Skocz do zawartości

27/28 08. 2019. Dojenie DS’ów nad pastwiskiem - czyli miejscem spotkań forumowej Grupy Mazowieckiej.


Rekomendowane odpowiedzi

Czas obserwacji: około 22.30 - 1.30

 

Jakość nieba z LP map:

SQM

21.15 mag./arc sec2

Ratio

1.18

Elevation

88 meters

 

Spora łuna miejska na południowym zachodzie I kilka pomniejszych – Droga Mleczna wyraźna, ale skrócona o kilkadziesiąt stopni. Południowy wschód najciemniejszy, praktycznie zaś cały horyzont, w granicach rozsądku, odsłonięty – linia drzew w maksymalnym punkcie sięga 10 stopni. Są tu bardzo rozległe, otoczone lasem pola. Kilka słabych, oddalonych świateł z wioski nie stanowi problemu, zaś w pobliskiej ciemności – sporadycznie, złowieszczo hałasuje nieoświetlona i nieobliczalna krowa. Inne dźwięki to szum odległej trasy, psy, ptaki, kilka komarów.

 

Przejrzystość znakomita. Seeing średni. Ciepło i sucho przez całą sesję


 

Użyta rurka: Newton 12 Flex

Użyte powiększenia: 54, 115, 187, 300


 

Pełna lista zaobserwowanych obiektów - od mizerii, do najbardziej ciekawych:


 

Miejsce 17. NGC1055

Mega trudna do złapania, jesienna galaktyka. Bardzo słabe, delikatne rozmycie; mgiełka ta (słusznie) zdawała się, niemal w domyśle, wydłużona; widoczna zerkaniem nieopodal dwóch gwiazd.

 

16. NGC615

Kolejna mgiełka w Wielorybie. Trudna, rozmazana plamka, wyłapana zerkaniem. Może kojarzyć się z gromadą kulistą. Jest to jednak galaktyka spiralna ustawiona do nas skośnie – tak więc zaobserwowałem jedynie jej jaśniejszą część wokół środka.

 

15. NGC1022

Z tego samego, jesiennego zestawienia dla lunatyków - galaktyka niżej nad horyzontem – chociaż 1055 była trudniejsza – a tu nie ma już wcale rozpraszających swym światłem gwiazd. Spore, gradientowe rozmycie, bardziej widoczne zerkaniem. Jest galaktyką spiralną widzianą z góry (lub od spodu).

 

14. Kwintet Stephana

Pod tym niebem ciężej było dostrzec nawet 2 dominujące galaktyki - umieszczone ciasno obok siebie „chmurki”. Poświęciwszy jednak dużo czasu – głównie z TMB 5 (300x), udało się prawdopodobnie wyzerkać trzecią, a może też czwartą – jako jeden ze słabych punktów – jeżeli to nie była tylko sąsiednia gwiazdka.

 

13. NGC6633

Dla odmiany - jasna gromada otwarta, która wypełnia wręcz szerokie pole okularu MaxVission 28mm. Gwiazdy są jasne, odstępy między nimi spore; gęstość co najwyżej jednak średnia. Pod dobrym niebem - ładny widok w szukaczu. Lepsze wrażenie wywrzeć może w lornetce.

 

12. Saturn

Standardowo, w ramach ustawiania szukacza – mocno rozmyty Saturn, Tytan I jeszcze jakiś inny satelita – jednak dość nisko nad horyzontem. Obraz w niczym nie przypominał świetności władcy pierścieni. W tym roku coraz ciężej będzie wyłapać detale tej planety.

 

11. NGC7814

Bez wiedzy, że ów mgiełka w Pegazie to „małe Sombrero” - za Chiny bym na to nie wpadł. Nie zauważyłem śladu wąskiego, ciemnego paska. Co najwyżej – momentami podejrzliwie zarysowywała się krawędź galaktyki – nie do końca wiadomo, w którym miejscu – a po chwili wszystko wracało do rozmytej normy.

 

10. Asteryzm-X

W Małej Niedźwiedzicy, niedaleko gwiazdy HIP80272, znajduje się sympatyczny, mały asteryzm – zdecydowanie jest on jednak dla niewielkich sprzętów i powiększeń, a nawet… bardziej zaświetlonego nieba. Ten rządek słabszych gwiazdek, przypominający fragment rzędu satelitów Space-X – na lepszym niebie i z większą aperturą oraz zoomem okazał się już czymś zgoła innym; choć pomimo tego ujawnił nowe, osobliwe kształty. Generalnie jednak regularność obiektu ulotniła się.

 

9. IRAS 16450+2412 / TYC 2058-428-1

Przypadkiem draśnięta nieopodal Turtle Planetary Nebula – interesująca jasno-żółta, dominująca gwiazda – w parze z o wiele słabszą, fioletową. Średnio ciasna parka – ale raczej skrojona pod lustra od 6-8 cali wzwyż. Układ fizyczny? Nie leciałem tam, to nie wiem.

 

8. Cetus A (M77)

Przypadkowo ‘trafiona’ nieopodal NGC1022. Kilka lat nie odwiedzana, łatwa, jasna galaktyka (trochę jaśniejsza od 9 mag). Pozornie tworzy parę z gwiazdą. Przypomina M32.

 

7. IC4756

Na pożegnanie lata - Duża gromada otwarta gwiazd, w miarę fajna - za sprawą ciekawego kształtu, uformowanego w środkowym obszarze. Jest jednak lepiej oglądać ją w zdecydowanie małych powiększeniach; ma jasne gwiazdy i staje się wtedy gęstsza.

 

6. Żółw

NGC6210 - słynna mgławica planetarna Herkulesa; bladoniebieska, a kształt owalny – chyba też bardziej ze śladowym zarysem kształtu i powierzchni „skorupy żółwia”, niźli precyzyjny, monochromatycznie wypełniony owal.


 

5. Andromeda M31

Poświata szerOOOka, oba przecinające ją ciemne pasy widoczne – choć nie tak ewidentnie, jak to miało z tym teleskopem miejsce pod jeszcze ciemniejszym niebem. Zewnętrzny pas - bardziej już zerkaniem.

 

4. Mgławica Jajko

Nieopodal gwiazdy HIP103799 – łatwo dostrzec charakterystyczny obiekt – jakby ciasny układ dwóch malutkich planetarek – z widoczną przerwą. TMB 5 zasadniczo ich nie przyciemnił – jedynie powiększając „brzuszki” i przerwę. Dolna (w okularze) tarczka - znacznie jaśniejsza, sprawia wrażenie większej. Obiekt wysoko na niebie - w Łabędziu - można więc z nim jeszcze jesienią popróbować.

 

3. Gamma (12) Del

Ciaśniutki, a w Syncie 12 – jaśniutki układ górnej gwiazdy asteryzmu Delfina. Na dużym przybliżeniu - pierwszy składnik zgniło-żółty, czy złocisty, zaś składnik ciemniejszy - niebieskawy, może z domieszką seledynu.

 

2. NGC7332 I 7339

Skarby Pegaza: soczewkowata, oraz spiralna z porzeczką. Stanowią dość ciasny układ optyczny, są też grawitacyjnie związane. Są do siebie „ustawione” niemal pod kątem prostym i zwrócone do nas prawie równo bokiem – obie więc mają zdecydowanie podłużny kształt. Możemy je spokojnie umieścić na środku pola widzenia okularu TMB 8mm – ta ogniskowa najlepiej sprawdziła się dla widoku naszej galaktycznej parki. NGC 7332 wydaje się być tłem dla dosyć jasnej (przez rzeczony teleskop) gwiazdy – to jednak środkowy obszar galaktyki emituje tak intensywne światło. Jest więc zdecydowanie jaśniejszą galaktyką od swej sąsiadki, którą spostrzegłem jako drugą.

 

1. V Aql – przepiękna, czerwieńsza od Marsa (!), jasna gwiazdka… w jej podziwianiu absolutnie nie przeszkadzała kąpiel w górnej części miejskiej łuny. Jest to jednocześnie pół-regularna gwiazda zmienna, więc powinna być pod lupą. Niespodziewany obiekt nocy! Spieszcie się ją lukać - bo coraz szybciej zachodzi.


 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na północnym wschodzie Polski, jeśli chodzi o rolnictwo, to dominuje bydło mleczne. W 2007r. byłem daleko od Bugu, bo nad jeziorem Hańcza, ale właśnie jeśli chodzi o rolnictwo, to były same krowy mleczne i nikt w lato na noc nie zaganiał ich do obór. Roślin nie opłaca się tamże uprawiać - dziki przyjdą i zryją wszystko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, PiotrTheUniverse napisał:

Może trzeba będzie przenieść się nad Bug,  jeśli tam nie ma gospodarstw:Lighten:

Nie jest to dobry pomysł, są tam całe hektary działek i setki domków a każdy z oświetleniem, grillem lub ogniskiem. To już nie ten sam Ślubów co kiedyś.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, tomchm napisał:

Na północnym wschodzie Polski, jeśli chodzi o rolnictwo, to dominuje bydło mleczne. W 2007r. byłem daleko od Bugu, bo nad jeziorem Hańcza, ale właśnie jeśli chodzi o rolnictwo, to były same krowy mleczne i nikt w lato na noc nie zaganiał ich do obór. Roślin nie opłaca się tamże uprawiać - dziki przyjdą i zryją wszystko...

Z mej statystyki wynika, że byłem na nocnych obserwacjach w Mostówce  24 razy (od maja zeszłego roku), a także paczałem w kilku okolicznych miejscach. Spotkałem tam jedynie zająca x1 oraz sarny oddalone o kilometr, także jak dotąd - bunkruje się dobrze ta fauna.... Czego nie można już powiedzieć o Dębienicy - bezpośredniej okolicy rezerwatu. Warto tam jednak uderzyć w ten łykend, zwierzątka te, w odróżnieniu od "hodowlanych stróży" - mają swoje sprawy; nie angażują się w obserwy. Gorąco namawiam do odwiedzenia tego świecącego gwiazdami rejonu za Wyszkowem! 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Mazury i Podlasie też się psuje. Kilka lat nie odwiedzałem jednej z moich miejscówek pod Giżyckiem. Zdziwiła mnie łuna na wschodzie, którą okazał się prawdopodobnie Ełk oddalony o 50km no i coś czego absolutnie nigdy nie było- łuna od wsi Mikołajki oddalonej o 20km. Fakt, że niebo nadal jest bardzo dobre ale to już nie to...

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, PiotrTheUniverse napisał:

Z mej statystyki wynika, że byłem na nocnych obserwacjach w Mostówce  24 razy (od maja zeszłego roku), a także paczałem w kilku okolicznych miejscach. Spotkałem tam jedynie zająca x1 oraz sarny oddalone o kilometr, także jak dotąd - bunkruje się dobrze ta fauna.... Czego nie można już powiedzieć o Dębienicy - bezpośredniej okolicy rezerwatu. Warto tam jednak uderzyć w ten łykend, zwierzątka te, w odróżnieniu od "hodowlanych stróży" - mają swoje sprawy; nie angażują się w obserwy. Gorąco namawiam do odwiedzenia tego świecącego gwiazdami rejonu za Wyszkowem! 

No ostatnio to tych zwierzaków całe hordy tam powyłaziły. Jak jechaliśmy na miejscówkę: dzik przebiegający przez szosę, mały zwariowany pies atakujący auto, tabuny kotów na poboczu. Wracając: młody zając na drodze, znowu koty, jeż na drodze i kawałek dalej kuna na poboczu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.