Skocz do zawartości

Gwiazda Wolf Rayet 134 i jej otoczenie


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Najpierw kilka słów wyjaśnienia : Gwiazdy Wolfa-Rayeta – duże i bardzo gorące gwiazdy charakteryzujące się występowaniem szerokich linii w widmach emisyjnych, obecnych zamiast wąskich linii absorpcyjnych, typowych dla zwykłych populacji gwiazdowych. Tłumaczy się to przyjmując, że gwiazdy te mają bardzo rozległą i rozrzedzoną powłokę gazową, rozszerzającą się z dużą prędkością (od 1000 do 3000 km/s).

Pierwsze gwiazdy tego typu zostały odkryte w 1867 roku przez francuskich astronomów Charles’a Wolfa i Georges’a Rayeta, którzy zaobserwowali trzy nietypowe gwiazdy w konstelacji Łabędzia. Były to HD 191765 (WR 134, typ WN6), HD 192103 (WR 135, typ WC8) i HD 192641 (WR 137, typ WC7+O9). ( za wiki)

Oczywiście same gwiazdy są interesujące same w sobie, ale mnie interesują te otoczone mgławicą.

Na pierwszy ogień poszła WR 134 położona w Łabędziu. To gwiazda typu spektralnego WC 8 a więc emitująca głównie linie widmowe węgla. Widać ja wyraźnie w centrum kadru.

Mgławica świeci w paśmie tlenu. Potencjalnych fotografów pragnę uprzedzić, że jest baaaardzo ciemna. Odrobinę jaśniejsza od OU 4, ale ciemna. Wyciągnięcie włókien kosztowało mnie sporo pracy.

Setup: Veloce RH200, ATIK ONE 6.0 na ASA DDM 60. Ha: 30x1200 sek. OIII: 30x1200 sek. LRGB : 10x300 sekund każdy kanał. Narrowband z Warszawy, kolor z Broku.

 

SD0LgWJKNjiu_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawał dobrej roboty . Jakiś czas temu zamarzyła  mi się ta niebieska mgławica , tym bardziej że nie ma wielu zdjęć tego obiektu  . Potwierdzam , jest bardzo słaba , w tamtym tygodniu zrobiłem testowe klatki 1200 sek tlenu i ledwie coś widać. Zastanawiałem się czy nie spróbować OIII w Bin2 ale wtedy traci się rozdzielczość na tych ulotnych strukturach .  U mnie w planach było niestety samo HaOIII , w LRGB prezentuje się genialnie, 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wessel napisał:

Pierwsze gwiazdy tego typu zostały odkryte w 1867 roku przez francuskich astronomów Charles’a Wolfa i Georges’a Rayeta, którzy zaobserwowali trzy nietypowe gwiazdy w konstelacji Łabędzia. Były to HD 191765 (WR 134, typ WN6), HD 192103 (WR 135, typ WC8) i HD 192641 (WR 137, typ WC7+O9). ( za wiki)

Warto zauważyć, że WR 135 też ładnie prezentuje się na powyższym kadrze, to najjaśniejsza gwiazda w lewej części zdjęcia tuż powyżej połowy wysokości. WR 137 jest nieco dalej i się nie złapała. 

 

@wessel 'bawi' i uczy. Szanuję mocno ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gryf188 poprosił mnie o pokazanie porównania jednej klatki 1200 sekund ze swojego setupu: Atika 490 ( piksel 3.69)  ex i Esprita 150 mm f7 . To ta pierwsza klatka .

Druga to Atik 6.0 (piksel 4.54) i optyka Veloce 200 mm f3. Obróbka identyczna.

Do1-001wroiii.thumb.jpg.dc8b4b39c61c89dbe5a2238ec4ec1f7d.jpg

A to moja klatka :

VR 134-027OIII.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genialna praca Maćku, kłaniam się nisko!!!

No i obiekt wybrałeś niebanalny.

Na tym przykładzie widać jak dobrym astrografem jest Veloce f/3. W połączeniu z czułą kamerą (Atik One 6) można podejmować najtrudniejsze tematy.

Już się nie mogę doczekać kolejnej Twojej perełki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.