Skocz do zawartości

Kometa C/2018 W2 (Africano)


Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Mariusz Psut napisał:

Ja spróbuję ok 19tego jak będzie przy Mirachu. Łatwiej znajdę i poniżej 10 mag już będzie:).

Nie czekaj do 19, jak masz czas to łap ją kiedy jest pogoda i nie ma Księżyca blisko niej. 19 akurat będzie Księżyc w tym rejonie nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HAMAL napisał:

Najlepsze źródło on line o aktualnych kometach na niebie to ? :uhm:

 

Piotr Guzik - tylko ostatnio coś rzadko bywa on line na forum i mam wrażenie, że nas troszkę zaniedbuje z newsami kometarnymi. 

I jako uzupełnienie: https://cobs.si/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mariusz Psut napisał:

Kurczę racja. Zapomniałem o łysym.:huh2:.

Ale u mnie na razie chmury:hmm:

Zerkaj na mapy satelitarne jak poruszają się chmurki. https://pl.sat24.com/pl

Z prognozy wynika, że w Tomaszowie Maz. będzie pogoda jutro i pojutrze w nocy (oczywiście może się wszystko zmienić).

A kometa jest w bardzo dogodnym do obserwacji miejscu i właśnie w weekend przeszła już do Perseusza i jest bardzo łatwo namierzalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Mariusz Psut napisał:

Spróbujé z pewnościà. Na tamten kierunek mam latarnię ale widzę że jest powyżej 50° (kometa) to może da radę.

 

Zawsze możesz poczekać tak do po 3 nad ranem to latarnia przestanie być problemem bo kometa będzie blisko zenitu :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MarcinSn Dzięki za piękne zdjęcie, chociaż tyle się napatrzę. Ja dzisiejszej nocy po prostu skapitulowałem. Planowałem obserwacje na godzinę 3, wstałem do dziecka, bo marudziło przez sen. Jak zasnęło nie miałem siły na siedzenie na dworze. Wyszedłem tylko na moment żeby sprawdzić stan nieba, warunki były znakomite, kometa prawie w zenicie. A ja nie dałem rady. Rano o 6 pobudka do roboty...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, lemarc napisał:

Ja do komet słabszych niż 8 mag. się nie fatyguję, ale wczoraj zerknąłem w jej rejon SkyMasterem  25/100, oczywiście bez powodzenia kiedy kometa wisi nad centrum Lublina. 

@lemarc Ja też z Lublina, ale z dzielnicy Dziesiąta. Mam w miarę ciemny ogród i kontrast podbijam obserwując przy mniejszej źrenicy wyjściowej. Tym sposobem M33, M110, M76 przy lepszych nocach sypią się bez problemu. Ale ta kometa jest rzeczywiście chyba jeszcze za słaba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, oicam napisał:

Ja dzisiejszej nocy po prostu skapitulowałem.

U mnie też nie było lekko i skutki do teraz odczuwam, ale było to jeszcze możliwe. Choć też nieraz muszę mówić sobie "pas", ale wtedy unikam patrzenia na niebo, żeby mi nie było żal:)

Kometę w mojej części Krakowa fotograficznie "widać" dość dobrze, bo mieszkam na dobrym dla niej krańcu miasta, ale o wizualu nawet nie myślałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszego wieczora uparłem się, żeby zapolować na Africano (mając do dyspozycji jedynie Astrowalkera, obiektyw 200mm i Canona z matrycą APS-C). Africano to ciągle maleństwo o jasności poniżej 10 mag,  do tego po 21 nad Wielkopolskę zaczęły nadciągać cirrusy z frontem niżowym a na dodatek Księżyc w fazie prawie 60% zachodził tak powoli... W rezultacie gdy pojawiłem się o  godzinie 21.50 na swojej miejscówce zastałem niebo rozpołowione pomiędzy czyste ale zaświetlone przez Księżyc oraz drugą połowę zasnutą cirrusami. Jasność nieba, która w tym miejscu dochodzi w pogodne bezksiężycowe noce do 21,05 mag/arc s2 wynosiła wczoraj w zenicie zaledwie 20,10. Perseusz na wysokości około 30o nad horyzonetem, znajdował się prawie centralnie na granicy "czystego" nieba i cirrusów.

Zdjęcie poglądowe: cały kadr C60d+C200/2,8 @4,0 1x120s ISO1600

1180509648_CAAKLATKANAGRANICYCIRRUSA.jpg.e3cb38fabe0da25fb1aafaf9eb36263f.jpg

 

Po ekspresowym rozłożeniu sprzętu zdążyłem zrobić zaledwie 3 klatki zanim Perseusz całkowicie pogrążył się w cirrusach. Poniżej wycinek centrum kadru w skali 1:1 z ekspozycji 180s.

Pomimo, że na zdjęciu zarejestrowały się gwiazdki do 14mag. rozmytą głowę komety ledwie udało się wyłuskać w tak niesprzyjających okolicznościach - jest na granicy detekcji.

199211379_AfricanoW2.JPG.0e22759eb1fc04aecc29aed004390016.JPG

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z dzisiejszej nocy (19/20 września). Spotkanie z Duchem Miracha.

Oczywiście Księżyc w trzeciej kwadrze mocno świecił jakieś 55 stopni od kadru. Zdziwiłem się, że zarejestrowała się galaktyka UGC 614 o mag ponad 14.

WO Zenithstar 70mm, TV 0.8x, Nikon D5300, 25x30s. wybranych klatek (montaż ni równo chodził), ISO 3200.

Zamieszczam też drogę, jaką kometa pokonała w ciągu 30min. 

C_2018_W2_Africano_19_09_2019_25x30s.jpg

C_2018_W2_Africano_19_09_2019_25x30s_opis.jpg

C_2018_W2_Africano_19_09_2019_30min.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MarcinSn napisał:

Z dzisiejszej nocy (19/20 września). Spotkanie z Duchem Miracha.

Oczywiście Księżyc w trzeciej kwadrze mocno świecił jakieś 55 stopni od kadru. Zdziwiłem się, że zarejestrowała się galaktyka UGC 614 o mag ponad 14.

WO Zenithstar 70mm, TV 0.8x, Nikon D5300, 25x30s. wybranych klatek (montaż ni równo chodził), ISO 3200.

Zamieszczam też drogę, jaką kometa pokonała w ciągu 30min. 

 

 

Wow, super to wyszło. Ja się mam zamiar zasadzić na kometę w nocy z niedzieli na poniedziałek. Zapowiada się bardzo dobre niebo, a i Księżyc będzie ciut dalej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, _vk_ napisał:

To ja też dodam z 21.09 godz. 23.15 (stack, ale położenie z tej godziny)

 

Dobre :D fotka typu "szukajcie a znajdziecie"  ... ja znalazłem ;) ale te znaczniki mogłeś zrobić większe .... a ile tego materiału było ?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, komprez napisał:

Dobre :D fotka typu "szukajcie a znajdziecie"  ... ja znalazłem ;) ale te znaczniki mogłeś zrobić większe .... a ile tego materiału było ?

40x65s, ale z balkomu z filtrem LP

 

africanol.jpg

Edytowane przez _vk_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.