janusz_P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Pozwolicie, ze podziele się swoimi spostrzeżeniami z wczorajszego wieczoru obserwacyjnego.

Obserwowałem wczoraj kometę Machholza razem z moja córka (20:35 UT).

Oprócz gazowej otoczki widoczne były 2 fragmenty jądra komety. Jeden trochę większy od drugiego. Nawet córka to zauwazyła i pytała co to za "kuleczki" w tej plamce?.

Obserwacje prowadziłem Tałem 100 RS, pow. 40x.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem otwarcie mojego nowego obserwatorium balkonowego 20 km DIR SW od Warszawy (Brwinów). Wszystko było fajnie oprócz temperatury.

O 22-tej było M12.5 stopnia.Żałowałem, że nie pociągnąłem jeszcze kabli do mieszkania i przez to musiałem siedzieć cały czas na balkonie przy obsłudze(brrr). Zrobiłem sporo zdjęć testowych i zabrałem się za Machholtz'a. Niestety coś było nie tak z prowadzeniem teleskopu. Zdjęcie wyszło poruszone. Wiatr był bardzo słaby lub wcale. Winę raczej upratruje w bardzo niskiej temperaturze przy której montaż Soligora zaczyna mieć problemy. Dodam, że teleskop z przeciwwagami waży prawie 13.5 kg (newton 170/1300) więc jest co ciągnąć. Wrzucam zdjęcie - jedno to cała klatka z równoważeniem poziomów [200 ISO/ 240 sek], a drugie to wycinek poprzedniego o boku 10" x 15" bez korekty. Podwójne jądro jest raczej wynikiem niedokładnego prowadzenia. Dziś w nocy spróbóję ocenić to wizualnie na dużym powiększeniu.

 

PS Czy ktoś wie jakim programem można sterować Canonem 300D z komputera przez kabel USB? Chodzi mi głównie o czas B. Oryginalne oprogramowanie(File Viewer Utility) ma co prawda czas B ale jakoś nie działa.Chodzą za to wszystkie pozostałe parametry. Dzięki!

1.jpg

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem wczoraj kometę Machholza razem z moja córka (20:35 UT).

Oprócz gazowej otoczki widoczne były 2 fragmenty jądra komety. Jeden trochę większy od drugiego. Nawet córka to zauwazyła i pytała co to za "kuleczki" w tej plamce?.

Obserwacje prowadziłem Tałem 100 RS, pow. 40x.

Pozdrawiam.

 

A może w komie znalazła się jakaś gwiazda ? Ale pewnie sprawdzałeś taką możliwość.

Pobawiłem się trochę zdjęciem z 5 lutego 2005 r. Waldemara Skorupy z Niemiec : http://www.schweifstern.de/images-pages/q2...z-q2-images.htm

 

Wyciąłem kawałek w okolicach jądra komety rozdzieliłem kolory na CMYK z tego wziąłem (M) Magenta, trochę podjaśniłem, lekki kontrast i wyszło mi coś takiego:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
PS Czy ktoś wie jakim programem można sterować Canonem 300D z komputera przez kabel USB? Chodzi mi głównie o czas B. Oryginalne oprogramowanie(File Viewer Utility) ma co prawda czas B ale jakoś nie działa.Chodzą za to wszystkie pozostałe parametry.

Ja korzystam z programu Remote DSLR, ale on obsługuje czasy tylko 30s. Dlatego tez tak naprawdę korzystam z 2 programów jednocześnie, tego wymienionego oraz napisanego przez Czarka Wieruckiego (jest do ściągnięcia z działu Oprogramowanie na astro4u Canon Remote Shuter). Program Czarka wymaga wykonania kabelka, ktory podłączamy do LPT. Kombinacja tych 2 programów znakomicie się sprawdza. Za pomoca pierwszego dokonuje ustawień oraz próbnych ekspozycji a kiedy wszystko jest już gotowe odpalam serie np. 10x180s w programie Czarka.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.