Jump to content
Darek_B

uszkodzona śruba imbusowa w lunetce

Recommended Posts

Wymyśliłem sobie że do celów wygodniejszej kolimacji lunetki polarnej wymienię wewnętrzne śruby imbusowe M3 bez łba i gniazdem imbusowym ( cholernie niepraktyczne) na śruby z łbem radełkowanym  np. takie jak te :

 

c240cabe744c4185229270472eab170d.jpg

 

 

Niestety jedno gniazdo nie chciało się odkręcić i okazało się dość wytarte. Próbowałem wielu sposobów na odkręcenie lub nawet wkręcenie do środka felernej śruby ale nic nie pomogło. Wstawiałem do zamrażarki, próbowałem lutownicą, kleiłem imbus za pomocą super glue oraz poxipolu, na koniec próbowałem nabić śrubokręt do środka śruby. Niestety poległem. Myślę żeby zamówić wykrętaki do ułamanych śrub jednak nigdy ich nie używałem dlatego wolę zapytać się Was o radę.

20190904_155013.jpg

 

ps.Chyba że ktoś ma odpowiednie narzędzia i byłby chętny odpłatnie usunąć śrubę.

W ostateczności jeśli byłoby to niemożliwe to wykonać obok metryczny gwint M3 w obudowie lunetki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bym rozwiercił tę dziurę wiertełkiem powiedzmy 1,8 mm starając się trzymać środka, potem można delikatnie wydłubać resztki np. igłą.

Przeprowadziłem kiedyś z powodzeniem taką operację.

 

PS. Darek, skąd wytrzasnąłeś te śruby?

Ja u siebie zastosowałem śruby nylonowe (sklep modelarski) w obawie, że metalowe z łbem doprowadzą do zgniecenia szkiełka w lunetce, mają one jednak skłonność do wykręcania się.

N.

Edited by Agent Smith

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupowałem na allegro, nie pamiętam gdzie ale jest paru sprzedawców na sztuki, niestety większość sklepów sprzedaje "tysiąc sztuk albo nic". :)

https://allegro.pl/kategoria/materialy-i-akcesoria-sruby-nakretki-podkladki-121600?bi_s=archiwum_allegro&bi_m=Button&bi_c=Product&bi_term=Przemysł-16696_Budownictwo-261126_Materiały i akcesoria-121423_Śruby%2C nakrętki%2C podkładki-121600&string=Śruba łeb radełkowany&bmatch=baseline-eyesa-bp-com-1-1-0903

 

OK. spróbuję przewiercić, muszę tylko kupić odpowiednie wiertło, nie mam tak małych. Imadło w sumie też by się w domu przydało. :)

 

ps. ale jak ktoś by się podjął nadal jestem chętny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Możesz spróbować ją wywiercić wiertłem 2 lub 2,5mm. Przy odrobinie szczęścia wiertło złapie i wykręci imbusa podczas wiercenia, a jak nie to zostanie tylko spiralka po śrubie, w gwincie na śrubę, którą można jakimś szpikulcem wydłubać lub gwintownikiem M3 potraktować.

 

Edited by Adm2
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak pisze Adm2 powierć wkręt wiertłem trochę miejszym niż fi2,5mm (średnica pod gwintownik), Ale nie za cienkim, żeby nie złamało się w śrubie.

Przy wierceniu śruba, a właściwie jej resztki powinny wkręcić się do środka.

Jeżeli się nie wykręci rozwierć wiertłem fi2.5 i przejedź otwór gwintownikiem M3x0,5

Share this post


Link to post
Share on other sites

macchiato

2 godziny temu, bartolini napisał:

przejedź otwór gwintownikiem M3x0,5

qrde czuję się jak pierwszak, cóż to takiego ? jak toto używać.

Już jestem po słowie z Agentem, specjalnie w piątek przyjedzie do Zakopanego (poważnie) by w zamian za filiżankę *cappucino z mojej świeżo palonej arabiki - odmiana brasilia Santos naprawić mi felerną śrubę.

 

* może być też espresso, ristretto, latte ewentualnie macchiato. :)

 • Haha 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miałem ten sam problem. Nawet swego czasu pisałem o tym tutaj. Rozwiązałem go w taki sposób, że odkręciłem pozostałe 2 śrubki, wyjąłem lunetę biegunową (uważaj na uszczelkę, żeby nie pękła) i wykręciłem śrubę od środka kombinerkami. Później zamontowałem 2x dłuższe śrubki. Uszczelkę polecam też wymienić na grubszą, luneta będzie wtedy stabilniejsza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki dla Agenta Smitha który naprawił i odesłał felerną część.

Zzostało mi tylko na nowo skolimować lunetkę i w końcu coś pofocić.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.