Skocz do zawartości

Pelikan w Ha - a miało być SHO ;( - no i powiedzmy, że po mordęgach jest


RomekAstrobaza

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj pełen wigoru miałem plan zrobić zdjęcie mgławicy Pelikan.

Wszystko szło super do czasu, aż zorientowałem się, że głowica montażu z kamerką i kołem spotkały się z nóżką statywu. Nadal nie mam pojęcia jak ja to ustawiałem, że nie zauważyłem, że po paru godzinach dojdzie do kolizji :(

Zatrzymałem montaż i zacząłem kombinować no i wszystko się posypało. Tlen zrobiłem ale, ze wyjąłem kamerkę z teleskopu to zmieniło się położenie kadru no i po alignacji wyszło słabo. Siarka to już dramat w dodatku, że mało to bardzo słabej jakości. W dodatku chyba coś poruszyłem montażem, bo już gwiazdki w co ok 3 klatce były jakieś przecinkowate.

Kolejna lekcja - na pewno raz jeszcze do tego obiektu podejdę.

 

Wodór udało się zrobić bez problemu 43 klatki po 3 minuty każda.

 

Jeszcze pokombinuje i może uda mi się poskładać w paletę HST ten materiał.

 

PS.

Czemu robią się takie halo na tych dużych gwiazdach? Na siarce to już w ogóle dramat wyszedł.

Da się je jakoś usunąć programowo?

 

HST image_full1a_2.jpg

Ha_pelikan1.jpg

Jeszcze wersja nie do końca udana bez halo

IC 5070 _SHOa.jpg

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romek , czy ja dobrze zrozumiałem że ty chciałeś w 1 noc zrobić HST Pelikana? Zobacz ile szumu masz po 2 1/4godziny Ha! Noc pozwala 8 godzin max.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wessel napisał:

Nie możesz zrobić porządnie? To nie wyścig!

Wiem.

Ale kurcze sprzęt nie mój - trzeba pół miasta jechać do astrobazy - co noc rozkładać sprzęt itp..

Jakbym miał to w domu to by stało i nie musiałbym składać a tam do magazynu po sesji:)

Więc dlatego ciężko mi trochę z długimi sesjami.

 

Ale może z tym pelikanem to poświęcę 3 nocki - po nocce na kanał - tylko kadr muszę dobrze z a każdym razem ogarniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto. Jakość tego Ha dobrze rokuje. Dograj jeszcze 2 razy tyle co najmniej. Pamiętaj że to jest CMOS i ten szum wcale łatwo się nie usuwa bez artefaktow. A to potem wyłazi przy składaniu HST jak cholera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, RomekAstrobaza napisał:

Wczoraj pełen wigoru miałem plan zrobić zdjęcie mgławicy Pelikan.

Wszystko szło super do czasu, aż zorientowałem się, że głowica montażu z kamerką i kołem spotkały się z nóżką statywu. Nadal nie mam pojęcia jak ja to ustawiałem, że nie zauważyłem, że po paru godzinach dojdzie do kolizji :(

Zatrzymałem montaż i zacząłem kombinować no i wszystko się posypało. Tlen zrobiłem ale, ze wyjąłem kamerkę z teleskopu to zmieniło się położenie kadru no i po alignacji wyszło słabo. Siarka to już dramat w dodatku, że mało to bardzo słabej jakości. W dodatku chyba coś poruszyłem montażem, bo już gwiazdki w co ok 3 klatce były jakieś przecinkowate.

Kolejna lekcja - na pewno raz jeszcze do tego obiektu podejdę.

 

Wodór udało się zrobić bez problemu 43 klatki po 3 minuty każda.

 

Jeszcze pokombinuje i może uda mi się poskładać w paletę HST ten materiał.

 

Ha_pelikan1a.jpg

PS.

Czemu robią się takie halo na tych dużych gwiazdach? Na siarce to już w ogóle dramat wyszedł.

Da się je jakoś usunąć programowo?

To efekt znany w kamerach w kamerach ASI 1600 a to chyba taka kamera? Kwestia wadliwych warstw odblaskowych szybki komory matrycy. Tylko obróbka.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, RomekAstrobaza napisał:

Wiem.

Ale kurcze sprzęt nie mój - trzeba pół miasta jechać do astrobazy - co noc rozkładać sprzęt itp..

Jakbym miał to w domu to by stało i nie musiałbym składać a tam do magazynu po sesji:)

Więc dlatego ciężko mi trochę z długimi sesjami.

 

Ale może z tym pelikanem to poświęcę 3 nocki - po nocce na kanał - tylko kadr muszę dobrze z a każdym razem ogarniać.

Przejechać pół miasta? Co to jest. Ja aby być pod w miarę dobrym niebem dojeżdżam 70km w jedną stronę. Przyjmuję na jeden obiekt 2-3 nocki. W zależności od jasności obiektu i czy LRGB lub HSO. Myślę, że warto się poświęcać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, pablo12311 napisał:

Przejechać pół miasta? Co to jest. Ja aby być pod w miarę dobrym niebem dojeżdżam 70km w jedną stronę. Przyjmuję na jeden obiekt 2-3 nocki. W zależności od jasności obiektu i czy LRGB lub HSO. Myślę, że warto się poświęcać.

Ja wiem, że tak można ;)

Ale ja taki w gorącej wodzie kąpany :)

Ale posłucham Was i tak zrobię z tym pelikanem raz jeszcze . Tylko od września to tylko weekendziki - więc kiedy się uda ogarnąć to nie wiem.

 

ps.

pamietaj ja nie mam dobrego nieba - astrobaza jest prawie w centrum ponad 200tys miasta ;)

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, RomekAstrobaza napisał:

Ja wiem, że tak można ;)

Ale ja taki w gorącej wodzie kąpany :)

Ale posłucham Was i tak zrobię z tym pelikanem raz jeszcze . Tylko od września to tylko weekendziki - więc kiedy się uda ogarnąć to nie wiem.

Uzbieraj po 7godz na kanał i obrób. Zobaczysz, że po efekcie końcowym nie wrócisz do sesji 2 godzinnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, wessel napisał:

To efekt znany w kamerach w kamerach ASI 1600 a to chyba taka kamera? Kwestia wadliwych warstw odblaskowych szybki komory matrycy. Tylko obróbka.

Maćku, czy aby na pewno to kwestia kamery?

Mam tu z Ha stack 38 klatek. Szum jeszcze jest, ale takich halo to nie... 

1314928390_Ha_300s_crop2.thumb.jpg.23b3470d9b987c0f37fc46f30b36445d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misfor halo sa tylko małe. Dokładnie się przyjrzyj. Obstawiam filtr NB. 

Na pewno to nie wina ts apo100q, bo u mnie na filtrach chromy (wodór tlen) i baader siarka tego nie ma. 100q bardzo ładnie sprawdza się w NB. 

 

Bardzo fajny i miły kadr. Leciutko pojechane klatki i przez to poleciał detal. Gwiazdki również leciutko takie dzikie, jakby przeostrzone. 

 

Jechać pół miasta (Radom) to 5, 6km. Weź nie żartuj ze to problem.... Ludzie jeżdżą po 50, 500, 5000km za dobrym niebem :-)

 

Pewnie to będzie herezja, ale widziałem patent na zmniejszenie halo w refraktorach poprzez dodanie krzyża powodującego spajki. Pewna cześć światła gwiazdy rozchodzi się właśnie na nie finalnie odejmujac blasku halo. 

Edytowane przez Tayson
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tayson napisał:

Misfor halo sa tylko małe. Dokładnie się przyjrzyj. Obstawiam filtr NB. 

Na pewno to nie wina ts apo100q, bo u mnie na filtrach chromy (wodór tlen) i baader siarka tego nie ma. 100q bardzo ładnie sprawdza się w NB. 

 

Bardzo fajny i miły kadr. Leciutko pojechane klatki i przez to poleciał detal. Gwiazdki również leciutko takie dzikie, jakby przeostrzone. 

 

Jechać pół miasta (Radom) to 5, 6km. Weź nie żartuj ze to problem.... Ludzie jeżdżą po 50, 500, 5000km za dobrym niebem :-)

 

Pewnie to będzie herezja, ale widziałem patent na zmniejszenie halo w refraktorach poprzez dodanie krzyża powodującego spajki. Pewna cześć światła gwiazdy rozchodzi się właśnie na nie finalnie odejmujac blasku halo. 

Hehe ale mi się oberwało za tę podróż przez polowe miasta ;) - ale zaznaczę, że albo autobusem albo rowerem!! :0 - po 4 nad ranem to wcale nie fajnie się wraca :)

Ale co zrobić, że leniuch jestem.

 

Co do tego halo to to filtry były kupione w zestawie z ASi 1600 kołem no i filtry. 

Mam rozumieć, że słabej jakości są filtry - czy może sprawdzić czy nie brudne czy coś w ten deseń?

 

No i Tayson dzięki za dobre słowo - w końcu hahah

 

Zapomniałem dopisać przy klatach OIII i SII - tlenu było 35 klatek po 3 minuty a siarki 21 klatek po 3 minuty.

 

Ja z tym halo nie mam pojęcia jak sobie poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.