Skocz do zawartości

Veil Wschodni z Gór Izerskich


holeris

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, gryf188 napisał:

Znacznie przesadziłeś z zmniejszaniem gwiazd . zepsuło to nie tylko same gwiazdki ale też samą mgławicę która zamiast ulotnych włókien ma teraz dziwna strukturę .

To jest właśnie jedna z moich bolączek. Jak zmniejszyć gwiazdy bez masakrowania mgławicy?

Albo szerzej: jak uzyskać małe gwiazdy (lepszą akwizycją / obróbką / sprzętem)?

Wszystkie metody jakie znam (Astroaction make stars smaller; zaznaczenie gwiazd-> filtr minimum; zmniejszanie w fitswork) powodują masakrowanie mgławicy, gdy się je zbyt agresywnie stosuje. Z kolei przy mniej agresywnym podejściu gwiazdy zostają duże i dominują nad mgławicą. Pomyśleć, że niektórzy usuwają całkowicie gwiazdy i mgławica aż tak nie cierpi.

Dzięki za uwagi!

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Pixinsight - StarMask -> Morphologcal Transformation. Maskę ustawiasz do momentu aż zakryje tyle gwiazd ile chcesz. A transformację iteracyjnie - jeden raz i oceniasz, kolejny itd. aż będziesz zadowolony. Zanim zdejmiesz maskę to możesz wyciągnąć kolorki gwiazd, lub właśnie ściąć saturacją do minimum (ja tak wolę).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tuvoc napisał:

W Pixinsight - StarMask -> Morphologcal Transformation. Maskę ustawiasz do momentu aż zakryje tyle gwiazd ile chcesz. A transformację iteracyjnie - jeden raz i oceniasz, kolejny itd. aż będziesz zadowolony. Zanim zdejmiesz maskę to możesz wyciągnąć kolorki gwiazd, lub właśnie ściąć saturacją do minimum (ja tak wolę).

Pixa wprawdzie nie mam, ale dzięki za radę! Może z light edition coś pokombinuję,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pix'a polecam. To jest inwestycja warta tej wydanej kasy (lub przeszukania PirateBay, choć osobiście polecam opcję nr 1). Podobnie Photoshop z astrododatkami. Mam AstroTools i są potężne: https://www.prodigitalsoftware.com/AstronomyToolsActions.html

Edytowane przez Tuvoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej - mniej zmasakrowane gwiazdy niż w pierwszej wersji. Robiłeś na pierwszej wersji dekonwolucję albo pomniejszanie gwiazd? 

Coś złego dzieje się w cieniach - tło masz za mocno wycięte. Brakuje łagodnych tonalnych przejść.

Pomniejszaj zdjęcie przynajmniej do 2000px na boku bo silnik forum konwertuje zdjęcia w takiej skali jak prezentujesz.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszej wersji wielokrotne pomniejszanie gwiazd przez "Make stars smaller" z zestawu astro actions. Do tego czasami maska z kopią zdjęcia. Wyostrzanie robiłem w PS przez unsharp mask. Ten "plaster miodu" na mgławicy był wynikiem zmniejszania gwiazd, a nie ostrzenia.

 

Na drugiej wersji gwiazdy zmniejszałem podobnie, ale mniej razy i zawsze z maską ze zdjęcia. Wyostrzałem do tego za pomoca smart sharpen, ale bardzo delikatnie. Generalnie wszystko starałem się robić z większym wyczuciem i co chwilę patrzyłem w powiększeniu czy mi się przesadnie nic nie psuje.

 

Tło mówisz za bardzo wycięte. Hmmm, postaram się przy następnym podejściu do obróbki (czyli pewnie jutro wieczorem znowu :)) lepiej do tego podejść.

 

Dzięki za rady!

 

EDIT: Podmieniłem zdjęcia na mniejsze.

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się, żeby nie dobił. Ale z drugiej strony lubię, jak jest tuż przed. Jak punkt czerni jest w okolicach 25-30. Będę następnym razem uważał, żeby za bardzo sygnału nie ściskać, żeby była większa dynamika no i żeby go nie ścinać oczywiście (na to zawsze się staram uważać). Ale też jak mówię - lubię ciemne tło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, _Spirit_ napisał:

Hmmm. 

Kolory najlepsze w wersji 2 jak dla mnie.

Zgadzam się z kolegą. Zauważ jaki robisz progres w obróbce. Każde kolejne jest dużo lepsze i widać poprawę. Wiem, że to truizm ale  czym więcej takich podejść tym lepszy będzie warsztat. Mimo wszystko z uporem twierdzę, że dobrze inwestować w specjalistyczne narzędzia. AstroTools, Topaz, Pix, AstraImage itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.