Skocz do zawartości

APO w wizualu.


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

47 minut temu, MateuszK napisał:

A gdy spróbować zrobić przysłonę do 10". LW nie zmaleje, ale moze bedzie trochę lepiej?

Cały klucz do sukcesu to maksymalnie małe lusterko wtórne oraz bardzo dobra optyka spełniająca kryterium minimum 1/8 L przy czym najważniejszy jest właśnie rozmiar lustra głównego które daje nam małą obstrukcje centralną. Oczywiście do tego dochodzą takie aspekty jak baflowanie tubusa, dobre wyczernienie,cieniutki trójramienny pająk, odpowiednia odległość ścianek tubusa od krawędzi lustra. Przesłaniając tylko aperture w swojej dziesiątce powodujesz tylko zmniejszenie swiatłosiły układu przy dalej dużym lustrze wtórnym które wpływa na kontrast obrazu. 

Edytowane przez krzysiek81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, MateuszK napisał:

@krzysiek81 dzięki za wyjaśnienie. W dłuższej wolnej chwili przestudiuję link. Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że trzeba znać kogoś kto sam robi takie newtony. Weź I znajdź :g:

Najpierw trzeba zacząć od zamówienia odpowiedniego zestawu optyki. W Polsce jeszcze jest człowiek co wykonuje świetne lustra za niewielkie pieniądze i ten fakt należy wykorzystać póki jest czas. Resztę wykonasz sam przy konsultacji ze mną i moim kolegą od ATM u Mateuszem albo znajdziesz kogoś w pobliżu co zna się na rzeczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, krzysiek81 napisał:

Najpierw trzeba zacząć od zamówienia odpowiedniego zestawu optyki. W Polsce jeszcze jest człowiek co wykonuje świetne lustra za niewielkie pieniądze i ten fakt należy wykorzystać póki jest czas. Resztę wykonasz sam przy konsultacji ze mną i moim kolegą od ATM u Mateuszem albo znajdziesz kogoś w pobliżu co zna się na rzeczy. 

I tu jest pies pogrzebany. Czytam o różnych rzeczach, które ludzie to budują. Czasem, aż nie wierzę. Niestety mało techniczny jestem i obawiam się, że takie diy są poza moim zasięgiem. :ermm:

Chociaż kto wie. Może trzeba się odważyć.

Edytowane przez MateuszK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, MateuszK napisał:

I tu jest pies pogrzebany. Czytam o różnych rzeczach, które ludzie to budują. Czasem, aż nie wierzę. Niestety mało techniczny jestem i obawiam się, że takie diy są poza moim zasięgiem. :ermm:

Chociaż kto wie. Może trzeba się odważyć.

Końcem lub początkiem roku ruszamy właśnie z następnym projektem budowy dwóch planetarnych teleskopów 205/1800 z lusterkiem wtórnym 25mm i obstrukcją 13%. Będą to teleskopy w pełni rozbieralne do transportu, mamy zamiar skończyć je właśnie na przyszłoroczną opozycję Marsa. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, krzysiek81 napisał:

Końcem lub początkiem roku ruszamy właśnie z następnym projektem budowy dwóch planetarnych teleskopów 205/1800 z lusterkiem wtórnym 25mm i obstrukcją 13%. Będą to teleskopy w pełni rozbieralne do transportu, mamy zamiar skończyć je właśnie na przyszłoroczną opozycję Marsa. 

1800 mm to względy podyktowane logistyką, konstrukcją czy już takie lustro macie ? 205 mm to tak z 2050 mm powinno być (i 3075 mm mogło by być choć to już monstrum ale z obstrukcją dużo poniżej 10%). 

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, astrokarol napisał:

Optyka dopiero się robi, wybraliśmy celowo takie parametry aby wyciąg nie był zbyt wysoko, przy f/10 nie ma praktycznie większej różnicy w obstrukcji, za to długość teleskopu znacznie wzrasta co już przy tych rozmiarach ma znaczenie. Obstrukcja na poziomie 13% to jest świetny wynik, przy czym teleskop ma jeszcze znośne rozmiary. 

 

Edytowane przez krzysiek81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Astrobonq napisał:

Co do Newtona i planet to poza warunkami atmosferycznymi kluczowa jest dokładna kolimacja + dobrej jakości okulary. Najlepsze w tym roku planety widziałem w dobrze skolimowanym GSO 10 kolegi, a patrzyłem też m.i. przez SCT 8 czy Maka 127. Co do źw to ja często schodzę do 0,5mm i jest ok, oczywiście ostatecznie wszystko zależy od seeingu. ESy do planet nie sprawdzają się dobrze, dużo lepszy obraz dają np Vixeny SLV.

Kolimację utrzymuję staranną. Test gwiazdowy zawsze wypada prawidłowo.

Dobre okulary... Cóż jeszcze takowych nie mam choć ostatnio w kitowym Plosslem 9mm Saturn był żyleta:). Nawet cztery księżyce widziałem. Teraz będę miał okazję sprawdzić Ortho. Co do ty h Vixenów Slv to też je biorę pod uwagę. A planetki bardzo mnie ciekawią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzysiek81 można wiedzieć ile kosztuje takie lustro ?

Oczywiście taki teleskop jak 205/3075 mm jest wysoki i ciężki do transportu ale w Polskich warunkach planety są nisko a do ich obserwacji z reguły wystarczy podwórko. W zasadzie jedyne co może sprawić problem to tuba (3m jak nic będzie się uginać). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.09.2019 o 09:41, MateuszK napisał:

@Werni74 Czy taki ED100 da lepszy obraz od np.  Maka 127?

ED Da lepsze ...  w skali powiększenie 2d będą ostrzejsze i bardziej kontrastowe obrazy planet w porównaniu z Makiem 127.

w skalach średnich i małych powiększenie gwizdki będą bardziej punktowe po stronie ED ,tarcza planet - mocniej odcina się od tła nieba.

Dopiero Mak 150 trochę zmienia układ kart bo wchodzi nam na pole rozdzielczość i wzrost źrenicy wyjściowej ,ale ostrość i kontrast i tak jest po str. ED.

 

180-200mm rasowy np.Mak Rumak - miażdży w skalach duzych powiększenie każdą soczewkę 100ed i nie tylko ... :)

 

 

J

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie -TAK .

 

pamiętajmy jeszcze ,ze Mak będzie się długo chłodził... im większy tym dłużej a soczewka 15-30minut.

Kolimacja Maka bez specjalistycznego kolimatora będzie trudna...

Jednie mobilność jest po stronie Mak,Sct.

 

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Czyli biorąc pod uwagę jakość obrazu,kontrast i ostrość to takie APO 115 czy ED 100 będzie lepszym wyborem do planet niż Mak 127.

Niektórzy twierdzą, ze nawet w porównaniu z jeszcze wiekszym SCT ;)https://www.cloudynights.com/topic/646132-starwave-102ed-f11-yes-ed/?p=9627657

 

Ale obiektywnie rzecz ujmując - sam musiałbyś sprawdzić. Ja uważam, ze 150mm dobrej optyki da sie w wizualu do planet wykorzystać, wiec lepiej 150mm APO - kwestia tylko zasobności portfela ;)

 

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, JSC napisał:

Niektórzy twierdzą, ze nawet w porównaniu z jeszcze wiekszym SCT ;)https://www.cloudynights.com/topic/646132-starwave-102ed-f11-yes-ed/?p=9627657

 

Ale obiektywnie rzecz ujmując - sam musiałbyś sprawdzić. Ja uważam, ze 150mm dobrej optyki da sie w wizualu do planet wykorzystać, wiec lepiej 150mm APO - kwestia tylko zasobności portfela ;)

 

 

 

Właśnie ten portfel:emotion-5:.

Jeżeli 150 to przy moich finansach chyba tylko achromat.Tylko ta aberka:hmm:

A schodząc na ziemię i wziąwszy pod uwagę APO115 Lub 127, ED 120 i achro 150 bo te trzy opcje są podobne cenowo i w moim zasięgu (może za rok) to który z nich TYLKO na planety byś wybrał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Mariusz Psut napisał:

A schodząc na ziemię i wziąwszy pod uwagę APO115 Lub 127, ED 120 i achro 150 bo te trzy opcje są podobne cenowo i w moim zasięgu (może za rok) to który z nich TYLKO na planety byś wybrał?

O jakim APO 115mm mówisz? Widzę, ze Vixen 115mm (dublet) to 11400zł

https://www.astroshop.pl/teleskopy/vixen-refraktor-apochromatyczny-ap-115-890-sd115s-ota/p,56274

 

Ja obecnie jestem na etapie poszukiwania zamiennika do swojego Vixena, ale szaleć ponad miarę i cenowo i wagowo nie zamierzam.

Nastawiam sie na tego TSa 102ED f/11, którego tu ciagle z uporem przytaczam :) chociaż piszą, ze w porównaniu ze 100/900ED obraz jest prawie taki sam. Oczywiście dla różnych "prawie" ma rózne znaczenie :)

TS jest jednak wyraźnie większy od kompaktowego SW (fotki rabnięte z tematu na CN), więc dla mnie troche wada, ale taki byczy wyciag wygląda ładnie (TS 102ED to ten biały)

post-134439-0-70411300-1565130989.jpg.d758e8007ea87bd2be60b443df41ada1.jpg

post-134439-0-77717700-1565130998.jpg.da7bb5a84ac97015c1abeb7a8970296d.jpg

 

120 mm pokaże pół kraterka wiecej w Plato. 140mm jeszcze o pół kraterka więcej, ale cena i waga rosną niewspółmiernie do widzialności tych kraterków. Sam mam dylemat, ale biorąc pod uwagę, ze TS f/11 jest lepszy (ponoć) od fluorytowego Taka f/9 , to robi wrażenie i kusi... i  to za niecałe trzy tysiaki złotych.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Właśnie ten portfel:emotion-5:.

Jeżeli 150 to przy moich finansach chyba tylko achromat.Tylko ta aberka:hmm:

A schodząc na ziemię i wziąwszy pod uwagę APO115 Lub 127, ED 120 i achro 150 bo te trzy opcje są podobne cenowo i w moim zasięgu (może za rok) to który z nich TYLKO na planety byś wybrał?

Wybrałbym największe APO a jeszcze lepiej dobrego Mak-a 180mm - Krzysiek napisał o nim bardzo dużo i naprawdę jest to dobra alternatywa przewyższająca jakością obrazów podane tu teleskopy.

Maka widziałem w skrzyżowaniu z 3 element owym APO 185mm  i nie było się czego wstydzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mariusz Psut napisał:

Wow!

Wspaniały :grin:. Poczytam sobie o tym!!!

 

Warto poczytać ten wątek na CN - to kopalnia wiedzy nie tylko o refraktorach, bo przytaczane tam są w celach porównawczych także inne konstrukcje. Co najważniejsze jest tam wielu uzytkowników tego teleskopu (chociaz to absolutna nowość), w tym wielu z nich posiada całą masę innych dobrych teleskopów, wiekszość z nich po prostu wie o co chodzi. :)

Jeszcze raz link od pierwszego postu https://www.cloudynights.com/topic/646132-starwave-102ed-f11-yes-ed/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, YOKER napisał:

Wybrałbym największe APO a jeszcze lepiej dobrego Mak-a 180mm - Krzysiek napisał o nim bardzo dużo i naprawdę jest to dobra alternatywa przewyższająca jakością obrazów podane tu teleskopy.

Maka widziałem w skrzyżowaniu z 3 element owym APO 185mm  i nie było się czego wstydzić...

Szczerze mówiąc to wybrałbym soczewkę niż Maka. Lustro już mam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JSC napisał:

Warto poczytać ten wątek na CN - to kopalnia wiedzy nie tylko o refraktorach, bo przytaczane tam są w celach porównawczych także inne konstrukcje. Co najważniejsze jest tam wielu uzytkowników tego teleskopu (chociaz to absolutna nowość), w tym wielu z nich posiada całą masę innych dobrych teleskopów, wiekszość z nich po prostu wie o co chodzi. :)

Jeszcze raz link od pierwszego postu https://www.cloudynights.com/topic/646132-starwave-102ed-f11-yes-ed/

Chętnie poczytam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.