Skocz do zawartości

Budżetowy plossl 6-6,3mm 1,25"


ŁukaszBar

Rekomendowane odpowiedzi

Kupię budżetowy okular plossl 6-6,3mm 1,25".

 

Dopiero raczkuję w tematach obserwacji, a że mam refraktor sw 707az2 gdzie są same kellery i w sumie to nie ma jak uzyskać powiększenia o okolicach 100x-120x to stąd też takie zainteresowanie. Chciałem też zobaczyć na własne oczy jaka jest różnica między Keller a plossl, a że sprzęt iście budżetowy to też nie odczuwam potrzeby wydania na taki okular więcej niż 25% wartości refraktora (czyli jakieś 50-80zl) może komuś zalega jakiś taki "kitowiec"? Najchętniej z Poznania 

 

Dzięki z góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz jak zechcesz, ale kupowanie najgorszych okularów, to nie jest dobry pomysł. Nawet jak teleskop jest tani.

Okular mozesz sobie zostawić do innego teleskopu, który być może kiedyś kupisz.

Gdybys dorzucił kilka dyszek, to miałbyś porządnehgo Plossla Vixena NPLhttps://deltaoptical.pl/okular-vixen-npl-6-mm-1-25-quot?gclid=CjwKCAjwtajrBRBVEiwA8w2Q8HXE9ekk9s3kQMSDMAoVAyIcpGYS0YKRwIFBUKAYxxFQxdUtNYmnaBoCg_UQAvD_BwE

Chciaż lepszym wyborem byłby ortho BCO 6mm https://deltaoptical.pl/okular-baader-classic-ortho-6-mm-1-25-quot

 

Nie wiem jak masz ustawioną optyke w tm 70/700, ale do przeciętnej najlepszy moim zadniem był dobry Plossl 10mm (czyli np. ten VixenNPL), przy mniejszych okularach już trzeba było trafić na dobre warunki seeingowe i ... dobry egzemplarz tego refraktora.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem również jak mam ustawioną optykę (nie do końca wiem co to znaczy) ale przy zestawowym okularze kellera 10mm + Barlow 2x mam 140x powiększenie i Saturn mnie nawet zadowala. Stąd chciałem coś co nie będzie osiągać maksa (140x) ale też nie będzie potrzebny Barlow. A kupno okularów za 250zl jest dla mnie chwilowo nieosiągalne. Dlatego właśnie miałem na myśli takiego krótkiego plossla który może gdzieś komuś właśnie zalega i jest mu niepotrzebny bo i tak używa właśnie tych droższych. I wiem że za 70zl kupię już coś nowego w sklepach z teleskopami dlatego liczyłem na może coś jeszcze bardziej promocyjnego w najbliższej okolicy Poznania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś Ci sprzeda używanego Plossla Vixena 6mm za te 80zł. Orciaki BCO najtaniej widziałem po 140zł.
wiem, że eudiaskopowym 5mm ludzie oglądali czapy polarne Marsa, ale ten będzie chyba jeszcze droższy...

Generalnie to jest tak, ze im większe powiększenie tym potrzebujesz lepszej optyki okularu, wysokiej trasmisji, punktowości i kontrastu.

Ja miałem kitowego 6mm Klennera, który w porównaniu z 6mm ortkoskopem bardzo rozmywał obraz. Miałem też 7,5mm taniego Plossla i też nie dawał dobrych obrazów, obraz był rozmyty.

Okulary Kellnera są dobre, ale nie te w plastikowej obudowie, no i raczej one są do teleskopów powyżej f/10 (świetne były np w 70/900), do 70/700 najbardziej pasowłay mi Plossle, no i na największe powiekszenia raczej orciaki.

 

PS

Optykę teleskopu najlepiej sprawdzić na gwieździe w dużym powiekszeniu. Najlepiej uzyskując obraz dyfrakcyjny gwiazdy - taki z pierścieniami. Jesli taki obraz jest idealnie okrągły i ma idealny pierwszy pierścień to powinno byc dobrze, oczywiście seeing musi być bardzo dobry - gwiazdy nie powinny migotać podczas takiego testu. Mozesz tez spróbowac lekko rozogniskować gwiazdę, jesli obraz jest okrągły to jest dobrze - często jest jednak np. eliptyczny, co jest źle, ale możesz to sam skorygowac jak by co ;)

startest_astigmatism.jpg

https://starizona.com/tutorial/star-testing-telescope-optics/

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiepsko mi szło to sprawdzenie ale wydaje mi się że nawet całkiem ładne i okrągłe widoczki mam w moim egzemplarzu (trochę też kiepsko z pogodą ostatnio - dużo chmurek)

 

kontynuując za radą JSC nadal poszukuję Plossla Vixena 6mm - może ktoś ma na zbyciu za budżetową kwotę (do 80zł) 

ewentualnie oczywiście nadal chętnie rozpatrzę zakup wszelkiego rodzaju budżetowych plossli 6-6.3 a nawet 7mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:haha: no właśnie miałem napisać, że okular 3x droższy niż mój refraktor jakoś nie wydaje mi się "niezbyt drogi" :emotion-5:  jakbym miał 900 to bym kupił dobsona 10" a nie okular :happy:

 

rozpatrzę, dzięki, jakby nie było jest to jednak +50% do mojego budżetu (moja żona jeszcze nie przyjęła do wiadomości, że moje nowe hobby jest dość drogie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jaro666 napisał:

no cena rzeczywiście kusząca i osiągalna, dzięki za podpowiedź, napisałem co to w ogóle za plossle.

 

trochę uparłem się na te 6-7mm bo w zestawowych okularach mam: 25mm co daje mi 28-56x(barlow2x) powiększenia a 10mm -> 70x-140x także miedzy 70 a 140 mam taką trochę "dziurę" do tego te 140 to już krawędź mojego refraktora, a przez ten barlow widok nie powala (ale i tak jaram się), myślałem jednak nad czymś co da ok 100-120x bez barlowa. Ale i tak bardzo dziękuję za pomoc! na początku mam z pewnością więcej pytań niż odpowiedzi...

oczywiście rozumiem wszelkie dobre słowa że lepszy byłby większy sprzęt ale i tak pierwszy widok Jowisza z ledwo widocznymi paskami oraz Saturn z widocznym pasem mnie zauroczył - chyba po prostu nie mam zbyt wielkich wymagań :emotion-5:

Edytowane przez ŁukaszBar
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Hans zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.