Skocz do zawartości

Astrofotografia a monitor.


Rekomendowane odpowiedzi

Mi o dziwo się monitor "poprawił" jak zmieniłem kompa, wcześniej miałem za ciemny obraz (mimo jasności ustawionej na full) - wrzucałem cos na forum i na monitorze u mnie było ok, ale już na telefonie czy laptopie było widać jakieś szumy, artefakty czy poprawki w gimpie. Teraz jasność jest ok, może znaczenie miał kabel - teraz podłaczałem do kartę graficzną kablem HDMI, wcześniej na wejście pod monitor.

 

Monitora za kilka tyś tylko pod astrofoto bym nie kupował, w zasadzie to już zabawa dla purystów ze sprzętem za 100 tys i licencją Fotoszopa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Charon_X napisał:

Teraz jasność jest ok, może znaczenie miał kabel - teraz podłaczałem do kartę graficzną kablem HDMI, wcześniej na wejście pod monitor.

Ma olbrzymie znaczenie. HDMI to kabel cyfrowy, VGA to analogowy. Jakość kolorów, jasności, kontrastu jest o wiele większa przy dobrym kablu hdmi.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Robson_g napisał:

HDMI to taki audio video cyfrowy interfejs przesyłowy. Podobno nie powinno się stosować tego typu rozwiązań w monitorach graficznych.

 

U mnie wszyscy graficy w firmie, pracujący na codzień z PS używają praktycznie zawsze HDMI. Osobiście nie widzę strat jakościowych między HDMI a DVI. Największą przewagą między DVI a HDMI jest szybkość odświeżania. Dopiero przy HDMI 2.0 mamy 60 Hz, gdzie DVI pracuje od 60 do 120 Hz. Ma to znaczenie w postrzeganiu kolorów, ale dla np. grafiki web-owej już nie jest to zauważalna różnica.

Co do Display Portów to już skok jakościowy jest bardzo duży, zarówno jeśli chodzi o szybkość odświeżania jak i maksymalną rozdzielczość i przepustowość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, szuu napisał:

przecież hdmi i dvi to ten sam protokół tylko inna wtyczka.

kszałty i kolory wtyczek nie wpływają na jakość obrazu! ^_^

I może jeszcze powiesz, że podkładki antywibracyjne pod kable nie poprawiają dźwięku, co? :lol:

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Odkopuję :)

 

Pracuję obecnie na monitorze 22'' Eizo S2243W S-PVA  (1920x1200) kupiłem używkę 2 lata temu za 450zł i jestem zadowolony. Ale chciałbym się przesiąść na coś większego w granicach 30-32''

Co polecacie żeby nie czuć spadku jakości - budżet około 1000-1200zł, za używkę, ale im taniej tym lepiej

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do pytania, ubiegłeś mnie Lukasz z tym pytaniem :)  Także myślę nad zmianą monitora na coś lepszego 30-32", z tym że aktualnie używam bużetowego HP ZR30w. Więc przeskok jakościowy będzie dużo większy jak u Ciebie.

Z tego co analizowałem oferty, będzie cieżko z dobrym 30-32 w tym przedziale cenowym. Choć chciałbym się mylić w tym przypadku;) Ja wstępnie myślałem o docelowym Benq SW320, ale to całkiem inny przedział cenowy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcecie uzyskać wygodną przestrzeń roboczą, to jak najbardziej. 

Zależy kto co lubi, i czego potrzebuje. 

Ja poszedłem w 2 monitory z zarządzaniem barwą z pełną kalibracja sprzętową, ale po 24'.

Dziwie się że siedząc w foto, głównym kryterium wyboru jest wielkość robocza, a nie np liniowość, podświetlenie, poziom czerni, objętość gamutu, PWM, poziom luminacji. 

Drukujecie coś? Bo wtedy bardzo wygodnie mieć skalibrowany cały tor optyczny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Robson_g napisał:

Dziwie się że siedząc w foto, głównym kryterium wyboru jest wielkość robocza, a nie np liniowość, podświetlenie, poziom czerni, objętość gamutu, PWM, poziom luminacji. 

Drukujecie coś? Bo wtedy bardzo wygodnie mieć skalibrowany cały tor optyczny.

Dwóch monitorów nie upchnę, nie mam miejsca.

Wielkość robocza to warunek konieczny - nie lubię patrzeć na ekran przez lupę, potem te wszystkie parametry o których pisałeś. 

 I to było pytanie, czy w okolicach tysiaka znajdę coś fajnego (używanego) do obróbki astrofoto w okolicach 30-32'' lub chociaż 27''

Zdjęć raczej nie drukuję, jeśli coś to sporadycznie.

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lukasz83 napisał:

Dwóch monitorów nie upchnę, nie mam miejsca.

Wielkość robocza to warunek konieczny - nie lubię patrzeć na ekran przez lupę, potem te wszystkie parametry o których pisałeś. 

 I to było pytanie, czy w okolicach tysiaka znajdę coś fajnego (używanego) do obróbki astrofoto w okolicach 30-32'' lub chociaż 27''

Zdjęć raczej nie drukuję, jeśli coś to sporadycznie.

To może jakiś używany 27 ' NEC w wersji EA. Miałbyś poprawny kolor i nawet opcję kalibracji sprzętowej. 

30-32 w wersjach budżetowych nie polecam. Ppsujesz sobie oczy i glowa będzie Cię bolała. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Robson_g napisał:

To może jakiś używany 27 ' NEC w wersji EA. Miałbyś poprawny kolor i nawet opcję kalibracji sprzętowej. 

30-32 w wersjach budżetowych nie polecam. Ppsujesz sobie oczy i glowa będzie Cię bolała. 

Coś w ten deseń? :

https://allegro.pl/oferta/monitor-27-nec-ea274wmi-led-ips-usb-qhd-2560x1440-9106623248

 

Myślałem też o Benq SW2700PT ale to już sporo ponad budżet (koło 2k za używkę minimum), ale może warto dozbierać... (?)

 

 

BTW, lekko zmieniając temat, tym kalibratorem który masz można też zrobić kalibrację telewizora LED?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Lukasz83 napisał:

 

 

 

 tym kalibratorem który masz można też zrobić kalibrację telewizora LED?

Aż takim znawcą tematu kalibracji i zarządzania kolorem nie jestem, ale TV na pewno nie da się skalibrować sprzętowo. To zupełnie inna technologia, inna matryca.

Tam po prostu fizycznie nie da się zrobić korekty ani profilowania :)

A w Takim NEC-u zrobisz już wszystko, od wyboru rodzaju kalibracji zaczynając poprzez określenie docelowych parametrów i korektę a skończywszy na profilowaniu.

No i niestety gdybyś zdecydował się na monitor graficzny, to kalibrator sprzętowy będzie niezbędny, a to dodatkowy koszt.

Ten NEC będzie wymagał takiej kalibracji co kilka miesięcy.

Mój Eizo ma wbudowany czujnik autokorekcji, więc sam wprowadza odpowiednie korekty. Ja muszę mu tylko zaplanować czas w jakim ma to wykonać.

Ale nie piszemy o EIZO :)

Jako 2 monitor mam właśnie EA244wmi i baardzo go sobie cenię. Stabilność na odpowiednim poziomie. Liniowość przyzwoita. Kalibracja sprzętowa, profilowanie.

Dlatego polecam NEC.

Łukasz, robiąc taaaakie foty jak Ty, to aż dziw że jeszcze takiego monitora nie masz, nawet dla własnej wygody i zdrowia :)

A podobno w astrofotografii czerń jest tak ważna :emotion-5:

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Robson_g napisał:

Aż takim znawcą tematu kalibracji i zarządzania kolorem nie jestem, ale TV na pewno nie da się skalibrować sprzętowo. To zupełnie inna technologia, inna matryca.

Tam po prostu fizycznie nie da się zrobić korekty ani profilowania :)

 

Ok dzięki za info - chodzi o podstawowe ustawienie czerni i kolorów tak żeby jak najlepiej wykorzystać możliwości TV i zaobserwować detale w czerniach i bielach. Ale to jest off-top, tak tylko zapytałem przy okazji :)

 

Dzięki za rady - rozejrzę się za tym NEC EA 275wmi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, apolkowski napisał:

Dostałem od syna w prezencie x-rite i1 Display Pro, zrobiłem kalibrację i miałem różne odcienie na monitorach. Używasz dołączonego softu?

Ale na jakich monitorach i jakiego softu? Dla kolorymetru?

Ja w Eizo mam "wbudowany" soft do kalibracji ColorNavigaor i tylko na nim się opieram a dla kalibratora tylko instaluję sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio kupiłem sobie Dell P2421D (https://www.x-kom.pl/p/557170-monitor-led-24-dell-p2421d.html) i czekam na dostawę. Co prawda ma to być monitor głównie do pisania kodu, więc jakość odwzorowania kolorów nie była na pierwszym miejscu, ale jestem ciekaw, jak będzie się sprawdzać do astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś już wspomniał że w naszym hobby kolory ale i też czerń jest bardzo istotna...

Nierównomierne podświetlenie potrafi zabić odbiór na monitorze.

Jak już rozmawiamy o monitorach z dobrą czernią to z budżetowych urządzeń (do 2k) jest coś z matrycą nanoIPS (nano LED) 98% DCI-P3 lub 135% sRGB, ilość kolorów.: 1,07 mld .:
Są LG, ale też są DELL.
https://www.x-kom.pl/p/580052-monitor-led-27-dell-s2721dgf-nanoips.html

https://www.x-kom.pl/p/502255-monitor-led-27-lg-27gl850-b-nanoips-hdr10.html

 

A tymczasem czekam na pierwsze monitory OLED, jestem fanem technologii OLED i dziwie się że na rynku jest parę tych monitorów np. ze stajni ALIENWARE ale cena ... to juz jakiś kosmos cenowy....  :)

A trudno pracować na 55 calowym telewizorze ....  :)

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Robson_g napisał:

A podobno w astrofotografii czerń jest tak ważna :emotion-5:

No właśnie - czerń jest tak ważna, a wszyscy polecają IPS, który charakteryzuje się słabą czernią? :) To VA jest królem czerni. To coś, co mnie osobiście bardzo zaskoczyło, gdy zacząłem się bardziej zapoznawać z technologiami monitorowymi. IPS to najlepsze kolory, ale VA to najlepsza czerń.

9 minut temu, ax napisał:

A tymczasem czekam na pierwsze monitory OLED, jestem fanem technologii OLED i dziwie się że na rynku jest parę tych monitorów np. ze stajni ALIENWARE ale cena ... to juz jakiś kosmos cenowy....  :)

A trudno pracować na 55 calowym telewizorze ....  :)

Też czekam na szturm oledów, ale zdaję sobie sprawę, dlaczego ich nie ma :) Jest to w dużym stopniu kwestia braku masowości i problem z wejściem w nowy rynek, ale nie tylko. OLED ma ogromny problem z utrzymaniem równego koloru na dużej powierzchni - czyli patrząc na taki monitor, gdzie wyświetlisz jednolity obraz, będziesz widział kolorowe plamy, niby subtelne, ale jednak nieakceptowalne. Na telewizorach to jest nieistotne, bo tam obraz jest dynamiczny, różnorodny i tego nie widać. Monitory oled są takie drogie właśnie dlatego, bo pozbycie się tego defektu wymaga drogich matryc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lukasz83 napisał:

 

Ok dzięki za info - chodzi o podstawowe ustawienie czerni i kolorów tak żeby jak najlepiej wykorzystać możliwości TV i zaobserwować detale w czerniach i bielach. Ale to jest off-top, tak tylko zapytałem przy okazji :)

Telewizor telewizorowi nie równy we współczesnej elektronice. Spotkałem już kilka rozwiązań na systemach akceptujących profile kolorów ale to raczej nisza - jednak są. Wówczas działa też pięknie aplikacja kalibratora z kalibratorem zewnętrznym np. Spyder.

W mniej oczekiwanych opcjach - regulacje serwisowe na hasło lub aplikację. Pozwalają na korekty jednopunktowe (wszędzie identyczna korekta) dla kanału. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.