Skocz do zawartości

Siril - podstawowe operacje, preprocessing


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

9:00 w Twoim filmie: 

 

quand on clique sur estimer, ca permet de voir si on supprime trop de pixels Chaud et Froid. Si la valeurs est rouge il faut augmenter les Sigma Froid et Chaud pour avoir une valeur en dessous de 10000

 

po kliknięciu oszacowania pozwala sprawdzić, czy usuwamy zbyt wiele pikseli gorących i zimnych. Jeśli wartość jest czerwona, konieczne jest zwiększenie Sigma Cold i Hot, aby miała wartość poniżej 10000

 

Odnośnie profilu debayeryzacji, trzeba sprawdziś w instrukcji konkretnego sensora. Np. w przypadku mojej kamery jest to RGGB (jak większość), ale w PIPP muszę ustawić inny profil, bo wynik jest nieprawidłowy.

 

Edytowane przez count.neverest
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Tayson napisał:

Pierwsze w życiu widzę takie pasy na kalibracyjnych w QHY8L :new_shocked:

Po uwzględnieniu tego, że to podgląd skompresowany na max na histogramie?

 

@_Spirit_ Dzięki wielkie! Jak się spotkamy na jakimś zlocie, przekażę do rąk własnych napój o wysokiej zawartości alkoholu.

 

image.png.091e3842e12cfda456edcb0973fe4612.png

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo. I ten stack powyżej to są suby 180-1200 sekund, DSS już produkował przy różnych subach bardzo rozjechany balans kolorów, którego ratować się nie dało.

 

Edit: Przy kalibracji klatkami, od czasów wersji na francuskim tutorialu, pojawiła się opcja "debayer fits images before saving". Wygląda z opisu na to, że nie trzeba już robić nowej sekwencji z debayerowaniem, bo Siril wypluwa zdebayerowane i skalibrowane klatki, które trzeba tylko zestackować. 

 

W oknie kalibracji kolorem możesz pobrać dane o ogniskowej i rozmiarze piksela przyciskiem "get metadata from image".

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę wywołany do tablicy ;)

Moja uwaga dotyczyła odczytywania wzorca Bayer'a przez Siril.

W kamerach Asi gdzie mamy RGGB należy użyć GBRG.

Najzabawniejsze jest to, że chyba w kamerach QHY mamy GBRG a trzeba użyć RGGB

https://www.qhyccd.com/bbs/index.php?topic=2134.0

Kiedyś tu o tym też była wymiana zdań:

https://pixinsight.com/forum/index.php?topic=8286.0

Z Canonami sprawa jest prosta RGGB > RGGB.

Tak, że trzeba po prostu sprawdzać.

Ja dokonuję debajeryzacji na początku, master dark mam złożony również w jako GBRG.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ciąg dalszy zabawy z Sirilem. Poległem na debajeryzacji z kolorowej ASI071MC Pro.

Kolega @count.neverest udostępnił mieszany materiał 300,600,1200 sek. Składanie z funkcją multiplicative.  Chyba nie zrobiłem opcji 

W dniu 4.09.2019 o 19:43, warpal napisał:

"Debayer in up-bottom orientation".

 

 

Edytowane przez _Spirit_
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.09.2019 o 16:29, warpal napisał:

Trochę wywołany do tablicy ;)

Moja uwaga dotyczyła odczytywania wzorca Bayer'a przez Siril.

W kamerach Asi gdzie mamy RGGB należy użyć GBRG.

Najzabawniejsze jest to, że chyba w kamerach QHY mamy GBRG a trzeba użyć RGGB

https://www.qhyccd.com/bbs/index.php?topic=2134.0

Kiedyś tu o tym też była wymiana zdań:

https://pixinsight.com/forum/index.php?topic=8286.0

Z Canonami sprawa jest prosta RGGB > RGGB.

Tak, że trzeba po prostu sprawdzać.

Ja dokonuję debajeryzacji na początku, master dark mam złożony również w jako GBRG.

 

 

 

Używam kamery QHY163C. Przećwiczyłem wszystkie możliwe kombinacje wzorca Bayera i u mnie wciąż wszystko wychodzi całe zielone albo czerwone.

Może ktoś używający pobobną kamerę odkrył prawidłowe ustawienia w programie?

Wg wskazówek, które znalazłem na stronie Forum QHYCCD dla mojej kamery prawidłowe jest: BGGR...

Ale możliwe, że jak to już wcześniej tu obserwowaliśmy w tym przypadku może być inaczej.

Jeszcze jedno pytanie: jaki wpływ na proces debayeryzacji ma ustawienie: "Interpolacja debayer"?

Edytowane przez AdamK
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, AdamK napisał:

Używam kamery QHY163C. Przećwiczyłem wszystkie możliwe kombinacje wzorca Bayera i u mnie wciąż wszystko wychodzi całe zielone albo czerwone.

Jeśli wychodzi "całe zielone", to znaczy, że jest dobrze ;).

Astr_AsiChickenBin1x1_GRBG_stacked110.jpg.2b7c2bee13b4ca8437d873d7411ad386.jpg

Można się o tym przekonać przełączając podgląd na "Histogram".

Korektę można zrobić w Pix lub PS.

Można też użyć funkcji w Siril: Przetwarzanie obrazu> Kalibracja kolorów> Photometric Color Calibration. Jest to pokazane w filmie @_Spirit_'a.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc debayeryzację oprócz właściwej maski bayera trzeba brać pod uwagę specyficzne dla każdego aparatu proporcje dla każdego z kolorów składowych.

W siril można to ustawić ręcznie na zakładce DSLR RAW debayer. Przykładowa macierz kolorów dla przekształcenia surowego odczytu do sRGB dla Canon 600D poniżej:

https://www.dxomark.com/Cameras/Canon/EOS-600D---Measurements#measuretabs-7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jest łatwy sposób, żeby nie marnować czasu i miejsca na dysku, na tworzenie sekwencji z plików FIT, które natywnie są z kamer: 

1. Wystarczy wybrać folder roboczy, w którym są klatki, np. folder "flat".

2. W tym folderze muszą się znaleźć pliki z nazwą wg. schematu F0001.fit, F0002.fit...

3. Wtedy wystarczy przejść na sekwencję i wymusić wczytanie- pojawi się sekwencja "F" i jest gotowa do dalszej obróbki. 

 

Oczywiście folder roboczy trzeba zmienić osobno dla pozostałych rodzajów klatek, albo wrzucić je w jeden folder, nadając odpowiedni prefix. 

W Linuxie sprawa prosta ze zmianą nazwy pliku, pod Windowsem najszybciej mi poszło z programem Bulk Rename Utility, widać kolumnę z pierwotną nazwą i podgląd jak się zmieni. Ustawienia w czerwonych ramkach:

 

image.png.4e26d63cbe3b0ed67692dd0c6bf3ef12.png

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.