Skocz do zawartości

Okular długoogniskowy - prośba o radę.


MateuszK

Rekomendowane odpowiedzi

Męczę się już tydzień z wyborem okularu długoogniskowego. Potrzebuję czegoś z zakresu 24-30mm

Interesuje mnie ten model: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=2214&lunety=Okular Explore Scientific 24 mm 2 82 stopnie Ar

Warto go kupić? Może lepiej coś innego? Chciałbym Was prosić o radę. Nie mam jeszcze doświadczenia. Budżet około 1200zł. Nie chcę polować na używane.

Z góry dziękuję za każdą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kjacek napisał:

A do jakiego teleskopu? 

 

Ja miałem ES24mm 82st w F5 i dawał radę. Mogę go polecić do takiego sprzętu. 

Na dniach przesiadam się na Newtona SW 10" Flex Tube. Mam ES 14 i 4.7 jestem z nich zadowolony. Teraz będzie mi brakować właśnie okularu do małych powiększeń. Pytanie czy faktycznie potrzebuje, aż 82 stopnie... może to już tylko chciejstwo :haha:

Edytowane przez MateuszK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Posiadam GSO 10" i miałem taki sam dylemat z okularem długoogniskowym jak Ty,  z autopsji wiem że nie warto oszczędzać. W moim przypadku był to okular 30mm. Swego czasu trochę przerobiłem tych 30 szukając zamiennika do  zestawowego, aż w końcu nabyłem  Es 30mm 82 stopnie z którego jestem zadowolony. Jest o 99 zł droższy od twojej założonej sumy ale warto. Nie ma większej konkurencji w swoim przedziale cenowym i jest porównywalny z Naglerem 31mm który kosztuje o wiele więcej niż Es.

Niżej masz recenzję.

http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=103

Edytowane przez czarny1979
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, czarny1979 napisał:

   Posiadam GSO 10" i miałem taki sam dylemat z okularem długoogniskowym jak Ty,  z autopsji wiem że nie warto oszczędzać. W moim przypadku był to okular 30mm. Swego czasu trochę przerobiłem tych 30 szukając zamiennika do  zestawowego, aż w końcu nabyłem  Es 30mm 82 stopnie z którego jestem zadowolony. Jest o 99 zł droższy od twojej założonej sumy ale warto. Nie ma większej konkurencji w swoim przedziale cenowym i jest porównywalny z Naglerem 31mm który kosztuje o wiele więcej niż Es.

Niżej masz recenzję.

http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=103

Myślisz, że lepiej 30mm? Trochę się właśnie boję, że 24mm może być za krótkie przy ogniskowej 1250. Budżet mogę naciągnąć bez problemu. Lubię szerokie pole, małe powiększenia. Jakieś 2 tygodnie meczę się codziennie z decyzją o długości okularu. fajnie jakby andromeda się mieściła polu widzenia. Do większego powiększenia zostanie ES 14, ewentualnie może dokupię 8.8 i chyba byłoby już dość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.