Skocz do zawartości

Nasadka Bino SW 1,25


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Moi Drodzy.

Zastanawiałem się ostatnio nad nasadką Bino do obserwacji Księżyca. Są przeróżne i ceny też kosmiczne. Nie jest to zakup na obecną chwilę ale w przyszłości do łysego czemu nie. Zwróciłem uwagę na tą SW 1,25 dostarczaną z barlowem w zestawie.

Czy w moim GSO 10 będzie ostrzyć bez żadnych dodatkowych zabiegów? 

Np: zamontuje nasadkę z tym barlowem i do tego dwa okulary 10 mm  to da jakby 5mm czyli 250× na Łysego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasadka SW z barlowem 2 x wkręconym w nosek nasadki będzie ostrzyć z Newtonem np. barlow Vixen 2 x z T2 , przełożony do tej nasadki , zmieni się wtedy krotność tego barlowa na większą , i trzeba to przeliczyć biorąc pod uwagę tor optyczny nasadki bino, który wynosi średnio 110 mm , i o tą odległość zwiększy się odległość okularu od barlowa 2x.

Co do innych barlowów o mniejszej krotności może być problem z ostrzeniem.

Nasadka bino z barlowem 2x spowoduje jeszcze mniejsze wysunięcie tulei wyciągu okularowego  niż z barlowem Vixen 2 x T2, czyli  jeszcze   o kilkanaście milimetrów  mniej.

Barlowy do nasadki bino o mniejszych krotnościach , jak 1.25x, 1.5x  nie będą ostrzyć z newtonem,  bo braknie wyciągu , natomiast barlow o krotności 1,75x to wielka niewiadoma , czy będzie ostrzył z tym newtonem. czy trzeba będzie podnosić LG wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby GSO 10" ostrzyl bez problemów potrzebujesz barlowa 2x GSO ED dwa cale. Po wykreceniu soczewki i wkreceniu jej w redukcję 2"/1,25" będziesz miał Power z bino do około 2.5x czyli ogniskowa jakieś 3100. Taki oto zestaw.20190908_120819_compress41.thumb.jpg.ea6d7a5fb66b5cbad2bc69ed3396b091.jpg

A po złożeniu tak.

20190908_120926_compress75.thumb.jpg.d684d774fbbf7481ab94ab912b9782c1.jpg

 

To jest rozwiązanie bez podnoszenia lustra.

Jeśli zdecydujesz się podnieść lustro o te 35-40 mm będziesz mógł użyć barlowa do nasadek jak 1.6x WO czy podobne krotnosci.

Wygląda tak i daje wtedy krotnosc 1.6x czyli parametry GSO będą 250/2000. W morfeuszach 17.5 mm mam wtedy 110x czyli idealnie power rozdzielczy i około 0.6 stopnia pola, Księżyc mieści się z zapasem. Co najlepsze nadal widać łapki LG więc apertura na tym nie traci. 20190908_120953_compress72.thumb.jpg.e51dcb4c31db283ad43c387a768e3990.jpg20190908_122018_compress95.thumb.jpg.64b2cb53275ba3923b0864d97dbeac81.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, lolak89 napisał:

Żeby GSO 10" ostrzyl bez problemów potrzebujesz barlowa 2x GSO ED dwa cale. Po wykreceniu soczewki i wkreceniu jej w redukcję 2"/1,25" będziesz miał Power z bino do około 2.5x czyli ogniskowa jakieś 3100. Taki oto zestaw.20190908_120819_compress41.thumb.jpg.ea6d7a5fb66b5cbad2bc69ed3396b091.jpg

A po złożeniu tak.

20190908_120926_compress75.thumb.jpg.d684d774fbbf7481ab94ab912b9782c1.jpg

 

To jest rozwiązanie bez podnoszenia lustra.

Jeśli zdecydujesz się podnieść lustro o te 35-40 mm będziesz mógł użyć barlowa do nasadek jak 1.6x WO czy podobne krotnosci.

Wygląda tak i daje wtedy krotnosc 1.6x czyli parametry GSO będą 250/2000. W morfeuszach 17.5 mm mam wtedy 110x czyli idealnie power rozdzielczy i około 0.6 stopnia pola, Księżyc mieści się z zapasem. Co najlepsze nadal widać łapki LG więc apertura na tym nie traci. 20190908_120953_compress72.thumb.jpg.e51dcb4c31db283ad43c387a768e3990.jpg20190908_122018_compress95.thumb.jpg.64b2cb53275ba3923b0864d97dbeac81.jpg

Nie chcę kombinować z lustrem.

Czyli że do tej nasadki SW muszę jeszcze dokupić Barlowa 2× i użyć jego soczewki i redukcji którą mam z teleskopem. Tak?

To znaczy że te dwa Barlowy dodawane do tej nasadki nie będą z nią przydatne.

Ale to i tak dobre budżetowe rozwiązanie. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Jeszcze jedno,

Filtry księżycowe musisz mieć dwa i wkręcasz w okulary?

Wystarczy jeden filtr 1.25 cala wkręcony w nosek nasadki a w niego dopiero barlow 2x 1.25", oczywiście  jeżeli barlow nie posiada gwintu filtrowego,  bo filtry przeważnie mają gwint po obu stronach.

Dwa filtry potrzebne są do lornetki , a do bino tylko jeden.

Edytowane przez endriu624
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synty łapią bez problemu ognisko z barlowem 1,6x dedykowanym do nasadek, pod warunkiem użycia niskiej redukcji 2/1,25.

W Syncie mamy extendery kitowe o długości około 5cm, w GSO 35mm stąd pewno zabraknie zakresu dla barlowka 1,6x w GSO, bo nasadka w Syncie łapie ostrość bardzo nisko.  Pewno ta odległość ostrzenia w sporej części zależy od typu użytych okularów w bino.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, soczi napisał:

Synty łapią bez problemu ognisko z barlowem 1,6x dedykowanym do nasadek, pod warunkiem użycia niskiej redukcji 2/1,25.

W Syncie mamy extendery kitowe o długości około 5cm, w GSO 35mm stąd pewno zabraknie zakresu dla barlowka 1,6x w GSO, bo nasadka w Syncie łapie ostrość bardzo nisko.  Pewno ta odległość ostrzenia w sporej części zależy od typu użytych okularów w bino.

Mam zamiar jej używać z Morfeuszami.

W każdym razie sprawdzë tą opcję podsuniętą przez lolak89 z soczewką od GSO 2×2".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Mariusz Psut napisał:

Mam zamiar jej używać z Morfeuszami.

W każdym razie sprawdzë tą opcję podsuniętą przez lolak89 z soczewką od GSO 2×2".

Kolega zyska na jakości obrazu w porównaniu ze zwykłym achromatycznym barlowem 1.25 , Niestety te nasadki  bez logo firmy  czyli teoretycznie  SW,  nie mają w swej obudowie pryzmatów najwyższych lotów , więc zysk jakościowy będzie niewielki przy zastosowaniu barlowa 2x ED , jak np, w bino  WO czy MB , podobnie będzie z okularami , gdzie dobrej jakości okulary w przeciętnej nasadce bino nie wniosą lepszej jakości obrazu,

To tak jakby porównać ze sobą nasadki lustrzane 90 st, kitową zestawową SW 1,25 do dielektryka WO 1,25 cala .

Potwierdzić to mogą posiadacze nasadki SW którzy się przesiedli na nasadkę WO czy MB , że skok jakości obrazu jest bardzo duży, Ja sam zauważyłem wyraźny wzrost kontrastu i ostrości obrazu , oraz wzrost jasności obrazu  po wymianie nasadki SW na WO w Mak 150 i ED 80, jedynie polaryzacja nasadki WO była dla mnie problemem, w obserwacji pleneru.

Jak Kolega ma większy budżet , to niech odpuści sobie nasadkę SW czy nawet nasadkę TS , i kupi  np. WO czy MB . 

Edytowane przez endriu624
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Masz rację. Za taką cenę to chyba nie jest najwyższa półka. Ta WO 1,5k ale chyba postąpię jak z okularami i docelowo. Na razie to nie jest pilny zakup ale na pewno na mojej liście.

Podziękował.

Przypuszczam , że te nasadki bino  teoretycznie SW, bo ta firma ich nie branduje swoim logo, są składane z pryzmatów niepełnowartościowych , bo co inny egzemplarz to inny rozrzut jakościowy, i spora różnica w torach optycznych. Podobną kiepską jakość mają nasadki TS.

 

Jaką nasadkę bino kupić?

 

 

Edytowane przez endriu624
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Mariusz Psut napisał:

To teraz jeszcze bardziej mam namieszane:laugh:.

Moja WO miała idealny podział torów optycznych 50/50 % , ale niestety miała znaczną polaryzację , pewnie miałbym ją do dzisiaj , ale trafiła mi się nasadka Zeiss i ją sprzedałem. Nasadki MB T2 są trudno osiągalne na giełdach bo nikt nie chce się ich pozbywać. Nawet w tych nasadkach pierwszo-ligowych trafiają się wpadki.

Najlepiej jest kupić nasadkę bino drogą internetową z odbiorem osobistym , zyskujemy wtedy 14 dni na zwrot nasadki , a wtedy możemy wybrać w sklepie najlepszy egzemplarz.

Zazwyczaj nasadki WO trzymają fason jakościowy , mają najmniejsze rozrzuty jakościowe między egzemplarzami ,jedyna ich wada to tylko polaryzacja , która uwidacznia się w obserwacji krajobrazów , w obserwacjach astro ta polaryzacja nie ma już znaczenia. Ta nasadka WO jest bardzo lekka , to kolejny atut przemawiający za jej zakupem, Lepsza nasadka bino od tej WO to już znaczny koszt , i różnica jest tylko w większych pryzmatach.

Z nasadki WO można odsprzedać zestawowe okulary i barlowa , co obniży jej cenę zakupu , ja akurat zostawiłem te okulary , bo w maku dobrze się sprawdzają.

 

Można tu jeszcze wynegocjować rabat. Mi udało się wynegocjować chyba 100 zł  rabatu w Teleskopy.pl , wtedy ceny były nieco niższe tej nasadki , i chyba kupiłem ją za 1100 zł.

 

Nasadka binokularowa binoviewer William Optics (komplet)

 

Edytowane przez endriu624
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, endriu624 napisał:

Moja WO miała idealny podział torów optycznych 50/50 % , ale niestety miała znaczną polaryzację , pewnie miałbym ją do dzisiaj , ale trafiła mi się nasadka Zeiss i ją sprzedałem. Nasadki MB T2 są trudno osiągalne na giełdach bo nikt nie chce się ich pozbywać. Nawet w tych nasadkach pierwszo-ligowych trafiają się wpadki.

Najlepiej jest kupić nasadkę bino drogą internetową z odbiorem osobistym , zyskujemy wtedy 14 dni na zwrot nasadki , a wtedy możemy wybrać w sklepie najlepszy egzemplarz.

Zazwyczaj nasadki WO trzymają fason jakościowy , mają najmniejsze rozrzuty jakościowe między egzemplarzami ,jedyna ich wada to tylko polaryzacja , która uwidacznia się w obserwacji krajobrazów , w obserwacjach astro ta polaryzacja nie ma już znaczenia. Ta nasadka WO jest bardzo lekka , to kolejny atut przemawiający za jej zakupem, Lepsza nasadka bino od tej WO to już znaczny koszt , i różnica jest tylko w większych pryzmatach.

Z nasadki WO można odsprzedać zestawowe okulary i barlowa , co obniży jej cenę zakupu , ja akurat zostawiłem te okulary , bo w maku dobrze się sprawdzają.

 

Można tu jeszcze wynegocjować rabat. Mi udało się wynegocjować chyba 100 zł  rabatu w Teleskopy.pl , wtedy ceny były nieco niższe tej nasadki , i chyba kupiłem ją za 1100 zł.

 

Nasadka binokularowa binoviewer William Optics (komplet)

 

W jaki sposób wynegocjowałeś rabat? :D Mam w planach zakup bino pod Maka :) Na giełdzie nasadek WO praktycznie brak. Może cena spadnie jak dolar osłabnie.

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, dexter77 napisał:

W jaki sposób wynegocjowałeś rabat? :D Mam w planach zakup bino pod Maka :) Na giełdzie nasadek WO praktycznie brak. Może cena spadnie jak dolar osłabnie.

Bezpośrednio do Aleksandra Kacz na nr. alarmowy czynny całą dobę ( lepiej dzwonić na ten nr, w godzinach urzędowania)  ,  jest on na witrynie sklepu w dziale kontakt. to właściciel Teleskopy.pl. 

Numeru Tel, nie podaję tu z przyczyn wiadomych.

Wcześniej można złożyć zapytanie pod nasadką bino w odpowiednim formularzu, a potem targować się telefonicznie pod ww telefonem, po udanych targach dostaniemy e-mail , z danymi do zapłaty z tytułem  wpłaty " zamówienie mailowe".

W Delcie też można negocjować , ale ceny tam są wyższe, a rabaty groszowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytania do posiadaczy nasadki SW, czy to normalne w tym modelu, że:

- obraz na początku jest podwójny (np. przy powiększeniu 120x widać dwa Saturny koło siebie) - później można się przyzwyczaić co prawda, ale jest to trochę niekomfortowe - czy da się to jakoś skolimować? Najmniej ten efekt dokucza przy maksymalnie zbliżonych do siebie okularach, ale wtedy ucieka sporo pola widzenia na brzegach.

- czy każdy egzemplarz zostawia sporą ilość smaru na tubach okularów, w miejscu, gdzie zaciskają się pierścienie? Po parokrotnym wyjęciu i włożeniu okularów ich tuby się mocno lepią.

 

Nasadka testowana w Maku, bez barlowa.

 

Jeśli te nasadki tak mają to sobie zostawiam, a jak nie, to mogę zwrócić wysyłkowo, więc chciałbym się dowiedzieć, na czym stoję...

Edytowane przez orcen92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.09.2019 o 08:01, endriu624 napisał:

Potwierdzić to mogą posiadacze nasadki SW którzy się przesiedli na nasadkę WO czy MB , że skok jakości obrazu jest bardzo duży, Ja sam zauważyłem wyraźny wzrost kontrastu i ostrości obrazu , oraz wzrost jasności obrazu  po wymianie nasadki SW na WO w Mak 150 i ED 80, jedynie polaryzacja nasadki WO była dla mnie problemem, w obserwacji pleneru. Jak Kolega ma większy budżet , to niech odpuści sobie nasadkę SW czy nawet nasadkę TS , i kupi  np. WO czy MB . 

Podpisuję się pod tym stwierdzeniem obiema rękami. Miałem nasadki bino SW, jak i WO, przez pewien czas jednocześnie. Więc porównywałem je bezpośrednio w tych samych teleskopach. Różnice w dawanych przez nie obrazach, jeżeli chodzi o kontrast, ostrość i przede wszystkim jasność obrazu to właściwie przepaść, oczywiście ze wskazaniem na WO. W szczególności bino William Optics ma  dobre odwzorowanie bieli, natomiast w SW obrazy są  dużo ciemniejsze i  jakby zażółcone, jak w tanich lornetkach. Na podstawie tych porównań obecnie nasadki bino SW w ogóle nie brałbym pod uwagę, przynajmniej nowej ze sklepu. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie WO, oczywiście jeżeli trafi się dobrze skolimowania. Niestety, WO ma na stałe przyklejane pryzmaty bez możliwości ich kolimacji. W nasadkach bino SW jest możliwość regulacji optyki. Natomiast zestawowe Barlowy w obu nasadkach są bardzo niskiej jakości i moim zdaniem praktycznie nie nadają się do użytku. 

Edytowane przez lumen
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, lumen napisał:

Natomiast zestawowe Barlowy w obu nasadkach są bardzo niskiej jakości i moim zdaniem praktycznie nie nadają się do użytku. 

WO 1.6x jest swietny optycznie, zerowa degradacja obrazu, sprawdzane wielokrotnie przeze mnie w bino na parkach 18 i 12 mm BST ED. SW 1.85 miałem tylko raz w bino i byl bardzo słaby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też od jakiegoś czasu rozważam temat nasadki bino i WO wygląda jak rozsądny kompromis.

Przeglądając astroshop wpadł mi w oko też taki sprzęt: https://www.astroshop.pl/instrumenty/omegon-nasadka-binokularowa-pro-triton-1-25-/p,57295

Czy ktoś ma z nim doświadczenie / opinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, knowak napisał:

Też od jakiegoś czasu rozważam temat nasadki bino i WO wygląda jak rozsądny kompromis.

Przeglądając astroshop wpadł mi w oko też taki sprzęt: https://www.astroshop.pl/instrumenty/omegon-nasadka-binokularowa-pro-triton-1-25-/p,57295

Czy ktoś ma z nim doświadczenie / opinie?

Ta nasadka była już opisywana na różnych forach, i nie zyskała dużej popularności , Zasada działania jest taka , że lustro dzieli wiązkę ogniska na dwie połówki , lewą i prawą , to tak jakby przesunąć okular z osi optycznej ogniska w bok , efekt będzie taki, że w tej nasadce obraz gwiazd nie będzie punktem tylko jajem. Dodatkowo ta nasadka jest naszpikowana skomplikowaną optyką. Tradycyjna nasadka bino korzysta z ogniska z jego osi optycznej i dzieli je dopiero na dwie  takie same części.

 

Tu była ona opisywana.

 

Nowy typ nasadki bino w sprzedaży w Europie - Dyskusje o sprzęcie - Astropolis …

 

Tu schemat tej nasadki bino

 

ELSbinoviewerlp-8.jpg

Edytowane przez endriu624
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.