Skocz do zawartości

NGC 6910 i okolice


Maetrik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

drugie podejście do tego ciekawego obszaru, gromada NGC 6910 (po prawej na dole) i okolice czyli kawałek skrzydła motyla. Chyba dawno się tak nie namęczyłem ze składaniem zdjęcia - nie najlepszy materiał (chyba jakieś cirrusy się błąkały) sporo klatek poszło do kosza. Tlen był wyjątkowo ciężki, jakieś halo powstało na gwiazdach, słabiutki sygnał przez co trudno było złożyć z Ha. 

No ale coś tam wyszło ;)

 

Materiał z Warszawy

Ha 168x300s -20st

OIII 138x300s -20st

+darki

SW ED80 / ASI 178MM-C / HEQ5

wersja bikolor

27416967_NGC6910166Hai138OIII1_lajt.thumb.jpg.6555b3630dd8bd18ad265d19366bd050.jpg

oraz mały eksperyment na deser - wariacje z kolorami :)

601133482_verblue_lajt.thumb.jpg.8b9e3a1740af881dee822a03d700463e.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Detal troszkę poleciał przez warunki, przed odszumianiem dużo więcej go nie było a samo odszumianie było delikatne i głownie na samym tlenie. Przebarwienia o których piszesz to pewnie efekt walki z halo na gwiazdach, które na tlenie się pojawiło. Z dwojga złego chyba lepiej już tak pomyślałem. Inaczej nie potrafiłem sobie z tym poradzić. Niestety nie mam jak pokazać fotki bez tych zabiegów - robiłem to na początku i potem kolejne etapy już były z tym. 

Podrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Natknąłem się ostatnio na ciekawy pomysł - stretching the tone map (jest w wątku o śmigle Tayson podrzucił jakby ktoś szukał) od razu pomyślałem o moim słabiutkim tlenie. Na podstawie tego tutka po lekkiej modyfikacji na potrzeby własne złożyłem jeszcze raz wszystko od nowa. Widzę w tej metodzie potencjał w niektórych sytuacjach na kiepski miejski materiał :)

Jak ktoś ma jakieś pomysły chętnie posłucham bo pierwszy raz w tak brutalny sposób składam materiał ;)

1993099842_LRGB_1jpg.thumb.jpg.29705b34a0fbada29f1402904feb924d.jpg

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda znana, ale jak napisałeś ( sam używam tego określenia) brutalna. Pozwala tylko zakolorować tło pod luminancję Ha, całkowicie kastrując informacje jakie mogą zawierać sygnały SII i OIII. Polecałbym stosowanie tylko w ekstremalnych przypadkach, kiedy wszystko inne zawodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w 100%, tu tak jak pisałem materiał był dość kiepski (tlen na granicy z szumem) więc przypadek ekstremalny. Dlatego chciałem spróbować jaki da to efekt, wydaje mi się, że troche tlenu po tym zabiegu wyszło. Pewnie trzeba będzie poćwiczyć i doszlifować metodę ale pomysł na kiepski miejski materiał  (OIII) jakiś jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.