Skocz do zawartości

OAG czy lunetka?


count.neverest

Rekomendowane odpowiedzi

Widziałem porównanie Jolo na FA. Jakie są Wasze opinie? Czy po przejściu z lunetki na OAG zauważyliście wyraźną poprawę w prowadzeniu/ dłuższych czasach? Zawsze to jeden tor optyczny mniej. Setup również zyskuje na mobilności. A może ktoś zamienił OAG na lunetkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oag daje sporo przy newtona h i innych lustrach, które lubią się giąć. Zauważyłem sporą zmianę, bo kadr przestał powołanie dryfować, co dzio się z lunetką. Natomiast w refraktorze moim zdaniem to nie ma sensu, bo lunetka da to samo. Oag jest niewygodny w użyciu - widać mniej gwiazd, czasem trzeba ich szukać, trudniejsze ostrzenie. Wadą lunetki jest rozmiar choć wystarczy zazwyczaj coś wielkości szukacza. 

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

używałem OAG Celestronowego + QHY5 - potwierdzam że problem ze znalezieniem gwiazdki, fasolki czy kometki do guidowania to kalumnie, konfabulacje etc ;)
ilość klatek które usuwałem po zmianie gudingu na drugiej tubie 80/400 na OAG spadła do zera (słownie 0 ;) )
używałem z EDkiem 80/600 obecnie achro 102/500

robiłem nawet klatki po godzinie w siarce - a co - kto OAGowcowi zabroni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na ogniskowej 1500mm nigdy nie mam gwiazdy w OAG-u, dopiero rozpoznanie odpowiednio spreparowanym okularem tego co OAG widzi pozwala mi obrócić go w odpowiednie miejsce lub zmusza mnie do zmiany kadru, aby sięgnąć czegoś sensownego, co przy takiej skali obrazowania nie jest łatwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od obiektu ale też muszę czasem wyciągać kamerkę i wkładać okular. Najbardziej mnie denerwuje winieta od pryzmatu guidera jeśli nie jest w optymalnym położeniu. No i nie da się sesji zautomatyzować w EKOSie bo po zmianie obiektu trzeba ręcznie szukać gwiazdki. Dużo mi pomogło przestawienie kamerki z 1 sek na  2 sek ekspozycje i chyba jeszcze spróbuję 4 sekundowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zawsze guiduje zewnętrznym guiderem (pomijając chwilę, kiedy to próbowałem się przerzucić na OAGa - nie wyszło, pewnie przez brak wiedzy). Nie doświadczyłęm nigdy żadnych problemów a tym bardziej dryfujących kadrów. Guidowałem N150/750, APO 80/520, ED80, N200/1000 (GSO i TS'a). Nie odczuwam również dyskomfortu pracy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, HAMAL napisał:

Nie wierze :g:Pewnie w drodze mlecznej lub z czasami ponad 10s? :notify:

Od kiedy mam OAG to nigdy nie mialem problemu z gwiazdami. OAG i kamerę mam od SXa, może to zaleta dużego pryzmatu, sporej i czułej matrycy lub wszystkiego na raz :P Naświetlam 3,5 sekundy.

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podobnie jak Pav też od zawsze używam zewnętrznej tubki i nigdy problemów nie miałem,  natomiast z tego co czytam z OAGiem ludzie niekiedy takowe mają więc wg. mnie im prościej i mniej problemów, ktore mogą nas spotkać tym lepiej dla nas i dla naszego materiału :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.