Skocz do zawartości

Jaki 5 mm do planet???


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Posiadam od niedawna Newtona f5. 

Jestem na etapie zdobywania wiedzy o okularach. Właśnie tu na forum czeka na mnie Morf 9 mm, który za kilkanaście dni zastąpi kitowca. Tak się jednak złożyło że po jego zakupie zostanie mi 500 zł i tą kwotę chcę przeznaczyć na okular dedykowany do planet (uwielbiam widok Jowisza). Zdaję sobie sprawę że bezpieczniej by było 6mm ale to miejsce też ma zarezerwowane Morfeusz (6,5).

Więc ma to być 5mm. Używek oczywiście nie wykluczam ale chcę dokonać zakupu jak tylko będą pieniądze czyli za kilkanaście dni a nie wypatrywać aż coś się pojawi. Więc przyjmijmy że to ma być okular nowy. Komfort jest sprawą drugoplanową,liczy się jakość obrazu,detal itd. Wytypowałem sobie kilka ale chcę żeby to były wasze propozycje a nie moje sugestie. Ostatecznie jestem w stanie dołożyć więc przyjmujemy że mam 600 zł.

Proszę o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Dan1367 napisał:

Z mojego krótkiego doświadczenia wynika, że okulary najlepiej podnosić co 1,5 raza. Między 5 mm a 6,5 mm będzie bardzo mała różnica (chyba że moje oko jest nieteges). Jeśli kupisz 6mm pod planety to chyba nie będzie kłócić się z Morfeuszem pod DSy.

No nie wiem,nie wiem. A jak się pogryzą w szufladzie.Morfeusz na planetki nie bardzo,kupa szkła.Będzie super do małych DS. Na planetki umyśliłem sobie 5mm. Źrenica 1mm.Power 250×

Idzie mi o jakość obrazu,pole olewam.

Czyli co??? Sugerujesz morfa do DS i 6mm planetarne???

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.astroshop.pl/okulary/omegon-redline-sw-5mm-okular-2-/p,33235 Ja się zastanawiam nad tą serią, co prawda o innej ogniskowej. Nie ma za dużo opinii na ich temat ale parametry ma ciekawe, jak na ten przedział cenowy. A co do detalu na planetach to żaden okular nie pomoże jeżeli seeing nie będzie korzystny. Warunki rzadko pozwalają na sensowne wykorzystanie takich powiększeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, MaciejK87 napisał:

https://www.astroshop.pl/okulary/omegon-redline-sw-5mm-okular-2-/p,33235 Ja się zastanawiam nad tą serią, co prawda o innej ogniskowej. Nie ma za dużo opinii na ich temat ale parametry ma ciekawe, jak na ten przedział cenowy. A co do detalu na planetach to żaden okular nie pomoże jeżeli seeing nie będzie korzystny. Warunki rzadko pozwalają na sensowne wykorzystanie takich powiększeń.

Co do warunków na taki power to zdaję sobie sprawę że mogą to być nieliczne noce. Pomimo tego chcę mieć taką ogniskową. Tego omegona brałem pod uwagę. Jeszcze vixena slv i ortho baadera ale tam to mordęga z ER.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Choć z drugiej strony mnóstwo jest opinii że do planet to tylko ortho no i ten Baader to6mm. Trochę bezpieczniej. Ale okularek specjalnie na planetki 5-6 chcę mieć.

Hehe... ponoć do planet to tylko "mono" ;)  https://www.burgessoptical.com/

Jak juz będą mieli komplecik 6mm, 8mm, 10mm to wysyłam zamówienie :)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, JSC napisał:

Hehe... ponoć do planet to tylko "mono" ;)  https://www.burgessoptical.com/

Jak juz będą mieli komplecik 6mm, 8mm, 10mm to wysyłam zamówienie :)

100 baksów. No,no. Ale bawić się w przesyłkę że Stanów:g:. Nigdy tak nie kupowałem. I czekać w nadziei że przyjdzie??? A wygląda jak mój kitowy Plossl :haha:. A tak serio to co byś polecił?

Ja osobiście bym chyba wziął ortho. Pocierpiałbym trochę bardziej niż przy vixenie ale cena też niższa. Polecają w sumie tego baadera. Nie wiem sam. Lantan też nie jest zły,wygodniejszy ale droższy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

100 baksów. No,no. Ale bawić się w przesyłkę że Stanów:g:. Nigdy tak nie kupowałem. I czekać w nadziei że przyjdzie??? A wygląda jak mój kitowy Plossl :haha:. A tak serio to co byś polecił?

Ja osobiście bym chyba wziął ortho. Pocierpiałbym trochę bardziej niż przy vixenie ale cena też niższa. Polecają w sumie tego baadera. Nie wiem sam. Lantan też nie jest zły,wygodniejszy ale droższy. 

Mnie to nie pytaj ;) bo mam skrzywienie na "skąposzkiełkowce"

Chociaż widzę, że napisałeś opinię, którą ja podzielam "pole olewam" :flirt:

Masz dość szybkiego Newtona, ale ponoć Mono wyrabia z takim sprzętem (+ ewentualnie Barlow) przeczytaj co tam napisali na tej stronie ) https://www.burgessoptical.com/ultra-monocentric.html

 

The customers have spoken! The results are in! Compared to the most elite eyepieces, the 10mm Monocentric eyepiece by far has the highest contrast of any planetary style eyepiece.

czyli:

  Klienci wypowiedzieli się! Wyniki są już dostępne! W porównaniu do najbardziej elitarnych okularów, 10 mm monocentryczny okular ma zdecydowanie najwyższy kontrast ze wszystkich okularów w stylu planetarnym.

 

Nie wiem - nie podejmuję się polacać - tylko sygnalizuję.

Oprócz Mono jest jeszcze oczywiście Ortho i... Edmund RKE. Ja uważam go za wspaniały, ale tu znowu w grę wchodzi ta światłoisiła - nie wiem jak to by było... No i jeszcze Pentax...

 

Do takich Newtonów to zawsze polecaja coś wielkoszkiełkowego ze stajni Naglera, ale ta porażająca cena...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego RKE nie znam. Muszę poczytać o nim.

Widziałem za to na CloudyNights komplecik  Zeissa w eleganckiej walizeczce,chyba za jakieś 6k baksów:haha: Wezmę coś od nas lub z Astroshop.

A tak na marginesie.Mailowałem z nimi i "gorąco polecają" serię Omegon Panorama 100° . Szukałem opinii i znalazłem dwie. Całkowicie sprzeczne:g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Tego RKE nie znam. Muszę poczytać o nim.

 

Mam takie dwa: 8mm i 29mm. https://www.edmundoptics.com/f/edmund-optics-rke-precision-eyepieces/12484/ Dla mnie absolutna rewelacja, ale opinie są podzielone. Ja największą uwagę przykładam do widoczności szczegółów i na Księżycu te okularki po prostu wymiatają nawet orciaki ("monocentryków" nie miałem jeszcze w rękach).

 

Do małych galaktyczek (ale i do planet) to ponoć Brandony... https://www.apm-telescopes.de/en/eyepieces/less-58-fov/orthoscopic/brandon-eyepiece-6-mm-flat-no-eyeguard.html

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo.

A panuje opinia że w f5 " to poniżej poziomu ES nie schodź bo będzie źle":happy:

Te okulary cenowo wypadają spoko.

Może je też warto wziąć pod uwagę. Zdaje się że są niedoceniane przez właścicieli 10" i w górę bo nie spotkałem się często ( to dużo powiedziane) z polecaniem i ich. A jak wypadają na planetach bo w sumie te 5mm głównie do tego chcę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, RomekAstrobaza napisał:

Z mojego doswiadczenia ten fajnie się sprawował

https://deltaoptical.pl/okular-baader-hyperion-5-mm-2-1-25-quot

 

to przeciętne okulary do DS-ów. Do planet raczej słabe

 

38 minut temu, JSC napisał:

Z orciaków to najlepsze obecnie są chyba Takahashi (nazwali je Abbe)

legendarne orciaki Zeissa nazywały się okularami Abbego. Nazwa ortoskopy przyjęła się później

 

do planet najlepsze są oczywiście monocentryki i orciaki (Kasai, Pentax XO lub od biedy Baader BCO lub BGO). Dobrze sprawdają się też Plossle TV. Te wszystkie okulary to rzecz jasna okulary ekstremalne o małym ER i FOV

 

RKE to raczej okulary do DS-ów o znakomitej transmisji i nieco większym polu widzenia niż zwykłe Koelnery. Nie słyszałem by były stosowane do obserwacji planet

 

z bardziej komfortowych mamy TMB Planetary (i ich klony), Celestrony X-Cell LX, lantanowe Vixeny czy Pentaxy XF. Nie oferują tak dobrych obrazów jak monocentryki czy ortoskopy ale za to mają większy ER i FOV. Mogą więc być stosowane gdy ortoskopy odpadają (np. gdy mały ER powoduje łzawienie). Dzięki dużemu ER rzadziej zdarza się im zaparować. Trzeba sobie zdawać sprawę z faktu, że większość obserwatorów nie zauważy żadnej różnicy w obrazach między tymi okularami, a najlepszymi orciakami. To jak z audio. Jednemu wystarczy zwykły głośnik BT, a dla innego zestaw B&W to tandeta

 

pozdrawiam

Edytowane przez ZbyT
literówka
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Mariusz Psut napisał:

A TS HR??? Mówi się że porównywalne z ortho i dużo  lepsze niż TMB. 

Ostatnio robiłem test na Jowiszu. TS HR 9mm pokazywał mi ładniejsze obrazy niż ES 5,5 mm (i lepsze niż ES 15mm na barlowie x2, czyli niby 7,5mm). Porównywałem na ciemnym wiejskim niebie, ale były lekkie chmurki (może to one taki wynik zrobiły, ale raczej wątpię).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, ZbyT napisał:

RKE to raczej okulary do DS-ów o znakomitej transmisji i nieco większym polu widzenia niż zwykłe Koelnery. Nie słyszałem by były stosowane do obserwacji planet

 

 

Edmundy RKE są trochę podrasowane, bo oprócz odwóconego układu soczewek w stosunku do Kellnera (chociaż bliżej im chyba jest do Koniga niz do odwróconego Kellnera), to mają jeszcze szkło niskodyspersyjne.

https://www.lcas-astronomy.org/articles/display.php?filename=best_planetary_eyepieces&category=eyepieces

Tak jak pisałem w/g mnie mają rewelacyjny kontrast na Ksieżycu. Przy planetach juz nie jest to takie oczywiste w porównaniu do ortoskopowych.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.