Skocz do zawartości

uszkodzona śruba imbusowa w lunetce


Darek_B

Rekomendowane odpowiedzi

Wymyśliłem sobie że do celów wygodniejszej kolimacji lunetki polarnej wymienię wewnętrzne śruby imbusowe M3 bez łba i gniazdem imbusowym ( cholernie niepraktyczne) na śruby z łbem radełkowanym  np. takie jak te :

 

c240cabe744c4185229270472eab170d.jpg

 

 

Niestety jedno gniazdo nie chciało się odkręcić i okazało się dość wytarte. Próbowałem wielu sposobów na odkręcenie lub nawet wkręcenie do środka felernej śruby ale nic nie pomogło. Wstawiałem do zamrażarki, próbowałem lutownicą, kleiłem imbus za pomocą super glue oraz poxipolu, na koniec próbowałem nabić śrubokręt do środka śruby. Niestety poległem. Myślę żeby zamówić wykrętaki do ułamanych śrub jednak nigdy ich nie używałem dlatego wolę zapytać się Was o radę.

20190904_155013.jpg

 

ps.Chyba że ktoś ma odpowiednie narzędzia i byłby chętny odpłatnie usunąć śrubę.

W ostateczności jeśli byłoby to niemożliwe to wykonać obok metryczny gwint M3 w obudowie lunetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym rozwiercił tę dziurę wiertełkiem powiedzmy 1,8 mm starając się trzymać środka, potem można delikatnie wydłubać resztki np. igłą.

Przeprowadziłem kiedyś z powodzeniem taką operację.

 

PS. Darek, skąd wytrzasnąłeś te śruby?

Ja u siebie zastosowałem śruby nylonowe (sklep modelarski) w obawie, że metalowe z łbem doprowadzą do zgniecenia szkiełka w lunetce, mają one jednak skłonność do wykręcania się.

N.

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem na allegro, nie pamiętam gdzie ale jest paru sprzedawców na sztuki, niestety większość sklepów sprzedaje "tysiąc sztuk albo nic". :)

https://allegro.pl/kategoria/materialy-i-akcesoria-sruby-nakretki-podkladki-121600?bi_s=archiwum_allegro&bi_m=Button&bi_c=Product&bi_term=Przemysł-16696_Budownictwo-261126_Materiały i akcesoria-121423_Śruby%2C nakrętki%2C podkładki-121600&string=Śruba łeb radełkowany&bmatch=baseline-eyesa-bp-com-1-1-0903

 

OK. spróbuję przewiercić, muszę tylko kupić odpowiednie wiertło, nie mam tak małych. Imadło w sumie też by się w domu przydało. :)

 

ps. ale jak ktoś by się podjął nadal jestem chętny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować ją wywiercić wiertłem 2 lub 2,5mm. Przy odrobinie szczęścia wiertło złapie i wykręci imbusa podczas wiercenia, a jak nie to zostanie tylko spiralka po śrubie, w gwincie na śrubę, którą można jakimś szpikulcem wydłubać lub gwintownikiem M3 potraktować.

 

Edytowane przez Adm2
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisze Adm2 powierć wkręt wiertłem trochę miejszym niż fi2,5mm (średnica pod gwintownik), Ale nie za cienkim, żeby nie złamało się w śrubie.

Przy wierceniu śruba, a właściwie jej resztki powinny wkręcić się do środka.

Jeżeli się nie wykręci rozwierć wiertłem fi2.5 i przejedź otwór gwintownikiem M3x0,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macchiato

2 godziny temu, bartolini napisał:

przejedź otwór gwintownikiem M3x0,5

qrde czuję się jak pierwszak, cóż to takiego ? jak toto używać.

Już jestem po słowie z Agentem, specjalnie w piątek przyjedzie do Zakopanego (poważnie) by w zamian za filiżankę *cappucino z mojej świeżo palonej arabiki - odmiana brasilia Santos naprawić mi felerną śrubę.

 

* może być też espresso, ristretto, latte ewentualnie macchiato. :)

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam problem. Nawet swego czasu pisałem o tym tutaj. Rozwiązałem go w taki sposób, że odkręciłem pozostałe 2 śrubki, wyjąłem lunetę biegunową (uważaj na uszczelkę, żeby nie pękła) i wykręciłem śrubę od środka kombinerkami. Później zamontowałem 2x dłuższe śrubki. Uszczelkę polecam też wymienić na grubszą, luneta będzie wtedy stabilniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.