Jump to content

Udźwig wyciągu

MateuszK
 Share

Recommended Posts

Jako że jest to wyciąg cierny, możliwe są czasem uślizgi ośki na bieżni głównej tulei wyciągu. Zwłaszcza w sprzęcie używanym problem występuje ze względu na miękki stop tej tulei. Można to wyregulować oczywiście dociskiem, ale potem problem powraca. W odcinkach bieżni najczęściej używanych poprostu wytrze się materiał i docisk już nic nie da, bo będzie różny na różnych odcinkach wysuwu tulei.

Nie wiem natomiast jak jest pod tym względem zużycia z aktualnie produkowanymi wyciągami GSO.

Edited by soczi
  • Like 1

19 minut temu, soczi napisał:

Jako że jest to wyciąg cierny, możliwe są czasem uślizgi ośki na bieżni głównej tulei wyciągu. Zwłaszcza w sprzęcie używanym problem występuje ze względu na miękki stop tej tulei. Można to wyregulować oczywiście dociskiem, ale potem problem powraca. W odcinkach bieżni najczęściej używanych poprostu wytrze się materiał i docisk już nic nie da, bo będzie różny na różnych odcinkach wysuwu tulei.

Nie wiem natomiast jak jest pod tym względem zużycia z aktualnie produkowanymi wyciągami GSO.

Czyli na początku może da radę, a w miarę używania z ciężkim okularem  dojdzie do dewastacji. Ciekawa perspektywa. Jeśli dobrze się domyślam to bliżej nieokreślony konkretniejszy wyciąg będzie trudny do dopasowania ze względu na rozstaw śrub mocujących? 

Spoko, z powodzeniem woziłem na czymś takim granat ważący ok. 900g. musiałem tylko trochę dokręcić docisk.

Fakt, że jest duży rozrzut, stopień zużycia bieżni jak pisał kolega wyżej itd. więc trudno jednoznacznie odpowiedzieć.

Co do zmiany wyciągu to dosyć powszechnie ludzie wiercą dodatkowe dziury jak nie pasuje - w końcu tubus to tylko cienka blaszka :)

No i pamiętaj, że oprócz otworów musi jeszcze pasować krzywizna tubusa (zależna od apretury, rzecz jasna) - tu z kolei może pomóc odpowiednią podkładka.

PS. Z ciekawości - co to za okular?

26 minut temu, Agent Smith napisał:

Spoko, z powodzeniem woziłem na czymś takim granat ważący ok. 900g. musiałem tylko trochę dokręcić docisk.

Fakt, że jest duży rozrzut, stopień zużycia bieżni jak pisał kolega wyżej itd. więc trudno jednoznacznie odpowiedzieć.

Co do zmiany wyciągu to dosyć powszechnie ludzie wiercą dodatkowe dziury jak nie pasuje - w końcu tubus to tylko cienka blaszka :)

No i pamiętaj, że oprócz otworów musi jeszcze pasować krzywizna tubusa (zależna od apretury, rzecz jasna) - tu z kolei może pomóc odpowiednią podkładka.

PS. Z ciekawości - co to za okular?

Planuję zakup ES 30mm 2", w sumie gdyby wyciąg był zadowalający to można wymienić na taki sam po jakimś czasie :g: Albo kupić lżejszy okular :laughing1:Coś czuję, że mój brak doświadczenia przysporzy mi sporo kłopotów i wygeneruje masę zbędnych wydatków. Nie wiem czy chciałbym coś wiercić, znając mnie, popsuję, zrobię krzywo itp. itd. :laughing1:

Edited by MateuszK

2 minutes ago, MateuszK said:

Coś czuję, że mój brak doświadczenia przysporzy mi sporo kłopotów i wygeneruje masę zbędnych wydatków.

No i po to (między innymi) masz Astropolis - pytaj, pytaj, jedź na jakiś zlot itd.

Zapytaj np. czy ten okular jest odpowiedni do Twojego teleskopu (...którym jest..?) 

Może szkoda kasy i ...wagi ? 

Mam 2 takie wyciągi dwucalowe jeden w newtonie SW 12 i drugi w refraktorze SW 102/500 i nie ma problemu z naglerem 31mm czy es 25mm 100st., wiadomo te wyciągi i tak trzeba wyregulować ale spoko nie są takie złe jak je malują :).

• Thanks 1

Zmiana wyciagu SW na inny jest problematyczna, bo ma on znacznie większą dziurę w tubie, niż inne popularne wyciągi. W tej dziurze wypadają miejsca na sroby innego wyciągu i jak łatwo się domyślić, jest to nie możliwe do zamocowania. Trzeba kombinować albo z dorabianie stopki albo jakiejś blachy zakrywajacej otwór. 

Ale jw, ja bym się nie obawiał 1 kg okularu, spokojnie da radę. To nie astrofoto :)

• Like 1
  • Thanks 1

27 minut temu, Agent Smith napisał:

No i po to (między innymi) masz Astropolis - pytaj, pytaj, jedź na jakiś zlot itd.

Zapytaj np. czy ten okular jest odpowiedni do Twojego teleskopu (...którym jest..?) 

Może szkoda kasy i ...wagi ? 

Zakupiłem 10" Newtona Sky Watcher Flex Tube, potrzebuję czegoś z długą ogniskową i szerokim polem.

8 minut temu, Agent Smith napisał:

Warto dokupić do niego elektryczny fokuser SW - znacznie ułatwi precyzyjne ustawienie bez wprowadzania drgań.

Już o tym myślałem, ale poczekam, aż trochę popracuję manualnie, po poprzednim teleskopie (sky watcher 130/650) gdzie nie było normalnego wyciagu nabrałem cierpliwości :laughing1:

• Haha 1

7 minut temu, MateuszW napisał:

Zmiana wyciagu SW na inny jest problematyczna, bo ma on znacznie większą dziurę w tubie, niż inne popularne wyciągi. W tej dziurze wypadają miejsca na sroby innego wyciągu i jak łatwo się domyślić, jest to nie możliwe do zamocowania.

O i to się się nazywa doświadczenie. Dzięki wielkie, dobrze wiedzieć.

Dobra. Z góry przepraszam, że naśmieciłem. Nie wiedziałem jak cytować różne osoby w jednej odpowiedzi (już się naumiałem). Dziękuję za podpowiedzi, rozjaśniło się trochę, zostanę przy obecnym wyciągu, gdyby padł zawsze powinna być szansa dostania takiego samego, ewentualnie zabawy jak pisał @MateuszW .

19 minutes ago, MateuszK said:

Zakupiłem 10" Newtona Sky Watcher Flex Tube, potrzebuję czegoś z długą ogniskową i szerokim polem.

No jeśli to Dob, to pamiętaj też o tym, że ciężkie okulary mogą Ci przeważać telep. Nie wiem czy masz na swoim dobie przeciwwagę, jeśli nie, pomyśl o dorobieniu. Bardzo przydatna rzecz.

• Like 1

29 minut temu, Agent Smith napisał:

No jeśli to Dob, to pamiętaj też o tym, że ciężkie okulary mogą Ci przeważać telep. Nie wiem czy masz na swoim dobie przeciwwagę, jeśli nie, pomyśl o dorobieniu. Bardzo przydatna rzecz.

Tak, na Dobsonie, przeciwwagi nie ma. Mam rozumieć, że trzeba pomyśleć o możliwości przyczepienia jakiegoś ciężaru do dolnego końca tuby? Są jakieś patenty? Kurde, wywaliłem hantle rozkręcane :haha: Zostanie majstrowanie z talerzami od sztangi olimpijskiej. 

Edited by MateuszK

Chodzi o ciężarek dający się przesuwać na pręcie wzdłuż tuby (w jej dolnej części) Co do patentów to napewno są, jest także pole do radosnej improwizacji. Poszukaj na forum, może ktoś się wypowie. Ja miałem gotowca, kupiłem używkę 12", ciężarek był bardzo użyteczny.

Edit: jak widać powyżej są różne podejścia do tematu :)

Ja bym chyba preferował możliwość płynnej regulacji.

Edited by Agent Smith

wystarczy jakiś cięższy magnes, który przesuniesz w razie potrzeby

o sam udźwig wyciągu nie ma się co martwić. Nawet starsze wyciągi sprzed kilkunastu lat nie miały problemów z Naglerem 31 więc te nowe tym bardziej

pozdrawiam

• Like 2

Przychodzili mi do głowy, że można by chyba przysposobić przeciwwagę od jakiegoś mini montażu, np. Star Adventurera.

Edit: Tak jak zapodał @ZbyT magnes

to pomysłowe rozwiązanie. Widziałem nawet w jakimś sklepie gotowe magnesy z rączką, przypomina mi się :)

Edited by Agent Smith

22 minuty temu, ZbyT napisał:

wystarczy jakiś cięższy magnes, który przesuniesz w razie potrzeby

o sam udźwig wyciągu nie ma się co martwić. Nawet starsze wyciągi sprzed kilkunastu lat nie miały problemów z Naglerem 31 więc te nowe tym bardziej

pozdrawiam

Ciekawy pomysł, uchwytów magnetycznych jest pełno w sieci. 

Dodam jeszcze taką ciekawostkę o której ludzie zapominają, winna jest też firma SW która dodaje tą dziadoską przejsciówkę na okulary 1.25 i brak clamping ringu na koncu wyciągu. Polecam zakup do tego teleskopu extender 50mm 2 calowy clamping ringiem. Wkładasz go do wyciągu już na stałe, wszystkie okulary będą ci przy tej przedłużce ostrzyć.

Co do szerokątnego okularu przy odpowieniej źrenicy wyjściowej najlepszy będzie ES 24mm 82st. okulary 30mm to bardziej polecałbym do mgławic z filtrem UHC.

No i dzięki składanej tubie masz możliwość wyostrzenia nasadki bino bez barlowa :). Sa na to odpowiednie dziurki w prowadnicach.

Edited by prestoneq

Teraz, prestoneq napisał:

Dodam jeszcze taką ciekawostkę o której ludzie zapominają, winna jest też firma SW która dodaje tą dziadoską przejsciówkę na okulary 1.25 i brak clamping ringu na koncu wyciągu. Polecam zakup do tego teleskopu extender 50mm 2 calowy clamping ringiem. Wkładasz go do wyciągu już na stałe, wszystkie okulary będą ci przy tej przedłużce ostrzyć.

Co do szerokątnego okularu przy odpowieniej źrenicy wyjściowej najlepszy będzie ES 24mm 82st. okulary 30mm to bardziej polecałbym do mgławic z filtrem UHC.

50mm będzie za długi, w zestawie taki jest. Już mam problem z ES 14, bez extendera wyciąg zbyt krótki o około 5mm, z extenderem 50mm zestawu też nie ostrzy. Szukam czegoś sensownego ok 30mm, tylko kiepsko mi idzie. Znalazłem coś takiego https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_49&products_id=2024 tyle, że redukcja do 1.25 nadal będzie SW więc zostaje poszukać sensownej redukcji do tego. 

Dlaczego 24mm miałby być lepszy Twoim zdaniem? Przyznam, że rozważałem, ale raczej ludzie polecali mi 30mm, potrzebuję czegoś z małym powiększeniem (bo lubię).

No u mnie w SW12 flex i extender 50mm i wszystko ostrzy, widocznie do 10 cali starczy extender 35mm.

Co do okularu 30mm to źrenica już jest ponad 6mm ja takich okularów w moich teleskopach uzywam właśnie z lumiconem UHC, bez filtra szerokie pola gwiazdowe będą przy jasnym tle już nawet przy ciemnym niebie chociaż może być to kwestia gustu najlepiej jak sam sprawdzisz na jakims okularze 30mm dla testu, okular 24mm da niecałe 5mm źrenicy. Graal to ES 25mm 100st. ale kosztuje...... i nie każdy akceptuje 100st. Co do małych powiększeń, średnica teleskopu niestety je ogranicza.

• Thanks 1

Mateusz co ty tam kombinujesz z tymi adapterami? Nie masz kitowych SW? Wtedy powinno prawie wszystko ostrzyć. Jeden adapter jest do okularów 2cale drugi do 1,25". Łączyć ich się nie da. Co innego z extenderami innych firm. Można dokupić jakieś bardzo krótkie do kitowej złączki 2 cale. Może daj foto jakie masz te adaptery jeśli nie są kitowe.

Co do okularu to lepiej podjechać gościnnie do kogoś oblukać sprawę przed zakupem, bo to nie mały wydatek a ES30 i ES24 mają różną korekcję wad brzegowych przy tej światłosile lustra i trzeba być tego świadomym. Możliwe że będą dla ciebie akceptowalne w 30tce.

Edited by soczi

37 minut temu, soczi napisał:

Mateusz co ty tam kombinujesz z tymi adapterami? Nie masz kitowych SW? Wtedy powinno prawie wszystko ostrzyć. Jeden adapter jest do okularów 2cale drugi do 1,25". Łączyć ich się nie da. Co innego z extenderami innych firm. Można dokupić jakieś bardzo krótkie.

Co do okularu to lepiej podjechać gościnnie do kogoś oblukać sprawę przed zakupem, bo to nie mały wydatek a ES30 i ES24 mają różną korekcję wad brzegowych przy tej światłosile lustra.

Z kitowymi ostrzy normalnie. Z ES 14 nie ostrzy, wyciąg za krótki o jakieś 5mm, połączyć się da (udało mi się bez problemu :laughing1:) , chciałem wykorzystać jako extender, niestety wtedy jest za duże odsunięcie. W związku z tym muszę jakiś extender pod ES 14 ogarnąć, ponieważ nie widzi mi się nie wsuwanie okularu do końca, aby łapał ostrość. Wydaje mi się, że ten co wkleiłem 35mm powinien być ok. Inna sprawa to, że te mocowania na śrubki...

edit:

adaptery mam kitowe

Edited by MateuszK

Jeśli ktoś jest wymagający pod kątem mechaniki/jakości wykonania to te wyciągi są słabe. Da się używać ale dla takiej osoby (jak np. ja) to nic przyjemnego. 

Clamping ring uważam za coś nie wygodnego, okulary lubią się zacinać przy próbie włożenia/wyjęcia. 

• Like 1
  • Confused 1