Skocz do zawartości

klatki kalibracyjne zwiększają szum


ziebol1

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem sobie takie porównanie w DSS:

 

porownanie.jpg.98b1e18f65857b04170e617d7c8af629.jpg

 

no i ewidentnie widać, że stackowanie samych lightów daje najlepsze wyniki, tzn. jeśli chodzi o szum, bo całość cierpi wtedy na potworny amp glow, ale wolę walczyć z gradientem niż z odszumianiem potwornie zaszumionego zdjęcia. Stack to 105 subów x 120 sec (ISO 800) zrobionych Canonem 650D, 50 biasów, 20 darków, 30 flatów. Z czego taka sytuacja wynika? W Siril jest podobnie, aczkolwiek różnice są mniej ewidentne. 

Darki i Biasy robione w tej samej temperaturze i tym samym ISO co lighty, flaty z tym samym ISO lighty.

Ktoś ma jakiś pomysł? Z góry dziękuję za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz  małą liczbę darków/biasów + pewnie zgrubną kontrolę temperatury. Zresztą dark nie zmniejsza ci szumu tylko usuwa artefakty np ampglow. Odejmujac od kazdej klatki darka dodajesz do niej szum darka - im wiecej darków uzyjesz do kalibracji tym mniejszym szumem będzie obarczony, ale to bardziej zorientowani koledzy z forum pewnie opiszą albo uzupełnią.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też bym obstawiał za małą liczbę darków (tylko 20)

Ja kiedyś robiłem 100 darków na każdego masterdarka. Teraz robię 300 darków. Pewnie za dużo ale przynajmniej finalna klatka master jest gładka jak pupa niemowlaka. I nie dodaje żadnego szumu do kalibrowanej klatki light.

 

Oczywiście to jednorazowa robota przy chłodzonej kamerze. Taki master-dark ląduje później w bazie i służy dzielnie przy kolejnych fotach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stack dużej ilości lightów = mały szum (duży SNR) na wynikowym zdjęciu

Stack dużej ilości darków = mały szum na wynikowym masterdarku

 

Zbieranie dużej ilości klatek nie tyczy się tylko lightów. Im więcej darków zbierzesz tym mniej wpłyną one na zdjęcie (w negatywnym znaczeniu).

 

Koniec :-)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobrze, a gdybym zrobił takiego master darka ze 100 darków i potem w zależności od temperatury lightów nadawał mu przy odejmowaniu inną wagę? ma to sens? Bo to chyba w DSS robi ten parametr "dark multiplication", tak? Czy może jest na to inny sposób?

 

Edit:

ktoś może coś słyszał / próbował zbudować pudełko na dslr chłodzone peltierem, żeby utrzymywać stałą temperaturę i w ten sposób robić sobie bazy darków?

Edytowane przez ziebol1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys slyszalem o programie chyba MasterDark. Pozwala na tworzenie bibliotek darkow sortowanych po temperaturze i ktore zostaly wypalone w roznych dniach.

Zakladajac ze nie przybywa Ci masakrycznie duzo hotow w czasie uzytkowania matrycy moznesz z takiej bazy wyciagnac np darka robionego rok wczesniej, a pasujacego akurat do obecnej fortki.

Warto rowniez przemyslec sprawe i ustabilizowac sie na w miare jednym max dwóch ustawieniach iso oraz kilku (np 2,3,5,10min) rozych czasach ekspozycji

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, .zombi. napisał:

Trudny temat, musisz sobie sam zdanie wyrobić,  nie ma sprzętu idealnego ale musisz być świadom wad i zalet.

 

Przykładowo Canon szumi i trzeba się nauczyć z tym żyć lub zmienić na coś innego mniej szumiącego ;)

Używam obecnie Asi 1600 MMC - ale to sprzęt Astrobazy i wiecznie tam nie będę pracować ;)

Z Asi jestem.zadowolony - jak dla mnie świetne fotki robi.

 

Canonem.juz się narobiłem (ale nie modem) heheh

 

Niestety na Asi 1600 MMC mnie nie stać. Ale jak zobaczyłem co potrafi kamerka mono chłodzona to szczeka mi opadła ;)

 

Więc do planowanego wymarzonego  heq 5 i Newtona 150/750 chciałbym jednak jakaś kamerkę mono chłodzona.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, RomekAstrobaza napisał:

Używam obecnie Asi 1600 MMC - ale to sprzęt Astrobazy i wiecznie tam nie będę pracować ;)

Z Asi jestem.zadowolony - jak dla mnie świetne fotki robi.

 

Canonem.juz się narobiłem (ale nie modem) heheh

 

Niestety na Asi 1600 MMC mnie nie stać. Ale jak zobaczyłem co potrafi kamerka mono chłodzona to szczeka mi opadła ;)

 

Więc do planowanego wymarzonego  heq 5 i Newtona 150/750 chciałbym jednak jakaś kamerkę mono chłodzona.

 

 

 

Testował ktoś to

https://www.qhyccd.com/index.php?m=content&c=index&a=show&catid=94&id=46&cut=1

?

Spory pixel jak na CMOS, niestety również spory szum jak na CMOS. Ale cena nie jest przesadzona....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.