Skocz do zawartości

Ogniskowa newtona 750 vs 650


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Opiszę sytuację i moje przemyślenia, a Was z góry proszę o radę czy dobrze rozumuję.

 

Obecnie łapię fotony tubą SW150/750 na montażu AVX, przy guiderze 60/240 jestem w stanie utzymać stałą wartość błędu na poziomie 0,85" - 1". Oczywiście nie było tak od początku, montaż wymagał ingerencji w łożyska i smarowania, następnie były problemy z ustawieniem tuby i montażem guidera, ale jakoś przez to wszystko przebrnąłem i wykres wygląda w większości tak jak na zamieszczonym zrzucie z ekranu.

Moja skala z racji tego że fotografuje canonem 1100d to 1,42" i tu zaczynają się schody bo przy prowadzeniu 1" zaczyna się wybieranie klatek, uzysk mam na poziomie 60%, jestem dosyć wybredny, przy złożeniu całości materiałów widać lekki pojazd gwiazdek. Przy prowadzeniu z błędem 0,85" wszystko jest ok, uzysk jest na poziomie 80%-90%, ale wiadomo że nie zawsze da się wyciągnąć tak dobre rezultaty w naszym kraju. 

Zacząłem się zastanawiać nad tubą SW 130/650 PDS (dokładnie tą: https://www.teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Sky-Watcher-N-130/650-(BKP130/650)-OTAW-Dual-Speed-teleskopy-2464.html), czyli mniejsza wersja mojego SW150/750. Ogniskowa mniejsza więc skala wyniosłaby wtedy 1,64" i myślę że tutaj było by już dużo lepiej z uzyskiem, a i więcej czasu bym miał podczas sesji na obserwacje lornetkowe.

Na stargazerslounge jest cały ogromny wątek o tej tubce: https://stargazerslounge.com/topic/210593-imaging-with-the-130pds/

 

Wydaje się że jest to idelne rozwiązanie dla mnie, co Wy na to?

 

Za sugestię typu kup refraktor dziękuje, jestem zabetonowanym miłośnikiem newtonów... no może nie zabetonowanym ale na ten moment refraktor nie wchodzi w grę.

 

Pozdrawiam

Adam

 

Przechwytywanie.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na screen to bym najpierw poeksperymentował z ustawieniami PHD.

Podaję swoje parametry z pamięci :

RA 50

MnMo dla obu osi : 0.15

DEC agr: 50

i przede wszystkim czas naświetlania: 3s

Przy 1 sekundzie możesz mieć nadkorekty i szarpanie montażem. W Maximie mam czas 5sek. Taki wykres jak na screenie mam przy skali y: +/- 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, _Spirit_ napisał:

Przy 1 sekundzie możesz mieć nadkorekty i szarpanie montażem. W Maximie mam czas 5sek. Taki wykres jak na screenie mam przy skali y: +/- 2.

Tylko na jakim montażu? Bo AVX to taki lekko podrasowany eq5 z goto, nie mierzyłbym się z heq5 i innymi montami. 

Druga sprawa, jesteś pewien że nie masz w ustawieniach widoku ustawionych pixeli zamiast arc-sec? Bo jak sobie ustawie pixele to mój wykres wygląda pięknie, dopiero po przełączeniu na arc-sec widać prawdę :)

 

image.png.811e32c6a40836fdf7e6ba9314faef4d.png

 

 

3 godziny temu, danon napisał:

A może zakup qhy8l? Wtedy skala wyniesie ci trochę ponad 2"/pix :)

Hmmm, ciekawe aczkolwiek nie tanie podejście, musiałbym się trochę finansowo pogimnastykować.

 

 

 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem używki za granicą za 450$ jakoś w tym tygodniu. Dla mnie do Newtona byłby to fajny kompromis, bo zostałby Ci prawie ten sam fov, skala łatwiejsza dla prowadzenia, a doszłoby chłodzenie. Minusem pewnie dorobienie złączek żeby miec odległość od korektora, o ile go masz 

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jeszcze wykombinuje, jak ustawiałem 2-3 sek. to było o 0,1" gorzej, natomiast nie ruszałem MinMo, zobaczymy co się stanie jak zejdę z minmo i wrócę do nieco dłuższych ekspozycji guidera. Aczkolwiek wątpię żeby dało się coś jeszcze wyciągnąć z AVXa, z tego co czytam to nawet z Heq5 ciężko zejść poniżej 1" w naszych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sw 130/650 w dual speed z nosej serii z zeszlego roku. Baardzo fajna tubka. Fabrycznie ma juz powiekszone LW i podniesione LG wiec to typowy astrograf. Oprocz tego jest sztywniejsza z racji rozmiarow i nie traci tak kolimacji jak 150 przy duzych spadkach temp. 

Jak msz pytania to na PW

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, cwic napisał:

Kurde zabiłeś mi ćwieka tą QHY8L

Kupowałem qhy8l w UK i całe szczęście że zapłaciłem przez PayPal gdyż kamera okazala się wadliwa, nie działało chłodzenie. Więc zgłosiłem do PayPal że towar wadliwy, ważne mieć na mailu tekst od sprzedającego że kamera jest w pełni sprawna i bez żadnych wad. Obsługa PayPal poprosiła o odesłanie kamery z opcją śledzenia przesyłki. Po trzech dniach miałem zwrot wszystkich kosztów co do grosza nawet za przesyłkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem ostatnio w APT włączyć dithering w komunikacji z PHD2, ustawiłem dithering na co 15 klatek. Ale nie działa to tak jak mi się wydawało, moje wyobrażenie było takie że co 15 klatek APT nakazuje zmienić pozycję, PHD2 zmienia pozycję i pozostaje w niej przez kolejne 15 klatek. Rzeczywistość jest inna, PHD2 zmienia pozycję tylko na chwilę, chyba jedną klatkę. Nie pilnowałem tego za bardzo i do końca nie wiem jak działało, natomiast i w APT i w PHD2 były kominikaty o prawidłowo wykonanym ditheringu.

Da się wszystko ustawić tak żeby PHD2 za pomocą ditheringu zmieniał pozycję na 15 klatek an nie tylko na jedną? 

image.png.d1f0116d3edc2c76ded37acbaa9d15ea.png

 

Inną opcją ditheringu którą stosowałem do tej pory jest dithering ręczny, czyli guidujesz tylko w osi RA, a dithering robiłem deklinacją pozwalając w APT na kontolowany odjazd lini Dec. 

Nie ukrywam że dithering automatyczny jest docelowym dla mnie bo po prostu chcę więcej obserwować lornetką na wyjazdach " w pole".

 

Adam

 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sekunda wychodzi najlepiej, próbowałem czasów od 0,5s do 4s, w tych samych warunkach, po 20 minut (2 okresy) i właśnie sekunda dawała średnio 0,15" lepsze wyniki niż pozostałe czasy. Nie wiem dlaczego, próbowałem zwiększać już kilka razy czas naświetlania i jak przełącze nawet na 1,5s to widać po chwili pogorszenie jakości guidingu o jakieś 0,5"-0,7".

Kamerka do guidingu to klon asi385, ustawiona na max gain i z guiderem 240mm.

A z wykresu nie widać żebym guidował seeing, jak dałem na 0,5sek to od razu zauważyłem że to seeing bo linia RA była pięknym kanciastym szlaczkiem chodzącym cały czas góra - dół.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.