Skocz do zawartości

NGC 7380 Wizard Nebula


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Co jest tutaj ważniejsze, ta gromadka gwiazd czy ta mgławica?

Na całym obszarze fotki w większości miejsc jest gęściej od gwiazd niż w samej gromadce. Gromadka nie jest w żaden sposób charakterystyczna, więc przy kiepskim goto może być problem z trafieniem. Drogowskazem jest bardziej układ pobliskich gwiazd, niż sama gromada.

 

Dość krótka miejska sesja, bo obiekt wysoko nad głową pod koniec sesji akurat nad moimi antenami TV sat i TV.  ;)

Seeing na oko nie najgorszy i stały. Przejrzystość jak na moją miejscówkę w "stanach górnych": gwiazdy mag4 widoczne gołym okiem.

 

UNC 1000 f5, ZWO ASI 294 Pro, filtr Astronomik CLS

43 x 120 sek, gain 180, temp. 0 st.

Zbieranie: APT

Obróbka: DSS, PIX

Crop ok. 80% do formatu 3/4

 

NGC7380_crop_3400_2550_resize_2000.thumb.jpg.25394143147965fbedb59ae87030d5c3.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko prawda co Maciek napisał, a ja bym pochwalił za bardzo dobrze skolimowanego Newtona, dobry guiding i ładnie wyrównane tło. Nie każdemu się udaje. Jest potencjał do robienia doskonałych zdjęć. Zbieraj tylko dużo materiału, nie kasuj surowych klatek -archiwizuj, a jak lepiej  ogarniesz tajniki obróbki to i po roku, dwóch wrócisz do tych zdjęć i będzie petarda.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Grzędziel napisał:

a ja bym pochwalił za bardzo dobrze skolimowanego Newtona

Dzięki, bardzo miła opinia. Choć akurat z tego nie jestem do końca zadowolony, ale chyba rzeczywiście idzie mi coraz lepiej.

 

11 godzin temu, Grzędziel napisał:

Polecam Ci fotografowanie galaktyk. Twój setup się do nich doskonale nadaje, a w obróbce są łatwiejsze od mgławic.

Dzięki za radę. Z pewnością i galaktyki będą na fotkach... gdy pojawią się w dostępnym dla mnie polu obserwacyjnym, czyli na wschodniej półkuli niebieskiej. W tej w chwili w polu mojego dobrego widzenia jedyną sensowną dla mojego setupu galaktyką jest M33 w Trójkącie. Ale uważam, że akurat ta galaktyka wcale nie musi być łatwiejsza od mgławic. Jej teoretycznie duża jasność jest rozproszona na dużej powierzchni, więc traci na kontraście. Ale pewnie spróbuję. A jak będzie w obróbce - zobaczymy.

Na razie "jadę" raczej po gwiazdach. To taki trening na kolimację i ostrzenie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, diver napisał:

Dzięki za radę. Z pewnością i galaktyki będą na fotkach... gdy pojawią się w dostępnym dla mnie polu obserwacyjnym, czyli na wschodniej półkuli niebieskiej. W tej w chwili w polu mojego dobrego widzenia jedyną sensowną dla mojego setupu galaktyką jest M33 w Trójkącie. Ale uważam, że akurat ta galaktyka wcale nie musi być łatwiejsza od mgławic. Jej teoretycznie duża jasność jest rozproszona na dużej powierzchni, więc traci na kontraście. Ale pewnie spróbuję. A jak będzie w obróbce - zobaczymy.

Faktycznie M 33 jest powierzchniowo stosunkowo ciemna, ale masz w pobliżu takie klasyki jak NGC 7331 i Kwintet Stephana a dalej na wschód NGC 891

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Zorg7 napisał:

Stosowałeś flaty ?. Pytam w kontekście:

 

Tak, stosuję komplet klatek "technicznych", dostosowanych do lightów.

W tym przypadku były to:

1. Darki (20) dla: czas 120 s, gain 180 i temp. 0 st.

2. Flaty (30): dla gain 180

3. Bias (20)

 

Nie wiem jak @kubaman stakuje klatki. Ja stakuję do formatu FIT używając DSS z ustawieniami przetwarzania obrazu z matrycy wg jednej z dwóch niżej zaznaczonych metod. Odnoszę wrażenie, że lepsze kolory uzyskuję używając wybranej na obrazku metody "AHD Interpolation".

DSS_matrix_setup.jpg.4e2235c456f838541af4b23b5510acc2.jpg

Potem stacka obrabiam już w PixInsight.

 

 

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.