Skocz do zawartości

Siril - podstawowe operacje, preprocessing


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, count.neverest napisał:

@rambro To Cię powinno zainteresować, będzie jeszcze szybciej :) 

 

 

Dziękuje. https://www.siril.org/2018/11/15/sirilic-and-sirilot-two-very-useful-utilities-for-siril/ znacznie skraca klikanie. Siril podoba mi się ze względu na kontrolę procesu i wydajność.  Najpierw muszę lepiej ogarnąć stackowanie samym  Sirilem. Jest już prawie tak dobrze jak w Maxim DL. Używam ASI294MC PRO, a ta kamera, aby skalibrować flatem po brzegi nie wybacza błędów. Maxim obecnie jest dla mnie za wolny stackuje po 400-500 klatek albo więcej a tam działa tylko jeden procesor a tu 12 rdzeni. Do tego Maxim tworzy mi wielkie pliki fits po 127MB z wejściowych 22MB. Wychodzi, na to że stackowanie w SIRIL wymaga mniej miejsca, mimo że po drodze jest dużo klatek pośrednich. Zainteresowałem się też Sirilem, bo jest w nim fotometryczna kalibracja koloru. Tego mi brakowało. Ma tą funkcję PIX ale jest dosyć drogi. Freeware eXcalibrator w tym zakresie specjalnie mnie nie przekonał. 

 

Edytowane przez rambro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, count.neverest napisał:

Jest tez Siril 0.9.9, ale na razie mnie nie przekonał, ze względu na problem z maską bayera dla DSLR. Może powalczę jeszcze. Niedługo pojawi się wersja 1.0, ma być o wiele szybszy i będzie kompresował fitsy.

Sprawdziłem wersję mam 0.9.12 i Siril IC w wersji 1.1. Z kamerą OSC sobie radzi. Dla DSLR nie powinno być dużej różnicy.

Poniżej zdjęcie zestackowane w Siril. Czarne plamy po lewej do poprawienia.

 

M106_RGB_cc_out.thumb.jpg.a92b45ce699af1456ef23d02b85c2881.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 10 miesięcy temu...

Panowie, co robię źle..?

Nie mogę uzyskać obrazu kolorowego.

1. uruchamiam siril

2. wrzucam fitsy light

3. zaznaczam debayer

4. klikam konwertuj

image.png.3fe9e5bc41f0ba2c9ed0e40ff9a03c68.png

 

Ustawienia mam takie

image.png.dcd305a250d8a8070caae026af373687.png

 

Klikałem już na pałę wszystko ale cały czas jest B&W

Kamera ASI294MC, program APC.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jest po przekonwertowaniu, dlatego pytam.

Co bym nie kliknął to nie ma warstw RGB

Oglądałem film, robię chyba dokładnie tak i nie uzyskuję koloru.

Edytowane przez abo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, abo napisał:

Kamera ASI294MC, program APC.

Spróbuj użyć skryptu dla DSLR dostępnego w Siril-u w menu scripts. Z ASI533MC-Pro działa, więc z ASI294MC też powinien.
Wystarczy, że w folderze utworzysz podfoldery lights, darks, biases, flats i tam powrzucasz odpowiednie pliki FITS.
Skrypt m.in. debajeryzuje. W razie potrzeby, jeśli np. nie masz flatów czy darków można go łatwo zmodyfikować, aby ich nie używał.
Po przepuszczeniu przez niego wczytujesz obraz zestackowany (restult.fits) i w menu przetwarzania obrazu robisz najpierw kalibrację kolorów, potem transformację histogramu (kliknięcie automatycznej doje sensowne efekty, które można nieco ręcznie podrasować), a na koniec robisz ekstrakcję tła. To taka szybka wstępna obróbka. Efekt powinien być jednak już do przyjęcia. Potem można się np. w GIMP-ie trochę poczyścić tło, ale to zależy do tego co dostaniesz na wyjściu z Siril-a.

 

Edytowane przez piotrfie
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, piotrfie napisał:

Spróbuj użyć skryptu dla DSLR dostępnego w Siril-u w menu scripts. Z ASI533MC-Pro działa, więc z ASI294MC też powinien.
Wystarczy, że w folderze utworzysz podfoldery lights, darks, biases, flats i tam powrzucasz odpowiednie pliki FITS.
Skrypt m.in. debajeryzuje. W razie potrzeby, jeśli np. nie masz flatów czy darków można go łatwo zmodyfikować, aby ich nie używał.
Po przepuszczeniu przez niego wczytujesz obraz zestackowany (restult.fits) i w menu przetwarzania obrazu robisz najpierw kalibrację kolorów, potem transformację histogramu (kliknięcie automatycznej doje sensowne efekty, które można nieco ręcznie podrasować), a na koniec robisz ekstrakcję tła. To taka szybka wstępna obróbka. Efekt powinien być jednak już do przyjęcia. Potem można się np. w GIMP-ie trochę poczyścić tło, ale to zależy do tego co dostaniesz na wyjściu z Siril-a.

 

Zaraz będę próbował :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, count.neverest napisał:

Możesz wrzucić gdzieś kilka klatek? Wieczorem sprawdzę co może być nie tak.

Wrzucę, kliknąłem jeszcze przez sirilic i mam taką końcówkę logu więc myślę że coś z ustawieniami:
 

Cytat

 

log: Zapisywanie FITS: plik r_pp_images00052.fit, warstwa 3, 4144x2822 pikseli
log: Sequence processing partially succeeded, with 1 images that failed and that were temporarily excluded from the sequence.
log: Execution time: 1 min 26 s.
log: Rejestracja zakończona.
log: 100 images processed.
log: Łącznie: 1 nieudanych, 99 zarejestrowane.
Writing sequence file r_pp_images.seq
Writing sequence file pp_images.seq
log: #TAG# [3] NGC7023\RGB\test-deb: light, register, stack ...
log: Running command: stack
Reading sequence file `r_pp_images.seq'.
Read from FITS header: pix size 4.63x4.63, binning 1x1, focal 900
log: Reading FITS: file r_pp_images00090.fit, 3 layer(s), 4144x2822 pixels
bitpix for the sequence is set as -32
Reading sequence file `r_pp_images.seq'.
Read from FITS header: pix size 4.63x4.63, binning 1x1, focal 900
log: Reading FITS: file r_pp_images00090.fit, 3 layer(s), 4144x2822 pixels
bitpix for the sequence is set as -32
log: Sekwencja stackowania: r_pp_images
log: Using star FWHM images filter (below 5.422310)
log: Using star roundness images filter (above 0.603391)
log: Warning: some images don't have information available for best images selection, using only available data (0 images on 99).
log: Using image quality filter (below 0.000000)
created multiple filter (3 filters)
number of filtered-in images: 0
log: Provided filtering options do not allow at least two images to be processed.
log: Execution time: 1.32 s.
log: Script execution failed.
................................................................................

... Aborted ...
................................................................................
 


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

created multiple filter (3 filters)
number of filtered-in images: 0

Wygląda, że żaden z plików nie spełnia warunków filtrowania, czyli po odrzuceniu "słabych" klatek nic nie zostało :-)

Stawiałbym na jedną z tych wartości:
log: Using star FWHM images filter (below 5.422310)
log: Using star roundness images filter (above 0.603391)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.