Skocz do zawartości

Kalibracja OSC flat, dark flat - ZWO ASI 294C PRO


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

A więc tak - śmiesznie i krótko. Zrobiłem - uwaga - flaty. Może drugi raz w życiu.

I mam taki efekt po ich użyciu (kalibracja lightów flatami, bo tylko je mam, później debayer i dalej normlanie).

Raczej nie o to chodzi, jak mniemam.

 

image.png.347203ee63a2dc41c9a0cf9ef7c268a9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektórych układach akwizycji np. w moim FLI przy współpracy z Maximem wymagany jest dark, inaczej flat przekompensuje obraz jak u Ciebie. A już z STL albo ATIkiem nie jest potrzebny. To pewnie jest zaszyte gdzieś w naglłowku FITS ale nie wiem gdzie. Nie ma znaczenia jak wiesz jak sobie poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jeszcze masz informacje na ten temat. https://bbs.astronomy-imaging-camera.com/viewtopic.php?f=21&t=8007&start=30 Różne informacje piszą na temat kalibracji flatami dla tej kamery np. że przy czasach poniżej 3s sensor dokonuje wewnętrznej obróbki i trzeba robić flaty 3s lub dłuższe (dlatego też podobno nie działa dobrze bias i zamiast tego trzeba stosować dark flaty). Jestem bardzo ciekawy jak się z tym uporasz, bo kamera na papierze jest bardzo dobra, ale trochę odstrasza mnie kalibracja.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Zorg7 napisał:

Tu jeszcze masz informacje na ten temat. https://bbs.astronomy-imaging-camera.com/viewtopic.php?f=21&t=8007&start=30 Różne informacje piszą na temat kalibracji flatami dla tej kamery np. że przy czasach poniżej 3s sensor dokonuje wewnętrznej obróbki i trzeba robić flaty 3s lub dłuższe (dlatego też podobno nie działa dobrze bias i zamiast tego trzeba stosować dark flaty). Jestem bardzo ciekawy jak się z tym uporasz, bo kamera na papierze jest bardzo dobra, ale trochę odstrasza mnie kalibracja.

A możesz podpowiedzieć jak wykonać dark flata?. Z góry dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba A ty znów  pod prąd . . .

W stosowaniu klatek kalibracyjnych nie ma pełnej dowolności . Stosując samą klatkę flat potęgujesz sygnał bias itp ...

 

http://deepskystacker.free.fr/english/theory.htm

 

Any other combination leads to improper calibration so you should stick with one of these 3 possibilities.

 

 

Edytowane przez .zombi.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kubaman napisał:

I mam taki efekt po ich użyciu (...)

Na rogach odjęło Ci kolor niebieski a w środku odjęło czerwony. Jak dla mnie to wygląda na problem z debayerowaniem albo z formatem plików. Tak, jakbyś przemnożył rawa przez rgb albo coś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Auron napisał:

A możesz podpowiedzieć jak wykonać dark flata?. Z góry dzięki za info.

Tak samo jak każdego Darka tzn. parametry te same co klatki Flat (czas, temperatura, gain, offset...). Klatka Dark Flat to Dark do kalibrowania Flata analogicznie jak zwykły Dark dla klatki Light. Ponieważ w Dark Flat jest już zawarty sygnał BIAS to przy ich wykorzystaniu nie kalibrujemy klatki Flat Biasem.

 

Klatek Light też nie kalibrujemy BIASem jak mamy Darki. Biasy służą wtedy tyko do Flatów.

 

4 godziny temu, wessel napisał:

A przepraszam jaka to kamera?

Opisany problem mają użytkownicy ASI294MC PRO.

Edytowane przez Zorg7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra, zrobiłem ale dalej nie chce zafungować

do moich flatów o czasie 1,87s zrobiłem dark flaty, w temp jak flaty i z czasami jak flaty

dorobiłem darki 180s i zrobiłem mastera

skalibrowałem flaty dark flatami i zrobiłem mastera

następnie skalibrowałem lighty master darkiem i skalibrowanym master flatem

 

i wyszło słabo, choć odrobinę lepiej

 

image.png.92fc4108d702198cfd71935d624a217b.png

 

P.S. przynajmniej dar current został usunięty, darki działają

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Debayeryzacja przed kalibracją to nie jest dobry pomysł.

Spróbuj w Pixie rozbić  flata przy pomocy SplitCFA. Następnie wyrównaj 4 pliki powstałe z rozbicia przy pomocy LinearFit (analogicznie jak RGB). Po wyrównaniu scal wszystkie pliki MergeCFA. Tak zmodyfikowanego flata wykorzystaj do kalibracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MareQ napisał:

Debayeryzacja przed kalibracją to nie jest dobry pomysł.

Spróbuj w Pixie rozbić  flata przy pomocy SplitCFA. Następnie wyrównaj 4 pliki powstałe z rozbicia przy pomocy LinearFit (analogicznie jak RGB). Po wyrównaniu scal wszystkie pliki MergeCFA. Tak zmodyfikowanego flata wykorzystaj do kalibracji.

Bez debayeryzacji pix totalnie głupieje przy składaniu materiału z mojego canona. To moje jedyne doświadczenie z OSC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Krzychoo226 napisał:

To moje jedyne doświadczenie z OSC.

z OSC to wygląda tak
Kalibracja -> Debayeryzacja -> Alignacja -> ważenie i inne pierdy -> stack

 

z mono:

Kalibracja -> Alignacja -> ważenie i inne pierdy -> stack

 

:-)

Dla kamer kolorowych przy tworzeniu grupy FLAT w Maxiu wymagane jest ustawienie Boxcar Filter (prawy dolny róg Set Calibration -> Flat Normalization), przy mono - wybieramy tam Monochrome.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, dziki napisał:

Na posłuchanie kolegów i dorzucenia biasów do klatek kalibracyjnych jeszcze jest czas ;)

Peace, MSPANC ;)

ha ha ha, bardzo wyszukany sarkazm ale nietrafiony

idąc za radą zombiego i wskazówkom zorga z przytoczonego wątku zrobiłem dokładnie to (powiedz mi gdzie tu są biasy, to się pośmiejemy razem :) )

image.png.380ceae346ee190e35a3a1fa2ac7f454.png

 

3 godziny temu, Pav1007 napisał:

z OSC to wygląda tak
Kalibracja -> Debayeryzacja -> Alignacja -> ważenie i inne pierdy -> stack

dokłądnie tak robię, przyc zym w PIXie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.