Skocz do zawartości

LIM, Nykłist i inne Airydyski :)


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, HAMAL napisał:


@JSC

 

 

Konkludując :) aby wydobyć maksimum informacji z obrazu mojego zestawu 320/1500, winienem stosować Barlowa minimum krotność 1,3x (2000mm ogniskowej) chociaż kryterium Rayleigha, oraz kryterium Dawesa ,oraz limit Abbe-go, oraz kryterium Wróbla, oraz Nyquist jak i sam JSC :D mogą mieć na ten temat inne zdanie :)

 

 

 

 

Nie wiem jak panowie Raileigh, Dawes, Abbe, Wróbel czy Nyguist, ale ja zdecydowanie wybrałbym 4000mm ogniskowej :mr.green: . Po prostu widzę wielkość separacji na podstawie wielkości Dysku Airego, a średnicę Dysku Airego mozna oszacować dopiero przy widzialnosci pierwszego pierścienia. Jak w morde strzelił wychodzi nieco poniżej 0,5".

Mozna tez pewnie do tego dojść stosując jakies inne ekwilibrystyczne obliczenia nie widząc pierwszego pierścienia Dysku Airego, ale po co skoro z pierścieniem jest łatwiej.

Poniżej  pokazałem jak łatwo oszacować separację. (Sorki, że bazgram po Twojej pracy ;) ).

Czerwone kółeczko to wielkość Dysku Airego. Promień Dysku Airego to kryterium Raileigha. Dla 320mm apertury promień kółeczka wynosi ok. 0,44" (ok. 140/320). Jak widać odległość składników jest troszkę większa niż promień Dysku Airego więc sepracja to ok. 0,5" (na Stelledoppie piszą, ze 0,497, moze teraz ciutke mniej... https://www.stelledoppie.it/index2.php?iddoppia=60748 )

hip.jpg.034328793d3fa84f1f0deb6f12e37c46.jpg

 

Pół sekundy - no jestem pod wrażeniem. Dobra robota! Zresztą inne gwiazdki też wyszły przepysznie.

 

5 godzin temu, HAMAL napisał:

Chyba między jedną na drugą kanapką :D

Za fajne to jest, aby tak na szubko to przegryźć - trzeba sie trochę podelektować. :)

 

PS

Wolę kolorowe, pomimo tej widocznej tęczy  :emotion-5:

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vul-16Vul-0,8''-320-1500-SONY2,7-RGB.png

świetnie wyszła deformacja plamki centralnej ciasnego układu.

W ogóle zrobiłeś po prostu kopalnię wiedzy o Airydyskach. Widać jak zachowują sie przy jaśniejszcyh składnikach i przy słabszych. Przy ciasnych i mniej ciasnych. I zależność wielkości od danej długości fali.

 

Masz może Izalra w kolorze?

 

Dzięki za ten SOLAN i linka do wyjaśnienia o co chodzi. :)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izar w kolorze cały czas siem robi :D jak już pisałem w temacie Belli :)

 

A tu inna ciekawostka, zawsze chciałem złapać daaalsze prążki/okręgi dyfrakcyjne, i w końcu ostatnio się udało za pomocą Vegi. Nie są tak piękne i równe jak z Wikipedii z lasera z laboratorium, ale w naszym świecie astrorzeczywistości zawsze coś :)

Lyr-Vega-320-1500.png.58647afea2e1fef515f64f155efa7f3d.png

 

Oczywiście DDP stąd płaskość, przy normalnym rozjaśnianiu plama światła rośnie od środka.

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, HAMAL napisał:

 Nie są tak piękne i równe jak z Wikipedii z lasera z laboratorium, ale w naszym świecie astrorzeczywistości zawsze coś :)

 

Lyr-Vega-320-1500.png.58647afea2e1fef515f64f155efa7f3d.png

 

 

 

Nie mogą być ze wzgledu na pająka w Newtonie (no chyba, że masz założeone jakies wynalzki podtrzymujące LW :) ).

http://www.astrosurf.com/viladrich/astro/instrument/sensitivity/spider-diffraction.htm

Seeing tez pewnie trochę poszarpał...

Swoja drogą cos chyba jednak jest minimalnie przekoszone :mr.green:

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.