Skocz do zawartości

Może ktoś ma pomysł o co tu chodzi?


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

piszę z pieczarki, w której robię testy sprzętu. Pieczarka nie działa, więc steruję ręcznie siedząc w środku. Ale ja nie o tym chciałem.

Zapiąłem dzisiaj na moją RASA 11" kamerę. Oglądam próbne fotki i jest bardzo dobrze, gwiazdy sa okrągłe, tyci tyci w narożniku jednym się wydłużają, ale minimalnie (ledwo widoczne w 100%).

Robię sobie testową fotkę i widzę, że muszę kard obrócić o 180 stopni.

Robię testową i mam poi przekątnej wyraźnie wydłużone gwiazdy. Zdębiałem. Nie zmienił się dystans do korektora, w zasadzie nic się nie zmieniło, a różnica kolosalna.

Zacząłem się zastanawiać, czy mi kabel nie ciągnie, i faktycznie był mocno napięty po obróceniu kamery. Poluzowałem, poprawiło się sporo, ale ciągle po przekątnej leci, w każdym razie nie ma porównania do sytuacji sprzed obrotu.

 

Co to może być?

Czuję, że jestem blisko zidentyfikowania ostatecznej przyczyny przecinkowych gwiazd u mnie, które raz to pojawiają się, raz znikają bez ładu i składu.

Jak skończę robić testy, to obrócę kamerę spowrotem by potwierdzić, zę gwiazdy wrócą do stany sprzed obrotu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luzuję pierścień korektora, przekręcam kamerę z całym układem filtrowym i zakręcam ponownie pierścień korektora.

 

(miałbyś rację, gdyby obiekt był w centrum. Mam koodrynaty z poprzedniej sesji SGP i jakbym nie obrócił, to miałbym problem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze,

nie rozumiem szczerze mówiąc.

 

Jeśli czip byłby krzywo wklejony, to w każdej pozycji rotacji kadru pokazywałby te wadę. Tak się przecież właśnie sprawdza, czy to wada optyki czy kamery.

U mnie było dobrze, zrobiłem rotację i zrobiło się źle. Wystąpił więc czynnik po stronie połączenia mechanicznego - tak wnioskuję. Tylko, że to jest metal do metalu na płasko skręcone 100mm średnicy pierścieniem.

 

Jedyne co mi przychodzi do głowy, oprócz jeszcze jakiegoś wpływu kabli, to:

- podkładka korektora ma jakieś nierówności nanometrowe i inaczej dopasowuje się do korektora po skręceniu w innej pozycji - ale nie chce mi się wierzyć jakoby miało to mieś taki wpływ, bo to są elementy toczone.

- czip jest krzywo i korektor jest krzywo i w jednej pozycji efekt się znosi, w drugiej sumuje

 

Czip nie taki mały, obserwuję że wielkość piklsela nie ma u mnie żadnego znaczenia, ba wręcz najlepiej mam na ASI178 z pikselem 2.4 (ale to pewnie przez małe pole).

 

 

Nota bene ja nie mogę obrócić inaczej, bo mam dovetaila przykręconego do tuby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.