Skocz do zawartości

BMAM-V342 - "znikająca" polska gwiazda zaćmieniowa


bajastro

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnie tygodnie to konfiguracja setupu pod fotometrię i problemy z kolimacją - słynne f/4. Do tego dochodzą wadliwe podzespoły optyczne (w tym przypadku chodzi o filtr fotometryczny V). Już dawno zaczęły się noce astronomiczne, pomiary można robić a tu nie ma czym, więc pozostało pasmo CV...mam nadzieję, że nie na długo. 

Korektor komy też nie chce współpracować, bo jest najtańszy... 

 

Dobrze działał guiding, oscylacje mieściły się w zakresie +/-1", zastosowanie chłodzenia kamery (-20*C) pozwoliło znacznie zredukować szumy.

 

W nocy z soboty na niedzielę przeprowadziłem test, którego celem było wykonanie fotometrii słabej gwiazdy podwójnej zaćmieniowej BMAM-V342 typu EA/HW z okresem 2h 11m 52s. Obiekt odnalazłem na podstawie analizy danych z 48" teleskopu ZTF (Palomar Observatory). Został on opublikowany w bazie VSX kilka miesięcy temu:

 

https://www.aavso.org/vsx/index.php?view=detail.top&oid=689692

 

Wykres fazowy na podstawie danych ZTF:

1780855766_BMAM-V342phaseplot.png.1e864d56f63fdffd9b41ad124c1e519e.png

Spodziewałem się, że w minimum jasności gwiazda będzie zbyt słaba i powinna być na zdjęciach niewidoczna. Przypuszczenia się potwierdziły.

@ANowak zdobywa doświadczenie w rejestracji fotometrycznej ekstremalnie słabych obiektów i zasugerował wykonanie fotometrii w bin2 i rzeczywiście rezultaty okazały się zauważalnie lepsze.

Do końca nie miałem pewności czy się uda, zwłaszcza, że Księżyc świecił na niebie a ponadto obserwacje były prowadzone w 60 tys. mieście niemal w centrum.

Niestety do zasilenia całego setupu w terenie poza miastem na kilka godzin nie wystarczy stacja zasilająca 17Ah.

Fotometrię przeprowadziłem przy pomocy 8" teleskopu Newtona f/4 na HEQ5 z kamerą QHY163M, klatki po 30s, unity gain (120).

 

Poniżej animacja pokazująca szybkie zmiany jasności z racji krótkiego okresu obiegu składników:

1483171242_BMAM-V342animation.gif.6998c56c1993d339d51f2e2d74f1c96d.gif

W minimum jasności gwiazda jest zbyt słaba i nie zarejestrowała się na zdjęciach.

 

Krzywa jasności na podstawie obserwacji wygenerowana w Muniwinie:

1663189262_BMAM-V342krzywajasnoci.thumb.png.281219c29985b8d46a9e60bbabdd0d58.png

 

Udało się zarejestrować prawie 2 przebiegi: 2x zaćmienie wtórne i 1x zaćmienie główne.

 

Układ gwiazd należy do tego samego rzadkiego typu, jak MGAB-V266 o rekordowej amplitudzie, którą odkrył @LibMar i opisał w tym wątku:

Na chwilę obecną baza VSX zawiera 30 obiektów typu EA/HW i tutaj duży jest procentowy udział amatorów z Polski.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.