Skocz do zawartości

QHY163C - problem z chłodzeniem


AdamK

Rekomendowane odpowiedzi

Moją kamerę QHY163C trafiła dziwna przypadłość, która powoduje, że nie ma możliwości automatycznego utrzymania zadanej temperatury poniżej około -2°C - -4°C.

Zwykle fotografuję z temperaturą -20°C zadaną z poziomu Maxima i nigdy nie było z tym problemu. Możliwe było również głębsze zamrożenie matrycy do -35°C - -40°C,

ale z powodu dużego poboru prądu i cięższej pracy układu chłodzenia nigdy takich parametrów nie zadawałem.

Obecnie, po włączeniu coolera (MaximDl) w kamerze, program po kilku sekundach traci kontakt z kamerą. Żeby ponownie połączyć się z kamerą należy zrestartować Maxima.

WIęcej informacji co się dzieje daje program EZCAP_QT, dedykowany do obsługi kamer QHY przez producenta.

 

FOTO 1. Próba obniżenia temperatury poniżej 0°C, np. do -11°C powoduje nagły skok temperatury w dół do -50°C i utratę połączenia z kamerą,

a w miejscu gdzie zwykle pojawia się rzeczywista temperatura matrycy pojawia się "kosmiczna" temperatura poniżej -3000°C !!!

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w rzeczywistości taki nagły skok nie następuje. Tak reaguje program w następstwie jakiegoś błędu lub usterki.

image.png.202743fd30e322a00aaf1c1dfc8e9296.png

FOTO 2. Po ponownym uruchomieniu programu i kamery widać, że temperatura naturalnie wzrasta do poziomu temperatury otoczenia.

Przechwytywanie1.JPG.ae980e49d5e3e689c720614f086014db.JPG

FOTO 3. Istnieje możliwość stopniowego obniżania temperatury poniżej 0°C przez kolejne obniżanie np. o 2 stopnie, ale tylko do -6°C, bo następny krok powoduje błąd jak wyżej.

Przechwytywanie2.JPG.7fad7e13ec51d0412dfdf014e7eca71d.JPG

Oczywiście, można robić foto przy np. -5°C matrycy, ale jest to dla mnie stan nie całkiem normalny i wolałbym aby moja kamera pozwoliła mi na pełną kontrolę temperatury jak wcześniej było.

Dlatego mam prośbę do Kolegów, którzy mają jakąś wiedzę na temat podobnej usterki, spotkali się z czym podobnym, wiedzą jak poradzić sobie z tym problemem o pomoc w jego rozwiązaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w QHY168C chłodzenie nie działało w ogóle. Producent bez problemu gwarancyjnie wymienił kamerę na nową. Natomiast w toku korespondencji pierwsze co prosili, żeby sprawdzić, to zmiana przewodu zasilającego, USB i zasilacza jako potencjalne źródło problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z radością informuję, że możemy ten wątek zakończyć - moja kamera wróciła do życia!

Sprawdziłem wszystko: zasilacz jest OK.

Przewód zasilający, wtyczka OK, ale dla pewności potraktowałem Contactem i upewniłem się czy nie siedzi w gnieździe kamery zbyt luźno.

Przewód USB... i tu chyba był problem moich problemów.

Sprawdziłem trzy różne kable, i na każdym kamera zachowuje się inaczej...!

Sprawdza się prawda, że kable USB należy używać dobrej jakości.

Wybrałem najlepszy i na nim moja kamera wróciła do życia.

Chłodzi jak dawniej. Cieszę się, że problemem był tylko kabel...

Przy okazji zauważyłem, że Maximi i  EZCAP_QT różnie pokazują pobieraną moc podczas chłodzenia przy tej samej temperaturze.

Przy temperaturze matrycy -20°C, EZCAP_QT niezmiennie pokazuje 100% mocy, a Maxim tylko 59%.

Maxim

Przechwytywanie3.JPG.20afc27f187e5a882e2598dc7d4a7bd6.JPG

EZCAP_QT

Przechwytywanie4.JPG.7bba8c5b303c55be71541bf6c91a42da.JPG

Czy ktoś może podpowiedzieć gdzie prawda, a gdzie fałsz?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.