Skocz do zawartości

Gwiezdne kokoszki


sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

Tyle nazw co one, to chyba nie ma żadna gromada:  Baby, Kurczęta, Kokoszki, Siedem Sióstr, Kościół Masoński lub po prostu M45. O kim mowa? Oczywiście o jednej z najbardziej znanych gromad otwartych na niebie czyli Plejadach.

 

Jest to kolejne zdjęcie z nowo ustawionego setupu u mnie na balkonie w Gdańsku. Ustawienie teleskopu, budynki naprzeciwko i balkon nade mną ograniczają pojedyncze zbieranie materiału do około 2-3h, stąd będę musiał nauczyć się zbierać materiał w kilka nocy.

 

Kolejne zdjęcie z cyklu testowego, ale myślę, że na ten moment, już nie jest taki wstyd i postanowiłem co nieco pokazać :) Zdjęcie trochę przygaszone, ale nie chciałem wyciągać za dużo z materiału, którego brakuje.

 

Setup to SW ED80 plus flattener/reduktor 0.85x posadzony na HEQ5 wraz z Nikonem D5100 Baader Mod

2.5h w klatkach po 120s, ISO200

 

Najbardziej jestem zadowolony, że płaskość pola przy tym reduktorze i matrycy APS-C mam na poziomie 12%, no i oczywiście z tego, że nawet z centrum Gdańska, gdzie widać 3 gwiazdy na krzyż udaje się wyciągnąć takie skarby na niebie :)

 

M45-cbg-Stdeconv.thumb.jpg.5a2f786e22b9988c96a045e2692f90bd.jpg

 

To co na ten moment do usprawnienia/poprawienia:

- oczywiście zebrać więcej materiału

- skonfigurować aparat do obsługi przez APT i wprowadzić dithering, bo wyłazi dryf i fixed pattern noise

- skasować luzy w osi DEC, bo guiding świruje w nieoczekiwanych momentach

 

Plus zagwostka - co może powodować takie dziwne "halo", jasne koło na zdjęciach. Praktycznie zawsze w tym samym miejscu, widać je jak mocno wyciągnie się zdjęcie. Czy myślicie, że to wina modu lustrzanki i jakichś odblasków od filtra BCF?

 

 

1.PNG

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta miniaturka ze strzałkami trochę mała.

Jak się bawiłem na balkonie obiektywem z kamerą to miałem takie gradienty że szok. Jak zabezpieczyłem obiektyw odrośnikiem to się polepszyło. Któraś sodówka leciała mi po szkle z obiektywu i robiła rzeźnię. Nie wiem jak u CIebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, _Spirit_ napisał:

Ta miniaturka ze strzałkami trochę mała.

Jak się bawiłem na balkonie obiektywem z kamerą to miałem takie gradienty że szok. Jak zabezpieczyłem obiektyw odrośnikiem to się polepszyło. Któraś sodówka leciała mi po szkle z obiektywu i robiła rzeźnię. Nie wiem jak u CIebie.

Może masz rację, spróbuję wydłużyć odrośnik, bo na razie stosowałam tylko ten oryginalny. Dodatkowo muszę pamiętać o zamykaniu zaślepką wizjera, bo może jakieś lewe światło wchodzi.

Wrzucę jutro większą rozdzielczość, to był tylko screenshot z programu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.