Skocz do zawartości

Maxim "psuje" klatki - prośba o pomoc.


Gość Winter

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.
1, Mam dziwny problem z Maximem, którego nie jestem w stanie ani zrozumieć, ani naprawić. Mianowicie klatki zapisywane na dysku np. bias (tyczy się to też light, dark) mają podwyższony parametr, który nie wiem jak się nazywa ale w fitswork to DC. Bias zrobiony przez maxima ma go na poziomie 6500 a np. z sgpro (który nie wykazuje tego typu problemów) na poziomie 350. Sprawdzałem wszystkie ustawienia odnośnie autokalibracji darkami itp. w maximie i wszystko mam odhaczone. Co dziwne przy wykonywaniu biasa maxim chce robić darka. Temperatura klatek 5C.
Reinstalacja nie pomogła. Klatki w załączeniu.

2. Mogę korzystać z SGPRO, którego już skonfigurowałem i praktycznie odpaliłem sesję z drobnym problem - go kliknięciu run sequence montaż sam się alginuje wykonując platesolva (u mnie platesolve 2.29) - niestety wczoraj najechał na jakiś obszar nieba, którego nie rozwiązał przez 10 minut i zrezygnowałem. Ręcznie też nie dało się tego jakoś przestawić. Wiecie jak pomóc programowi w tej sytuacji ?

Bias z Maxima
1011295765_biaszmaxima.jpg.d8f4a05ac2f371b1c5f9533644c2537a.jpg

 

2. Bias z SGpro
1617586030_biaszsgpro.jpg.97bafa22a3bb826eab9f825e7e2a7615.jpg1319616263_Beztytuu.thumb.jpg.d97dff7a29c7794e490720a0d88a880d.jpg

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartości 350 i 6500 odczytywane obie w maximie? 

Użyj w okienku information area. Domyślnie zaznacza cała klatkę. Czy wtedy klatki w linii information average nadal się różnią? 

Bias powinien mieć 0.01s, a w maximie jak go robisz to chyba nawet nie możesz wpisać czasu tylko maxim pobiera min czas ze sterowników ascom. Może tu jest jakaś rozbieżność. 

 

Z doświadczenia wiem że to co wyświetla maxim i sgp może różnic diametralnie różnic pomimo identycznych plików. Nie bardzo rozumiem jak sgp liczy niektóre wartości dla klatki. Z biasem, darkiem i flatem zawsze sugeruje się danymi z Maxima. 

Flaty oglądam z rozciąganiem moon, a przy dwóch pozostałych tovw sumie nieistotne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tayson Odczytywałem w fitswork, ale jak widać na screenach w maximie jest tak samo. Różnica nadal występuje.

@_Spirit_ Nie wiem czemu tam jest 1 sekunda - tak było i tego nie zmieniałem. Na klatach light ten parametr też jest bardzo wysoki i chyba wpływa negatywnie na ostateczny wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, _Spirit_ napisał:

Bias z maxima musi mieć ekspozycję minimum.

 

 

Dla biasa nie można ustawić czasu w tamtym miejscu. Zawsze je robię z minimalnym. W poprzedniej kamerze ten problem nie występował.
Co z lajtami w takim razie ? One też mają zawyżony parametr. Może ktoś z was używa sgpro i się wypowie w sprawie punktu 2 z pierwszego posta ?

Edit: Co do sgpro to chyba rozwiązuje problem https://www.cloudynights.com/topic/631419-sgpro-plate-solving-solve-and-sync-cant-figure-out-whats-wrong/

 

Nie wiem jeszcze jak się obchodzić z ostrzeniem i guidingiem w PHD2 podłączonym do SGpro ale dzisiaj coś powalczę. Maxima chyba na razię musze skreślić.

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SGpro się wysypuje więc nie będę go używał...
Ma ktoś jakiś pomysł dlaczego Maxim to robi ? Tracę drugą nockę i nie wiem co robić. Chciałem uruchomić guiding w maximie a zbierać klatki programem DUSK od Atika, ale jest jakiś konflikt i wyskakują błędy..pomocy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, _Spirit_ napisał:

A weź jakąkolwiek klatkę w maximie i sprawdź parametry przy zapisywaniu Save As ... 

Może masz Auto stretch zaznaczone? U mnie maxim zapamiętuje ostatnie parametry zapisu i czasem się na tym łapię.

odznaczone. Klatki są walnięte jak schodzą już z kamery. Nie rozumiem dlaczego tylko maxim robi syf..

 

191487517_Beztytuu.thumb.png.ecc9475f5fc8a719fb4ec9ee5bfe0ce9.png

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, miałem te klatki "w ręku". Klatki pochodzące z maxima mają tło w okolicach przynajmniej 6000 - 6500, nie ważne czy to bias czy light czy dark. Dłuższe lighty oczywiście więcej bo dochodzą zarejestrowane fotony. Dusk i sgpro dają normalne zdjęcia. Moją uwagę przykuło zdjęcie trąby:

Winter naświetlał ponad 5 godzin, a efekt wyszedł słaby. No i okazało się, że wszystkie klatki są w tłem grubo ponad 7000 ADU. W Ha! Eliminując kolejne zmienne doszliśmy do tego, że kamera, laptop i źródło zasilania są sprawne, winny natomiast jest sam maxim. Pomimo reinstalacji sterowników, ascoma i samego maxima problem nadal występuje.

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe. A próbowałeś instalować Maxima z innej kopii? Maxim w sumie jest dość prymitywny i bardziej stawiałbym na jakąś niezgodność drivera kamery z Maxiem niż jego własna inicjatywę. Acha , kamera jest po ASCOM .... przeinstaluj platformę i driver ASCOM do kamery, ale wykasuj katalog ascom w Moje dokumenty ( chyba tam albo w Program files)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wessel napisał:

Ciekawe. A próbowałeś instalować Maxima z innej kopii? Maxim w sumie jest dość prymitywny i bardziej stawiałbym na jakąś niezgodność drivera kamery z Maxiem niż jego własna inicjatywę. Acha , kamera jest po ASCOM .... przeinstaluj platformę i driver ASCOM do kamery, ale wykasuj katalog ascom w Moje dokumenty ( chyba tam albo w Program files)

Przeinstalowywałem ASCOMA, sterowniki i Maxima. Nie instalowałem z innej kopii i nie usuwałem katalogu ascom z MD. Sprawdzę to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, _Spirit_ napisał:

Teraz po wpisie Wessela mi się jeszcze nasunęło. Może robiłeś czystki na kompie jakimś narzędziem? 

Raczej nie. Czasami używam ccleaner, czyszczę rejestr i zwalniam miejsce na dysku. Ale czy robiłem to po zainstalowaniu kamery ? nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Problem się rozwiązał jakiś czas temu gdy w opcjach wyboru sterownika kamery wybrałem drugi sterownik atika. Nie wiem dlaczego są dwa.

IMG_20190922_074111.thumb.jpg.9f99129fc30982f44caba670fb400bed.jpg

 

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.