Skocz do zawartości

10x zbyt duże do obserwacji z ręki - jestem ciekawy opinii, spostrzeżeń.


zdzichu

Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie na forach istnieje taki pogląd, że powiększenie 10x to ostatnie sensowne powiększenie do obserwacji przez lornetkę z ręki. Tylko raz przeczytałem jak ktoś pisał, że do ręki to max 8x. I prawdę mówiąc zaczynam się z tym zgadzać.

Trochę moich spostrzeżeń. Wziąłem na obserwacje kolegę - teleskop, lornetka 10x50. Dałem mu do ręki lornetkę i zapytałem o spostrzeżenia. Odpowiedział, że patrzył jak na wykres EKG. Przyjąłem do wiadomości, nie skomentowałem. Inny kolega po nocnych obserwacjach ze mną kupił Nikona EX 10x50. Po kilku tygodniach zapytałem o wrażenia - odpowiedział, że obserwuje opierając łokcie o dach samochodu. Ja też mam 10x50 tyle, że używam krzesła z regulowanym wysokim oparciem. Jeśli głowa jest o coś podparta to komfort jest dużo większy, poza tym oparcie mogę złożyć i obserwować w zenicie praktycznie na leżąco. Obserwację na leżąco zdecydowanie polecam :)


Jestem ciekawy opinii innych użytkowników. Tylko przyjmijmy w dyskusji, że pisząc "z ręki" mamy na myśli obserwację na stojąco z lornetką w rękach.

I chciałbym też nie mieszać w to obserwacji przyrody. Myślę, że mózg inaczej radzi sobie z dużymi obiektami (drzewo, góra, ptak, zwierze) i potrafi kompensować drgania, natomiast abstrakcyjne punkty (gwiazdy) są większym wyzwaniem choć to tylko moja spekulacja.

Edytowane przez zdzichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że lornetki 6x,7x max 8x są najbardziej komfortowe do użytku z ręki. Kosztem zasięgu oczywiście. Między 8x i 10x czuć znaczne pogorszenie stabilności. 10x to raczej kompromis między użytkowaniem z ręki i zasięgiem. Taka jest moja opinia. Mi ręce dość mocno drgaja więc to tylko moje odczucia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 10x50 EX. Jeśli obserwuję z ręki to tylko wtedy, gdy idę na max 30 min na pobliską polanę i nie mam czasu na statyw lub gdy po prostu spoglądam na niebo przez „dziurę” w chmurach :) 

 

Wg mnie używanie 10x50 z ręki to bardziej przeglądanie nieba niż prowadzenie obserwacji. Rzut okiem na m31, chichoty i inne dostępne akurat obiekty - dosłownie po 2-3 sekundy, bo zaraz obraz lata, gwiazdy to fasolki, a po kilku obiektach bolą ręce :) W takiej formie nie wyłapiesz żadnych detali, nie skupisz się na obiekcie, zobaczysz mniej. Po prostu zaliczasz :) 

 

Do obserwacji statyw lub inna stabilizacja (żuraw, leżak, barierka) konieczna bez żadnego ALE :) 

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja często używam czapki z daszkiem i tenże trzymam dwoma palcami, co wystarczająco stabilizuje obraz na kilkuminutowe obserwacje. Niemniej jednak powiększenie 10krotne dla większości osób, z którymi obserwowałem niebo, okazało się za duże  (zwłaszcza, gdy mało kiedy używali lornetki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam patent z podpieraniem  łokci o dach auta, w zenicie opieram się plecami. 

Utrzymanie nieruchomo  Nikona 10x50 może być problemem, głównie przy obserwacji gwiazd i planet. Jeśli chodzi o obserwcje gromad gwiazd  i galaktyk  te lekkie drgania w  moim przypadku są niezauważalne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No way. Dla mnie nie ma lornetki, niezależnie od jej wagi, takiej, która może służyć do obserwacji z ręki. 

Owszem, zaliczyć obiekt można, ale to dla mnie nie są obserwacje. 

Każda lornetka po jakimś czasie zaczyna latać, obraz drga. 

Im mniejsze powiększenie, lżejsza lornetka, tym dłużej ten efekt nie występuje. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, kjacek napisał:

No way. Dla mnie nie ma lornetki, niezależnie od jej wagi, takiej, która może służyć do obserwacji z ręki. 

Owszem, zaliczyć obiekt można, ale to dla mnie nie są obserwacje. 

Każda lornetka po jakimś czasie zaczyna latać, obraz drga. 

Im mniejsze powiększenie, lżejsza lornetka, tym dłużej ten efekt nie występuje. 

Ale zdajesz Sobie sprawę że każdy z nas jest inny ;)? 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Jaro666 napisał:

Ale zdajesz Sobie sprawę że każdy z nas jest inny ;)? 

 

A widzisz, że napisałem 'dla mnie' :flirt:?

Każdy z nas jest inny, to oczywiste. 

Jednak mamy wszyscy podobną fizjologię. Co prędzej czy później sprowadza nas w to samo miejsce. Oczywiście są duże różnice osobnicze. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Jaro666 napisał:

Może u mnie tak to wygląda ze względu na treningi na strzelnicy?

Trza było od razu pisać, że trenujesz strzelectwo gdzie stabilność ramion, uchwytu (czy jak go tam zwał) ma kluczowe znaczenie. Ale Ty startujesz w innej lidze niż większość z nas. Po prostu zamiast ramion masz statyw  :emotion-5::notworthy:

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, zdzichu napisał:

Trza było od razu pisać, że trenujesz strzelectwo gdzie stabilność ramion, uchwytu (czy jak go tam zwał) ma kluczowe znaczenie. Ale Ty startujesz w innej lidze niż większość z nas. Po prostu zamiast ramion masz statyw  :emotion-5::notworthy:

'Spokojnie, to kwestia czasu' jak mówi mój znajomy ortopeda o sportowcach, a później dodaje 'każdy z nich prędzej czy później wyląduje u mnie czy u kolegów na stole' :sleepy::g::flirt: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.