Skocz do zawartości

Samoczynna utrata ostrości?


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas zbierania klatek na UNC 1000 f/5 z ZWO ASI294 zdarza mi się czasem samoczynna utrata ostrości.

W APT wpisałem 50 klatek 120 sekund. Ostawiłem ostrość na gwiazdkę i odpaliłem zbieranie.

 

Poniżej dwie klatki. Dziewiąta kolejna klatka jeszcze w miarę ostra.

 

L_2019-08-26_23-16-34_52_Cyg_Bin1x1_120s_G120__0C_p.thumb.jpg.6f0574e39adcecd9af63b8a4fa6ad06b.jpg

 

Dziesiąta klatka zebrana 2 minuty później - wyraźna utrata ostrości, która utrzymała się do końca sesji.

 

L_2019-08-26_23-18-42_52_Cyg_Bin1x1_120s_G120__0C_p.thumb.jpg.3caedd0c560289eff8288d87925cbdfe.jpg

 

Nikt niczego nie dotykał, niczego nie regulował. Ktoś miał kiedyś podobne zjawisko?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, bas.sic napisał:

Z tego co widzę ten teleskop to jest newton carbon, więc wpływ temperatury powinien być nieznaczny.

Ale jakbym miał obstawiać to właśnie wpływ zmian temperatury lub wyciąg crayforda

Współczynnik rozszerzalności liniowej stali to ok. 0,000011 * 1/K.

Czyli dla tuby o długości 1000 mm i różnicy temperatur 10 K zmiana długości tuby wyniesie 1000 x 0,000011 x 10 = 0,11 mm. Współczynnik rozszerzalności termicznej karbonu jest jeden rząd mniejszy. Więc przy różnicy temperatur 10 K zmiana długości tuby wyniosłaby ok. 0,011 mm, co moim zdaniem w praktyce nie będzie miało wpływu na ostrość obrazu. A w moim przypadku tym bardziej, bo tej nocy podczas moich obserwacji temperatura zmieniła się o jakieś 1-2 stopnie. Więc teoria z wpływem temperatury raczej odpada. :flirt:

Obstawiałbym raczej na jakiś problem z wyciągiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, diver napisał:

Współczynnik rozszerzalności liniowej stali to ok. 0,000011 * 1/K.

Czyli dla tuby o długości 1000 mm i różnicy temperatur 10 K zmiana długości tuby wyniesie 1000 x 0,000011 x 10 = 0,11 mm. Współczynnik rozszerzalności termicznej karbonu jest jeden rząd mniejszy. Więc przy różnicy temperatur 10 K zmiana długości tuby wyniosłaby ok. 0,011 mm, co moim zdaniem w praktyce nie będzie miało wpływu na ostrość obrazu. A w moim przypadku tym bardziej, bo tej nocy podczas moich obserwacji temperatura zmieniła się o jakieś 1-2 stopnie. Więc teoria z wpływem temperatury raczej odpada. :flirt:

Obstawiałbym raczej na jakiś problem z wyciągiem.

Hej

Tak jak napisałem wg mnie to są te dwie opcje. Nie pisałeś o ile się zmieniała temperatura więc podałem to jako jedna z możliwości. Jeśli temperatura zmieniała się tylko w takim zakresie to rzeczywiście dla Twojego zestawu powinno to być bez znaczenia. 

A wyciąg warto sprawdzić i ewentualnie wyregulować, ja osobiście mam złe doświadczenia z wyciągami Crayforda. 

pk

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, ZbyT napisał:

LG nie jest z dobrego materiału tylko zwykłego BAK7 o 3 razy większej rozszerzalności cieplnej niż pyrex

ogniskowa zmienia się wyraźnie z temperaturą więc trzeba refocusować

Mógłbyś wrzucić konkret poparty jakimś obliczeniem, jak bardzo może zmienić się ogniskowa w zależności od różnicy temperatur?

Akurat podczas tych obserwacji temperatura była niemal stała (może 1 stopień w dół). Poza tym na LG mam czynny wentylator, który uruchamiam przed sesją.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w czym problem?

równanie paraboli wygląda tak

 

y=ax2

 

gdzie a=1/(4F)

 

na początku liczymy wielkość "y" na brzegu zwierciadła dla zadanej ogniskowej i promienia

potem wystarczy odnaleźć rozszerzalność cieplną BAK7 i policzyć jak zmieni się "grubość" paraboli na brzegu zwierciadła, a potem obliczyć nową ogniskową

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bas.sic napisał:

A wyciąg warto sprawdzić i ewentualnie wyregulować, ja osobiście mam złe doświadczenia z wyciągami Crayforda. 

To znaczy co z tymi Crayfordami?

1. Idea techniczna jest do d?

2. Wszystkie Crayfordy są źle wykonane?

3. Wszystkie "chińskie" Crayfordy są źle wykonane?

4. Wszystkie Crayfordy, których używałeś były kiepskie? Ile używałeś Crayfordów? Jeżeli Crayfordy są kiepskie, to jaką lepszą konstrukcję proponujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ZbyT napisał:

a w czym problem?

No wiesz, ja jestem trochę tępy w te matematyczno-fizyczne klocki. Gdybyś więc zechciał tutaj policzyć o ile zmieni się ogniskowa mojego 200 mm lustra z BAK7 o ogniskowej 1000 mm, gdy temperatura spadnie np. o 10K. Byłby jakiś konkret.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, diver napisał:

Współczynnik rozszerzalności liniowej stali to ok. 0,000011 * 1/K.

Czyli dla tuby o długości 1000 mm i różnicy temperatur 10 K zmiana długości tuby wyniesie 1000 x 0,000011 x 10 = 0,11 mm. Współczynnik rozszerzalności termicznej karbonu jest jeden rząd mniejszy. Więc przy różnicy temperatur 10 K zmiana długości tuby wyniosłaby ok. 0,011 mm, co moim zdaniem w praktyce nie będzie miało wpływu na ostrość obrazu. A w moim przypadku tym bardziej, bo tej nocy podczas moich obserwacji temperatura zmieniła się o jakieś 1-2 stopnie. Więc teoria z wpływem temperatury raczej odpada. :flirt:

Obstawiałbym raczej na jakiś problem z wyciągiem.

Przy pikselu 4um nawet 11um różnicy może być widać na matrycy.

Druga sprawa: przy skali 2"/px i tubie o rozmiarach rzędu 1m musisz się liczyć ze zmianami geometrii rzędu 10um.

Co do ogniska, o którym mówi ZbyT - przy małych wartościach zawsze można stosować przybliżenie liniowe i koniec końców obliczenia są proste: jeśli ogniskowa ma f=1m i zależy od materiału o rozszerzalności A to przy *niewielkiej* zmianie temperatury o X kelwinów można zgrubsza przyjąć, że rząd wielkości zmian ogniskowej będzie równy f*A*X. To już każdy może sobie policzyć, ja z pamięci nie znam współczynnika dla szkła Bak7

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując od obliczeń i wzorów - z doświadczenia, wynikającego z robienia zdjęć różnymi tubami wiem, że przy zmianie temperatury zmienia się ostrość.

Można sobie liczyć, a można też po prostu refocusować - co jest nieuniknione, nawet w karbonowych tubach (robię karbonowym Newtonem 8" f/5).

 

Zdarza się również utrata ostrości przy innym położeniu tuby (ja miałem totalną utratę ostrości po flipie) - okazało się, że LG się przesuwało - było za lekko dokręcone. Leciutka korekta i problem zniknął.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zebrałem trochę doświadczeń w tym temacie. Od czasu zainstalowania motofocusera łatwiej mi o wnioski, bo mogę zapisywać sobie dokładnie położenia wyciągu i porównywać je dokładnie w różnych momentach sesji.

U mnie problem z utratą ostrości występuje na początku sesji obserwacyjnej.

Powiedzmy, że mam z poprzedniej sesji ustalone położenie wyciągu na 21200 (na razie mniejsza o jednostkę). Gdy wystawiam setup na zewnątrz, na początku sesji ostrość uzyskuję przy położeniu ok. 25000. Wyraźna utrata ostrości występuje już po 1-2 minutach. Potem z czasem po kilku, kilkunastu pośrednich refocusach ląduję z powrotem na 21200 i na koniec jest spokój.

 

Wniosek: setup wymaga schłodzenia i ustabilizowania temperatury.

Czas trwania początku zależy od różnicy temperatur pomiędzy pomieszczeniem gdzie trzymam swój sprzęt (ok. 22 st.) a temperaturą na zewnątrz. Ostatnie noce zrobiły się chłodniejsze (3-4 st.), więc czas potrzebny do finalnego schłodzenia setupu wychodzi nawet około godziny.

Czytałem, że tak długiego czasu wymagają zamknięte tuby typu MAK czy SCT. Okazuje się jednak, że mój otwarty karbonowy Newton też wymaga dość długiego czasu. Może właśnie dlatego, że jest karbonowy? Metale mają małe ciepło właściwe i są dobrymi przewodnikami ciepła, więc z pewnością szybciej się schładzają niż karbon.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.