Skocz do zawartości

iOptron CEM25p i Lacerta - błędy w prowadzeniu


mario_b

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Wczoraj miałem możliwość, po raz pierwszy, pobawić się nowymi zabawkami. To co w temacie, czyli iOptron CEM25p, Lacerta MGEN II(kupiona jako używana) i RedCat. Do tego jeszcze był, a w efekcie końcowym go nie było(żadnej z nim klaki), IDAS Clip D2 do Canona, ale to inny temat.

 

Więc, ustawienie na Polarną to jest jakaś masakra na szerokości 58°58'19.1"N ;) wbić się z głową pod montaż, żeby jakoś przyłożyć oko do lunetki, jest okropnie niewygodne. Ale dałem jakoś radę, tak myślę. Świadczą o tym jakieś klatki z czasem naświetlenia 300s, gdzie tylko CEM25 śledził gwiazdy. Chciałbym jednak lepiej, i dlatego zanabyłem Lacertę. Efekty po jej podłączeniu są koszmarne. Szukałem w necie jakichś informacji na temat błędów prowadzenia przez MGEN II, jednak bezskutecznie. Nie wiem gdzie szukać problemu. Może ktoś z Was będzie mógł coś zasugerować. Poniżej zdjęcia z wczoraj. iOptron CEM25p+RedCat+Canon 60D, Lacerta ma już najnowsze oprogramowanie, może tu jest problem? 

 

1. bez prowadzenia, 300s

2. z prowadzeniem, 206s

3. bez prowadzenia, 300s

4. z prowadzeniem, 300s

5. z prowadzeniem, 300s

6. z prowadzeniem, 164s

7. z prowadzeniem, 300s

8. bez prowadzenia, 300s, i tu jeszcze pytanie. Aparat mam modowany Baaderem, czy jest szansa na pozbycie się tego fioletowego halo, które jest przy Deneb, jeśli zmienię filtr na Astrodona? Czy nie ma sensu, bo może to RedCat tak ładnie rysuje?

 

Krótsze czasy są stąd, że Lacerta szukała gwiazdy, jak ją znalazła t kalibrowałem, wtedy guiding, następnie w menu kontroli wyzwalania migawki uruchamiałem sesję, w trakcie kiedy zdjęcie było naświetlane wracałem do menu od prowadzenia, a tam niby guider prowadzi, ale gwiazda jakoś uciekła z tego okienka podglądu, wiem wiedziałem, że nie ma szans na poprawne zdjęcie. więc przerywałem naświetlenie.

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie gdzie szukać problemu i jak go rozwiązać.

 

p.s. po niektórych zdjęciach z RedCata, które widziałem w sieci, ze swojej kopii jestem zadowolony :) to taki plus, tego wczorajszego focenia.

 

edit: zdjęcia się nie załadowały...

edit2: spróbuję jeszcze raz, Teraz już powinno być jak w opisie wyżej.

IMG_9215.thumb.jpg.55b1c7105aa3fa36a0cea27d0428b620.jpgIMG_9216.thumb.jpg.a1098eb7ee03321b82e3a2187a338b6d.jpgIMG_9217.thumb.jpg.658eb4e44a6c27ba8fa7b9a9a492492e.jpg

IMG_9208.thumb.jpg.c6fb58df038b0fbda91e4b64a3984099.jpgIMG_9210.thumb.jpg.df19b49a11e1297274fe0ea68da66a52.jpgIMG_9206.thumb.jpg.0286384b9dfddc5c4f5a9cb2816a972e.jpgIMG_9203.thumb.jpg.88dc6debafa63ccfc9bc76c8f42de01c.jpgIMG_9214.thumb.jpg.64e8ba54d72de3e04c0de26b31704944.jpg

Edytowane przez mario_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałeś opis 8 zdjęć a umieściłeś 4 więc trudno się połapać, ale domyślam się, ze zdjęcie 2 (206 sek. z prowadzeniem) tak wyszło, bo był włączony dithering w trakcie naświetlania klatki. Ja Lacertę używam pd ponad 2 lat i najmniejszego problemu nie miałem.

Wybierz na ekranie gwiazdę, ustaw czas integracji na 3000 odpal guiding i popatrz na 4 czerwone diody. Jedna lub max dwie z nich (losowo) powinny się na ułamek sekundy zapalać co 3 (lub wielokrotność) sekundy, co informuje o wykonywanej korekcji. Jeśli zapalają się na dłużej niż 0.2 sek. lub ciągle zapala się ta sama to znaczy, że coś jest nie tak.

Z RedCata na tym montażu powinieneś mieć gwiazdki idealne nawet przy powiększeniu 200%

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Grzędziel napisał:

Podałeś opis 8 zdjęć a umieściłeś 4 więc trudno się połapać, ale domyślam się, ze zdjęcie 2 (206 sek. z prowadzeniem) tak wyszło, bo był włączony dithering w trakcie naświetlania klatki. Ja Lacertę używam pd ponad 2 lat i najmniejszego problemu nie miałem.

Wybierz na ekranie gwiazdę, ustaw czas integracji na 3000 odpal guiding i popatrz na 4 czerwone diody. Jedna lub max dwie z nich (losowo) powinny się na ułamek sekundy zapalać co 3 (lub wielokrotność) sekundy, co informuje o wykonywanej korekcji. Jeśli zapalają się na dłużej niż 0.2 sek. lub ciągle zapala się ta sama to znaczy, że coś jest nie tak.

Dziękuję. Sprawdzę. 

 

Te 206s jest dlatego, że włączyłem guiding, przeszedłem uruchomić kontrolę migawki aparatu a po chwili wróciłem do menu od prowadzenia. Niby prowadzenie działało dalej, ale gwiazdki już nie było w ramce, więc przerwałem naświetlanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Grzędziel napisał:

Jeszcze jedno, jeśli gwiazdka ci uciekała z okienka podglądu to spróbuj jeszcze raz skalibrować. Nie powinna.

Tak też kilka razy zrobiłem. Usuwałem poprzednią kalibrację, szykał guider gwiazdy, kalibrowałem ponownie, DEC, R.A. wynik najczęściej 100%. Wtedy był komunikat: wciśnij dowolny klawisz, co robiłem. Jednak, żeby wyjść musiałem wcisnąć ESC, wtedy czasem pojawiał się komunikat o jakimś błędzie z winy użytkownika. I od nowa. Myślałem że moje ustawienia na polarną jest aż tak złe, coś się przestawiło. Więc od nowa ustawianie na biegun i dalej cała zabawa...a efekty wyjątkowo słabe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Grzędziel napisał:

Wszystko wskazuje na to, że guiding był źle skalibrowany i przestał działać bo gwiazdka uciekła.

Po kalibracji kilka razy miałem 100%, raz 99%, ale wychodząc robił się jakiś błąd z mojej niby winy. Wiele razy nie można był dokończyć kalibracji bo gubił gwiazdę. Skończyło się na tym, że zresetowałem  to ustojstwo do ustawień fabrycznych. Co niestety nie pomogło. Noc się kończyła, pojechałem do domu :) następnym razem będę znowu walczył!

 

Może powrót do wcześniejszej wersji oprogramowania? Teraz mam 2.61, widziałem, że jeszcze chyba można pobrać 2.51.

Edytowane przez mario_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Czytam twoje problemy, i już piszę o swoich, też posiadam od 3 miesięcy montaż iOtrona CEM25p równiez miałem problem z uruchomieniem guidingu, tylko w moim przypadku wybrałem laptopa i PHD2. Problem polegał z kalibracją, PHD2 wywalał mi błąd, i okazało się że pasek od dekinacji był po prostu luźny! Dolna śrubką którą zaznaczyłem na zdjęciu na czerwono miała fabrycznie zerwany gwint i po prostu nie trzymała. Zmieniłem śrubę, naciągnąłem pasek, przetestowałem i kalibracja poszła, więc może zerknij do pasków w swoim montażu. 

Co do halo z RedCata, również go posiadam, i myślę że to może wina filtra. Tak wygląda moja Ameryka z czerwcowych białych nocy, Canon 6D mod Optolong L-pro plus RedCat51

iOptron.jpg

IMG_9738.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Lukasz77 napisał:

Cześć,

Czytam twoje problemy, i już piszę o swoich, też posiadam od 3 miesięcy montaż iOtrona CEM25p równiez miałem problem z uruchomieniem guidingu, tylko w moim przypadku wybrałem laptopa i PHD2. Problem polegał z kalibracją, PHD2 wywalał mi błąd, i okazało się że pasek od dekinacji był po prostu luźny! Dolna śrubką którą zaznaczyłem na zdjęciu na czerwono miała fabrycznie zerwany gwint i po prostu nie trzymała. Zmieniłem śrubę, naciągnąłem pasek, przetestowałem i kalibracja poszła, więc może zerknij do pasków w swoim montażu. 

Co do halo z RedCata, również go posiadam, i myślę że to może wina filtra. Tak wygląda moja Ameryka z czerwcowych białych nocy, Canon 6D mod Optolong L-pro plus RedCat51

 

A czym modyfikowałeś tego 6D? Jakim filtrem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Lukasz77 napisał:

IDAS  wkładany do body.

A mogę spytać jakiego T Ringa M48 na Canon używasz? Gdzie go kupiłeś? Pytam, bo mój jest niestety o grubość włosa głębszy w stronę komory lustra i przez to nie można tej przejściówki podpiąć do body z włożonym Idasem. Z np. SY 135 nie ma żadnych problemów. Bagnet jest idealnie płaski i szkło wręca się bez problemów z Idasem w komorze lustra. Taka kolejna lipa, tym razem z T Ringiem M48 na Canon. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, count.neverest napisał:

No to witam w klubie. W piątek testowałem pierwszy raz CEM25P i Mgen. 100% klatek nadaje się do stacka, czasy 1200 sek. Sprawdź w pilocie settings-guiding rate speed, czy dla RA i DEC masz te same wartości, co w Mgenie. 

Zazdroszczę! :) I tu i tu były następujące: 0,50 dla obydwu osi i w obydwu urządzeniach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu kiedyś zakładałem temat z pytaniem o Mgena. Do tej pory z bólem wyciągałem 600 sek. Widziałem jak CEM25 ciągnie po 20 min klatki z 8kg na garbie. W piątek wystarczyło mi jedno zdjęcie, żeby podjąć decyzję o kupnie. Zasięg gwiazdowy kamery jest świetny. Ale u mnie też nie obyło się bez problemów, mi w ogóle nie startowała kalibracja. Pomogła zmiana gain, czasu ekspozycji i oczywiście złapanie ostrości dzięki pomiarowi. O tym nie wiedziałem, pomógł kolega przez telefon. 

To co ja bym zasugerował: po kalibracji odpal po prostu AG start, ale migawkę wyzwól ręcznie i nie podłączaj aparatu do guidera. Prękość śledzenia masz sidereal? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, count.neverest napisał:

Ja tu kiedyś zakładałem temat z pytaniem o Mgena. Do tej pory z bólem wyciągałem 600 sek. Widziałem jak CEM25 ciągnie po 20 min klatki z 8kg na garbie. W piątek wystarczyło mi jedno zdjęcie, żeby podjąć decyzję o kupnie. Zasięg gwiazdowy kamery jest świetny. Ale u mnie też nie obyło się bez problemów, mi w ogóle nie startowała kalibracja. Pomogła zmiana gain, czasu ekspozycji i oczywiście złapanie ostrości dzięki pomiarowi. O tym nie wiedziałem, pomógł kolega przez telefon. 

To co ja bym zasugerował: po kalibracji odpal po prostu AG start, ale migawkę wyzwól ręcznie i nie podłączaj aparatu do guidera. Prękość śledzenia masz sidereal? 

Tak, była sidereal. Na ostatnich kilku jak już byłem umęczony tym wszystkim, pomyślałem a kij, spróbuję tego Kinga. Ale oczywiście nie pomogło :) Od początku jednak był Sidereal. Na czym polega złapanie ostrości dzięki pomiarowi? Jak to się robi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mario_b napisał:

Tak, była sidereal. Na ostatnich kilku jak już byłem umęczony tym wszystkim, pomyślałem a kij, spróbuję tego Kinga. Ale oczywiście nie pomogło :) Od początku jednak był Sidereal. Na czym polega złapanie ostrości dzięki pomiarowi? Jak to się robi?

W lewym dolnym rogu pod okienkiem podglądu gwiazdy masz "gui mask". góra/dół najedź na to, aż znak << się podświetli i klawiszem SET możesz zmieniać, drifts pokazuje Ci korekty, natomiast chyba profile pokazuje FWHM gwiazdy. Im mniejsza wartość liczbowa, tym lepiej złapana ostrość na gwieździe. Wykres musi się zrobić jak najwęższy i jak najdłuższy. To działa :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, count.neverest napisał:

W lewym dolnym rogu pod okienkiem podglądu gwiazdy masz "gui mask". góra/dół najedź na to, aż znak << się podświetli i klawiszem SET możesz zmieniać, drifts pokazuje Ci korekty, natomiast chyba profile pokazuje FWHM gwiazdy. Im mniejsza wartość liczbowa, tym lepiej złapana ostrość na gwieździe. Wykres musi się zrobić jak najwęższy i jak najdłuższy. To działa :)

Bawiłem się tym wczoraj, przełączałem te funkcje, zawsze jednak wracałem do gui mask. 

Super. Dziękuję za spory kawałek nowej wiedzy! :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.