Skocz do zawartości

Jaki 5 mm do planet???


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

nie miałem nigdy okazji porównać TMB Planetary i TS HR o jednakowej ogniskowej. Jednak moim zdaniem to zbliżone okulary. W każdym razie nie mogę nic zarzucić jakości obrazu w okularach TMB. Nawet przy bardzo dużych powiększeniach spisują się bardzo dobrze. Przy źrenicach bliskich 0,5 mm na Jowiszu można dostrzec subtelne kolory i drobne wiry w pasach oraz między nimi

 

co do ortoskopów to nie powinno być problemów w f/5. W końcu mają małe pole widzenia. Używałem Baaderów BCO w Syncie 12" czyli f/5 i nie przypominam sobie problemów z ostrością na brzegu pola, choć jak wiadomo najlepiej jest w centrum. Zastrzeżenia odnośnie współpracy okularów z jasnymi Newtonami dotyczą raczej okularów szerokokątnych czyli przeznaczonych do DS-ów. Na szczęście f/5 jeszcze nie jest tak bardzo wymagające jak f/4 więc nawet ES-y dają radę. Oczywiście odpadają tańsze okulary o słabo skorygowanym astygmatyzmie własnym np. erfle, które potrzebują przynajmniej f/6. To jednak okulary do DS-ów, a temat dotyczy okularów planetarnych

 

pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mariusz Psut napisał:

A mi cały czas wychodzi że w mojej kwocie i w dobrej jakości zostają Baader ortho,vixen SLV i TS HR. :g:

jeśli masz wątpliwości co do jakości okularów TMB to kup TS HR. W końcu to to samo ;)

to chyba najtańsze okulary o przyzwoitej jakości, które są warte swojej ceny. Oferują dobrej jakości obraz z całkiem sensownym polem widzenia

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ZbyT napisał:

jeśli masz wątpliwości co do jakości okularów TMB to kup TS HR. W końcu to to samo ;)

to chyba najtańsze okulary o przyzwoitej jakości, które są warte swojej ceny. Oferują dobrej jakości obraz z całkiem sensownym polem widzenia

 

pozdrawiam

Tak,znalazłem kilka takich opisów (nie wiem czy mają rację czy po prostu to kwestia indywidualna) ale było ich więcej niż jeden i wolę TS od TMB.

Cena też dobra i wygodniejszy od ortho.

Przemyślę jeszcze na spokojnie ten temat.

Dziękuję.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Mariusz Psut napisał:

A mi cały czas wychodzi że w mojej kwocie i w dobrej jakości zostają Baader ortho,vixen SLV i TS HR. :g:

I bądź tu mądry...

Jak się nie obrócisz dupa z tyłu.

Poszperam jeszcze w opiniach i wybiorę z tych trzech.

Jest fajna książka Paoliniego - na niektórych stronach jest "look inside" i można sporo poczytać za darmo ;)https://www.amazon.com/Choosing-Astronomical-Eyepieces-Practical-Astronomy/dp/1461477220

Generalnie, to Paolini pisze sporo artkułów. Ostanio na temat Vixenów HR - ponoć nowe objawienie planetarnych okularów https://astronomyconnect.com/forums/articles/field-test-of-the-vixen-hr-eyepieces.36/ Niestety najdłuższy z tych Vixenów to 3,4mm no i cena jest trochę już przytłaczająca jak na polskie warunki https://www.astroshop.pl/okulary/vixen-okular-hr-3-4-mm-1-25-/p,57584

 

EDIT

Fajnie jest też poczytać artykuły Rodgera Gordona np. http://www.brayebrookobservatory.org/BrayObsWebSite/HOMEPAGE/forum/eyepieces.html

lub Chrisa Lorda np. tutaj mocno zjeżdża jakiś artykuł o o monocentrykach :mr.green: http://www.brayebrookobservatory.org/BrayObsWebSite/HOMEPAGE/forum/TMB_MONO_Review_critique.html

 

EDIT2

Tu trochę więcej fragmentów książki Paoliniego

https://books.google.pl/books?id=_RV_AAAAQBAJ&pg=PA255&lpg=PA255&dq=eyepieces+paolini+rke&source=bl&ots=8rrccLOaDT&sig=ACfU3U3j-lmHg8logO1a5N2VVNCtTGm_cw&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwixu9_L9qjkAhXwpIsKHaKnCtQQ6AEwCnoECAkQAQ#v=onepage&q=eyepieces paolini rke&f=false

Edytowane przez JSC
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JSC napisał:

Do takich Newtonów to zawsze polecaja coś wielkoszkiełkowego ze stajni Naglera, ale ta porażająca cena...

Ale nie do planet. Owszem, da się planety oglądać. Pole, które ja bardzo cenię, sprawę ułatwia, ale ortho daje lepszy obraz w samym centrum. Choć tam niewiele więcej jest niż centrum. Warto mieć jeden taki klaustrofobiczny :flirt: okular właśnie do planet i rozdzielania ciasnych układów podwójnych jak ktoś lubi. 

 

Naglery dają bardzo ładne obrazy DSów. Tu większe pole to ich silna cechą. Potrafią wyłuskać słabe mgiełki. Mam taki stary Nagler 13mm, właśnie do takich rzeczy. 

 

Miałem TMB 5mm i 6mm w Newtonie F5. Mi one zupełnie nie pasowały, pamiętam taki raczej mydlany obraz. Ponoć, tak piszą ludzie na forach, TS HR to lepsze okulary od TMB. Nie wiem, nigdy nie miałem. Zresztą TMB też miałem dawno temu. 

 

Testowałem RKE ale o dłuższej ogniskowej. Z jakiegoś powodu nie zostały dłużej. Wyparły je Naglerki. 

 

ESy też nie sprawdzają się na planetach, podobnie jak Naglery. To szkła do innych zastosowań. 

 

2 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Ooo.

A panuje opinia że w f5 " to poniżej poziomu ES nie schodź bo będzie źle":happy:

Ale to prawda :original:. Ale patrz wyżej, ESy to DSy :grin:, nie do planet. 

Nie znaczy to, że będzie źle jeśli zastosujemy inny okular. Będzie inaczej. ESy to po prostu całkiem dobre szkła głównie do DSów za rozsądne pieniądze, zwłaszcza używane. Ale są znacznie lepsze okulary. Zresztą teraz pojawiają się nowe szkła. 

Przy oglądaniu chyba większości DSów przydaje się większe pole, a ESy je mają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Kjacek. Tak ES są bardzo chwalone i gdyby nie ten mały ER to byłyby moim numero  uno. Na planetki to jednak orciak i TS:) zdaję sobie z tego sprawę. A ten podsunięty Hyperion to chyba by u mnie szału nie zrobił.

Mały ER... Niby tak. Ale nigdy nie miałem z tym problemu. Ortho ma znaczenie mniejszy ER, musisz okular włożyć w oko :movingtongue:

 

Wiesz, to trochę tak jak z aberacją chromatyczną w szybkich achromatach. No owszem jest. Ale co z tego? Po prostu są ludzie, którym to przeszkadza (mamy tu wśród znajomych powiedzenie, że to 'choroba chromatyczna' :movingtongue:) oraz ludzie, którzy obserwują niebo nie zwracając uwagi na ac. 

 

Z tym ER jest trochę podobnie. Prędzej mi się obiektyw teleskopu zarosił niż kiedykolwiek miałem problem z okularem o tzw krótkim ER. 

 

Ja nie promuję ESów. Stwierdziłem jedynie to czego doświadczyłem. W F5. 

 

Jeszcze jedno - od ESów 82deg znacznie lepsze są ESy 100deg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kjacek napisał:

Ale nie do planet. Owszem, da się planety oglądać. Pole, które ja bardzo cenię, sprawę ułatwia, ale ortho daje lepszy obraz w samym centrum. Choć tam niewiele więcej jest niż centrum. Warto mieć jeden taki klaustrofobiczny :flirt: okular właśnie do planet i rozdzielania ciasnych układów podwójnych jak ktoś lubi. 

 

Naglery dają bardzo ładne obrazy DSów. Tu większe pole to ich silna cechą. Potrafią wyłuskać słabe mgiełki. Mam taki stary Nagler 13mm, właśnie do takich rzeczy. 

 

Chodziło mi o "stajnie Naglera" czyli Pana Naglera (załozyciela firmy), czyli Tele Vue, czyli niekoniecznie "Naglery" (są jeszcze Delosy, Etosy i i inne). Ale nie znam sie na nich poza ich doskonałymi Plosslami :) Tak więc trzeba posłuchać tych co je użytkują i absolutnie nie chcę w tej mierze polemizować. :flirt:

 

@Mariusz Psut - nie wiem czy wyłowiłeś z tych linków, które podesłałem.

Jesli chcesz uzywać dobrych planetarnych okularów jak ortho czy mono, to do światłosilnych teleskopów (f5 i ponizej), a zwłaszcza Newtonów używa się Barlowa do obserwacji planet. Chodzi o to, aby promienie  stożka światła padały na soczewke okularu pod mniejszym kątem (bardziej prostopadle). Tak wiec lepsze wyniki uzyszkasz okularem otho 10mm z Barlowem 2x niz z samym okularem ortho 5mm. Jesli teleskop ma f10 lub f15, to używanie Barlowa jest oczywiscie zbrodnią, ale dla f5 zbawieniem. Tako rzeczą znawcy, ale czytam również nawet tu na forum, ze to sie sprawdza w praktyce.

Jesli wieloszkiełkowy okular ma wbudowany w swoja konstrukcję element "Barlowopodobny", to już nie ma sensu oczywiście "Barlowować" go podwójnie.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JSC napisał:

Chodziło mi o "stajnie Naglera" czyli Pana Naglera (załozyciela firmy), czyli Tele Vue, czyli niekoniecznie "Naglery" (są jeszcze Delosy, Etosy i i inne). Ale nie znam sie na nich poza ich doskonałymi Plosslami :) Tak więc trzeba posłuchać tych co je użytkują i absolutnie nie chcę w tej mierze polemizować. :flirt:

 

@Mariusz Psut - nie wiem czy wyłowiłeś z tych linków, które podesłałem.

Jesli chcesz uzywać dobrych planetarnych okularów jak ortho czy mono, to do światłosilnych teleskopów (f5 i ponizej), a zwłaszcza Newtonów używa się Barlowa do obserwacji planet. Chodzi o to, aby promienie  stożka światła padały na soczewke okularu pod mniejszym kątem (bardziej prostopadle). Tak wiec lepsze wyniki uzyszkasz okularem otho 10mm z Barlowem 2x niz z okularem ortho 5mm. Jesli teleskop ma f10 lub f15 to uzywanie Barlowa jest oczywiscie zbrodnią, ale dla f5 zbawieniem. Tako rzeczą znawcy, ale czytam również nawet tu na forum, ze to sie sprawdza w praktyce.

Jesli wieloszkiełkowy okular ma wbudowany element "Barlowopodobny" to już nie ma sensu oczywiście "Barlowować" go podwójnie.

Ja też nie mam się za znawcę okularów, piszę tylko o tym czego sam doświadczyłem, lub przytaczam te informacje z sieci, którym wierzę. 

 

Słuszna uwaga o barlowie w prostych typach okularów, całkiem o tym zapomniałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym barlowem to faktycznie tak jest. Nie raz czytałem opis obserwacji i gość używał orciaka+Barlow. Zastanawiałem się po ki diabeł skoro można mniejszą ogniskową kupić. Teraz już wiem:).

Pomimo wszystko chciałbym spróbować ortho jak zresztą wielu innych typów i marek okularów. Miałem myśl o kupnie całej linii jednych ale teraz odejdę raczej od tego pomysłu. Chcę poeksperymentować jak tu mi doradzano. W końcu nie wiem przecież co mi podpasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kjacek napisał:

Mały ER... Niby tak. Ale nigdy nie miałem z tym problemu. Ortho ma znaczenie mniejszy ER, musisz okular włożyć w oko :movingtongue:

 

Wiesz, to trochę tak jak z aberacją chromatyczną w szybkich achromatach. No owszem jest. Ale co z tego? Po prostu są ludzie, którym to przeszkadza (mamy tu wśród znajomych powiedzenie, że to 'choroba chromatyczna' :movingtongue:) oraz ludzie, którzy obserwują niebo nie zwracając uwagi na ac. 

 

Z tym ER jest trochę podobnie. Prędzej mi się obiektyw teleskopu zarosił niż kiedykolwiek miałem problem z okularem o tzw krótkim ER. 

 

Ja nie promuję ESów. Stwierdziłem jedynie to czego doświadczyłem. W F5. 

 

Jeszcze jedno - od ESów 82deg znacznie lepsze są ESy 100deg. 

He he. Tu masz całkowitą rację. ER w eesach to pikuś z tym w ortho. Piszę tak bo na forach jest mnóstwo osób, które na to narzekają choć są też takie co im to absolutnie nie wadzi. Muszę kiedyś spróbować ES:haha:.

mnóstwo fajnych info wyłapałem z tego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zaparowaniem okularu, to u mnie jest zupełnie na odwrót. Jestem przyzwyczajony do przyklejonego oka do okularu z małym ER (jakoś nie kojarzę, aby kiedykolwiek mi zaparował taki okular przy oku), więc jak założę okular z ER powiedzmy 2,5cm to go po prostu sobie w zimne dni zachucham (muszę uważać, aby podczas obserwacji nie oddychać :mr.green:).

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do ortho to chod,i po prostu o zwykłą ciekawość. Tyle jest opinii że ortroskop jest niezrównany na planetach że chciałbym zobaczyć ten obraz na własne oko:). Skoro jednak z barlowem trzeba w f5 to chyba na razie zostawię to swędzenie w spokoju i wezmę TS HR.

Resztę kasy odłożę do skarbonki. Na pewno się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Mariusz Psut napisał:

A co do ortho to chod,i po prostu o zwykłą ciekawość. Tyle jest opinii że ortroskop jest niezrównany na planetach że chciałbym zobaczyć ten obraz na własne oko:). Skoro jednak z barlowem trzeba w f5 to chyba na razie zostawię to swędzenie w spokoju i wezmę TS HR.

Resztę kasy odłożę do skarbonki. Na pewno się przyda.

dla osoby, która niewiele jeszcze oglądała, te różnice są małe. 

Oglądania też trzeba się nauczyć. 

A kto powiedział, że 'trzeba' barlowa w F5 z ortho? Nikt. Można i wtedy jest ciut... hymm... inaczej/łamane przez nieśmiało lepiej ;-). Różnica jest subtelna i pewnie nie zauważyłbyś jej gdybyś miał dwa okulary ortho - jeden dający tą samą ogniskową z barowem co drugi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, kjacek napisał:

dla osoby, która niewiele jeszcze oglądała, te różnice są małe. 

Oglądania też trzeba się nauczyć. 

A kto powiedział, że 'trzeba' barlowa w F5 z ortho? Nikt. Można i wtedy jest ciut... hymm... inaczej/łamane przez nieśmiało lepiej ;-). Różnica jest subtelna i pewnie nie zauważyłbyś jej gdybyś miał dwa okulary ortho - jeden dający tą samą ogniskową z barowem co drugi.

A i tu pies pogrzebany. Takich nieśmiało lepiej jest dużo w waszym światku:emotion-5:.

A ja jeszcze nieopierzony i rozumiem zbyt dosłownie. Czytaj "ortho bez Barlowa w f5 to porażka!" To może jednak sprawdzić to swędzenie. Na pewno raczej nie wezmę teraz lantana. Mniejszy wydatek a i tak odkryję nowe lądy:laugh:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kjacek napisał:

dla osoby, która niewiele jeszcze oglądała, te różnice są małe. 

Oglądania też trzeba się nauczyć. 

 

Dokladnie. Zwykle jest tak, ze jak ktoś obyty pisze, ze "różnica była porażająca", to znaczy, ze trzeba było się wpatrywać z 5 minut, aby zauważyć coś tam minimalnie więcej. No chyba, że ktos pisze, ze dany "okular trzeba wyrzucić do kosza", to wtedy od razu widać niewielką różnicę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniał mi sie obrazek, na którym zilustrowano, że monocentryk wyprzedza o lata świetlne inne okulary w postrzeganiu szczegółów. Chociaż trzeba przyznać, że akurat tutaj "All Others" znaczy takie "badziewia" jak np. orciaki BGO, UO, Brandon...

image005.jpg.aafa19961df7ceb9b42ea262d7a6bc86.jpg

https://www.cloudynights.com/articles/cat/user-reviews/eyepieces/eyepieces-3mm-13mm/6mm-lunarplanetary-eyepiece-comparison-r1865

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja trochę zamieszam i zapytam czy taka ogniskowa jest Ci potrzebna w pierwszej kolejności? Szukasz okularu do planet a Jowisz i Saturn się oddalają, Mars będzie dopiero za rok w odległości która pozwoli na dokładniejsze obserwacje. Może najpierw warto kupić coś w granicach 15 mm? Taką ogniskową wykorzystasz praktycznie przy każdych obserwacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MaciejK87 napisał:

A ja trochę zamieszam i zapytam czy taka ogniskowa jest Ci potrzebna w pierwszej kolejności? Szukasz okularu do planet a Jowisz i Saturn się oddalają, Mars będzie dopiero za rok w odległości która pozwoli na dokładniejsze obserwacje. Może najpierw warto kupić coś w granicach 15 mm? Taką ogniskową wykorzystasz praktycznie przy każdych obserwacjach.

Nie. Nie jest mi potrzebna w pierwszej kolejności.

Ogólnie założyłem sobie tak że będę mógł kupić okular za  max 1000pln co dwa miesiące. Teraz wydam ok 550 na Morfeusza 9. Powiedzmy że zostanie mi 450 . Więc tak. 9mm bardzo dobre jest. DS mógłbym nim spokojnie wyłapywać,nie wszystkie ale sporo. 30mm Erfla jest dobry,do gromad otwartych super. Sprawdziłem na hihi Persei. Jowisz to mój stały punkt programu,do tego jest Saturn i łysy. Więc te 300 mogę spożytkować na coś do planet 5,6mm. Dół,środek i góra jest. Biednie ale od czegoś trza zacząć. 14 na wypasie kupiłbym na początku listopada i już będzie bardzo dobrze.A że powoli odlatują to co. Trzeba patrzeć póki są.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dla samego M42 szukał czegoś pomiędzy 9 mm a 30 mm. A teraz Orion zaczyna się podnosić więc warto to przemyśleć. Nie chcę źle wróżyć ale okular w granicach 5 mm, z małym polem widzenia, może Ci służyć przez większość czasu jako łapacz kurzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, MaciejK87 napisał:

Ja bym dla samego M42 szukał czegoś pomiędzy 9 mm a 30 mm. A teraz Orion zaczyna się podnosić więc warto to przemyśleć. Nie chcę źle wróżyć ale okular w granicach 5 mm, z małym polem widzenia, może Ci służyć przez większość czasu jako łapacz kurzu.

Na Oriona czekam jak żaba na deszcz:haha:

Ale przeca góruje listopad-grudzień. Właśnie na niego głównie tą 14 w listopadzie bym kupił. Za te 400 to raczej nic ciekawego nie wynajdę a chciałbym coś docelowego(lantan!) .Więc te200 na planetki mogę teraz spożytkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Jowisza i łysego mam przy każdej prawie obserwacji więc dlaczego miałbym nie oglądać?

Nikt nie mówi że masz ich nie oglądać. Ja tylko chciałem Ci podsunąć myśl o zakupie bardziej uniwersalnego okularu w pierwszej kolejności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MaciejK87 napisał:

Nikt nie mówi że masz ich nie oglądać. Ja tylko chciałem Ci podsunąć myśl o zakupie bardziej uniwersalnego okularu w pierwszej kolejności.

Nie ma się o co fochać:emotion-5:. Dyskusja jest dyskusja a ja chętnie słucham ale teraz serio chciałbym okular na planetki i dobrze to przemyślałem. 14mm jest następne w kolejce. 

W międzyczasie opatrzyłem sklepy i TS HR nie znalazłem u nas.Jest w Niemczech (300+50 przesyłka)chyba że coś przegapiłem. Jest ortho w Delcie(229) i garniturek TMB w Teleskopy.pl (195) i tyle w temacie. Poszukam jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.