Skocz do zawartości

Siril- problem kalibracją Master flatem- winieta


Rekomendowane odpowiedzi

Nie mogę sobie poradzić z kalibracją master flatem (1000 klatek składa się na master flata. Zrobiłem go w Sirilu- stackowanie średnie z odrzuceniem i multiplicative). Już we "wstępnym przetwarzaniu" samym flatem widzę, że jest winieta i nic dobrego z tego nie będzie. Oczywiście doprowadziłem proces do końca i efekt taki sam. Natomiast stackowanie lightów dokładnie tym samym master flatem w DSS (dolna fotka) daje wynik oczekiwany, co robię nie tak? 

 

2075049334_sirilidss.jpg.4c81bd6f25de3b526c922f6bbf765f96.jpg

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, _Spirit_ napisał:

We wstępnym przetwarzaniu masz mbias, mdark, mflat? Mdark z odjętymi biasami. To z OSC? Zaznaczone CFA?

Tak, to z OSC. Próbuję już nawet tylko mflat bez biasów i darków. Przecież musi pokazać płaską klatkę.

syryl.thumb.jpg.3b43fd9848934c55ecc302b698469cd5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, _Spirit_ napisał:

Automatyczna ocena wartości zaznacz. Czemu 1000 flatów?

Nic nie dało. W międzyczasie przeinstalowałem program, ale nie pomogło. I wyczyściłem też jego dane. Jak mam sekwencję lightów i podgląd, to widzę nierównomiernie oświetlone pole. Jak kalibruję mflatem, to winieta pogłębia się jeszcze bardziej :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam że na początku miałem podobnie - jak same flaty próbowałem odejmować bez kalibracji biasami.

 

Robię tak i zawsze :exclamation: wychodzi:

1. master bias - klatki z jak nakrótszym czasem, iso to samo co wszystkie inne rodzaje

- file conversion - wczytuje do fit bez demozaikowania

- stacking - average lub mediana (average powinien byc lepszy), bez normalizacji

2. master dark (opcjonalnie) - klatki z czasem i z iso jak "normalne"

- file conversion - wczytuje do fit bez demozaikowania

- processing - używam master biasa stworzonego w kroku 1, debayer wyłączony

- stacking - average lub mediana (average powinien byc lepszy), bez normalizacji

3. master flat - klatki z dobranym czasem i z iso jak wszystkie inne

- file conversion - wczytuje do fit bez demozaikowania

- processing - używam master biasa stworzonego w kroku 1, debayer wyłączony

- stacking - average lub mediana (average powinien byc lepszy), normalizacja multiplicative

4. normalne klatki

- file conversion - wczytuje do fit bez demozaikowania

- processing - używam master biasa stworzonego w kroku 1, master darka z kroku 2 (opcjonalnie) i master flata z kroku 3, włączam wszystkie polepszacze z wyjątkiem "equalize CFA" i dobieram sigmy tak żeby kliknięcie Estimate pokazało maks kilkaset pikseli, debayer włączony

- registration - global star alignment

- stacking - average, normalizacja additive with scaling, rejection windsorized sigma clipping, jeszcze zakładam filtry na FWHM i roundness (bo mi się nie chce ręcznie wybierać klatek)

Na koniec robię Image Processing -> Color Calibration -> Photometric Color Calibration i jest elegancki obrazek do zabawy z poziomami itp. :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Spróbuję jeszcze przejść przez to, może przyczyną jest jakiś ptaszek gdzieś zaznaczony. kalibrowanie flatów biasami nic nie pomoże. Ja zrobiłem biasy, bo to zgodne ze sztuką, ale ich nie potrzebuję, bo stosuję dithering. Podobnie z darkami, też mogę je pominąć, bo stack z mdarkiem czy bez niego nie wprowadza widocznej zmiany- kamera schłodzona. DSS tym samym mflatem niekalibrowanym mbiasem radzi sobie doskonale. 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.
1 godzinę temu, count.neverest napisał:

Ja zrobiłem biasy, bo to zgodne ze sztuką, ale ich nie potrzebuję, bo stosuję dithering.

To darki :) Bias to szum odczytu i musisz go usunąć z flatów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.