Skocz do zawartości

Flatownica DIY


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 4.09.2019 o 19:45, Tayson napisał:

Robiłem testy. Mleczna plexi mocno pochłania kanał B, jest to bardzo widoczne w DSLR i OSC. Dla mono poprostu zmieniamy czas naswietlania każdego kanału i juz. 

Poza tym plexi waży więcej niż potencjometr :-)

 

Popieram robienie flatow z exp co najmniej 2-3s. Tak dla świętego spokoju, nawet jeżeli kamera pozwala wykonać go w setne części sekundy. 

Niektóre kamery z mechaniczną migawką - nie pozwalają zrobić dobrego flata na czasach poniżej 0.5 sekundy. SBIG pozwala, FLI już nie. Na tych krótkich czasach widać cień listków migawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, wessel napisał:

Niektóre kamery z mechaniczną migawką - nie pozwalają zrobić dobrego flata na czasach poniżej 0.5 sekundy. SBIG pozwala, FLI już nie. Na tych krótkich czasach widać cień listków migawki.

A widzisz, może to nie problem mrugania tej folii, tylko rzeczywiście cień migawki. Widać po prostu w różnych miejscach poziomy cień przy szybkich czasach na DSLR. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.

Bardzo fajny opis i pro wykonanie. Mam podobne rozwiązanie w tym pudełeczku na baterie który był oryginalnie do folii. Jedyne co mi się zmieściło to potencjometr prezycyjny 1K, więc muszę dla wygody ustawić to w domu. Mogę robić flaty około 1s. Do tego jest folia 10cm x 10cm i plexi mleczne.

LRM_EXPORT_37739291940220_20190908_114249026.thumb.jpeg.5262ca81882d600eaf14c8e8ba6dfa7c.jpeg

LRM_EXPORT_37732698834650_20190908_114242230.thumb.jpeg.3829d96d1514ffcdd6f1b849942b0d67.jpeg

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sidiouss napisał:

A widzisz, może to nie problem mrugania tej folii, tylko rzeczywiście cień migawki. Widać po prostu w różnych miejscach poziomy cień przy szybkich czasach na DSLR. 

To jest połączenie efektu migania i sposobu działania migawki w DSLR, czyli przesuwającej się szczeliny. Podczas tego przesuwania folia miga i różne miejsca rejestrują inny moment mrugnięcia. Gdyby folia nie mrugala, to nie byłoby problemu. 

Efekt o którym wspomina Wessel to coś innego. Kamery astro mają "prechistoryczne" migawki, które odsłaniają się w jedną stronę, a nie jest to przesuwająca się szczelina, a do tego są strasznie wolne. Z tego powodu czas otwarcia jednego rogu jest o kilka dziesiątych sekundy dłuższy, niż przeciwleglego i przy krótkim czasie robi to ogromną różnice czasu naświetlania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Sebastian Ś. napisał:

Jedyne co mi się zmieściło to potencjometr prezycyjny 1K

Na wyjściu? I jeszcze dym nie uleciał? W sumie one szczelne są :)

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.
1 godzinę temu, seg napisał:

Na wyjściu? I jeszcze dym nie uleciał? W sumie one szczelne są :)

Tak, na masie do folii. Nawet ciepły nie jest. Zdaje sobie sprawę, że to średni pomysł dlatego nie trzymam go z bateriami w środku w razie W :D

 

Nawiasem tu jest ciekawa historia o tym jak autor budował zasilacz z potencjometrem http://ch00ftech.com/2012/10/02/dimming-el-wire-dreamcatcher/

 

Myślę, że wywalę potencjometr i dam przetwornice step down na wejście, będę mógł też z 12V zasilać. 

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Ja ostatnio spróbowałem dać przetwornicę na wejście, bo potrzebuję regulacji z mikrokontrolera. No i działa to, ale regulacja nie jest od 0, tylko od jakiejś umiarkowanej jasności. Na granicy tej jasności zaczyna mocno migać, a poniżej (to jakieś 4V) się wyłącza. Zasadniczo wydaje się to wystarczające, bo na niskiej jasności nawet w L jest dostatecznie ciemno.

Potencjometr na wyjściu dawał mi w przypadku 3 testowanych flatownic możliwość sterowania od 0% do 100% bez migotania. Zresztą to migotanie i tak jest bez znaczenia, skoro naświetlamy kilka sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MateuszW napisał:

Ja ostatnio spróbowałem dać przetwornicę na wejście, bo potrzebuję regulacji z mikrokontrolera. No i działa to, ale regulacja nie jest od 0, tylko od jakiejś umiarkowanej jasności. Na granicy tej jasności zaczyna mocno migać, a poniżej (to jakieś 4V) się wyłącza. Zasadniczo wydaje się to wystarczające, bo na niskiej jasności nawet w L jest dostatecznie ciemno.

Potencjometr na wyjściu dawał mi w przypadku 3 testowanych flatownic możliwość sterowania od 0% do 100% bez migotania. Zresztą to migotanie i tak jest bez znaczenia, skoro naświetlamy kilka sekund.

Znalazłem potencjometr precyzyjny 10k wieloobrotowy i z tym działa ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mam taką folię jak Tayson, tyle, ze w formacie A4. Obecnie zasilam ją inwerterem z gniazdka 230V. Stacjonarnie jest to ok. Jakie zasilanie powinienem kupić, żeby podłączyć ją bezpośrednio do 12V w powertanku lub 5V? Ona w ogóle "ruszy" przy takim napięciu? Tyle widać na obecnym zasilaczu:

 

image.png.625a33c72f89aca1b318e0dc3d501663.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
49 minut temu, zubruu napisał:

I jakieś opinie? :) Działa?

Tak, ale... Brak jest precyzyjnej regulacji jasności i chyba jest jakiś problem z gniazdem USB. Jak się kabelek ruszy, to jasność potrafi się zmienić. Poza tym, trzeba stosować arkusz papieru jako dyfuzor, bo bez tego widać strukturę matrycy LED. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, apolkowski napisał:

bo bez tego widać strukturę matrycy LED. 

Bedac co najmniej 700-1000m od punktu ostrosci na prawde cokolwiek jestes w stanie zauwazyc?

Ja robilem test flat, obrot o 90st i flat. Oczywiscie inny element swiecacy. Zero roznicy po obrocie w jakosci/wygladzie flata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również pokusiłem się o zrobienie flatownicy z tego panela.

 

flat3.jpg.a9f863d9d34559b62ea257ee53d99816.jpg

 

 

Wyszło to mniej wiecej tak: 

 

flat4.jpg.90ef09bb095f69d7ad74bd9fd1ea8b6e.jpg

flat2.jpg.2409aac420f844ef8198d3a7729eda97.jpg

 

Całość wymaga jeszcze dopracowania. Proszę się nie śmiać bo to moje pierwsze wydruki 3d :P 

Czy ktoś rozważał może wykorzystanie filtra dyfuzyjnego powiedzmy jakaś 1/4 zamiast mlecznej plexi? Czy to może głupi pomysł. 

Tu dla ciekawości pomiar panelu z odległości 30cm

pomiar.jpg.41598dbea825ad3eb347e8d26875ed94.jpg

pomiar2.jpg.2f86bd0e2cdb63fb05d0a3b07d627e95.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.08.2020 o 20:34, apolkowski napisał:

Mam pytanie: na czarnej krawędzi tego panela widzę symbol włącznika; czy po włączeniu zasilania trzeba tam przycisnąć żeby się zaświecił?

Chciałbym go użyć w zdalnej budce, więc o żadnym przyciskaniu nie ma mowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, AdamK napisał:

Mam pytanie: na czarnej krawędzi tego panela widzę symbol włącznika; czy po włączeniu zasilania trzeba tam przycisnąć żeby się zaświecił?

Chciałbym go użyć w zdalnej budce, więc o żadnym przyciskaniu nie ma mowy...

Jest przycisk, który jednocześnie pełni rolę regulatora jasności. Przyciskanie go powoduje zamiennie zmniejszanie i zwiększanie intensywności świecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, apolkowski napisał:

Jest przycisk, który jednocześnie pełni rolę regulatora jasności. Przyciskanie go powoduje zamiennie zmniejszanie i zwiększanie intensywności świecenia.

A da się to jakoś zewrzeć, ominąć? Tak aby włączanie zasilania powodowało zaświecenie panela?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.