Jump to content
paol

Adapter z MPCC 2" do T2

Recommended Posts

Witam Wszystkich.

Mam problem ze znalezieniem adaptera 2" z MPCC który jest domyślnym gwintem od strony wyciągu na T2 - żeby dokręcić do OAG

Wygląda to tak

Kamera - T2 > (T2) MPCC (2") -> (T2 zewnętrzny) OAG

OAG posiada złącze T2 - ale nigdzie nie potrafię odszukać adaptera/ringu który zreobi konwersje gwintu wewnetrznego 2" (takie jak do filtrow 2") do T2(zewnętrznego)

Proszę o podpowiedz czy da się to zrobić czymś co jest dostępne ? czy może trzeba połączyć jakieś 2 adaptery ?

Zakładam, że przeszukałeś polskie/europejskie sklepy?

Na pewno widziałem takie złączki na Aliexpresie, choć że względu na niejednoznaczność opisów trzeba się często trochę naszperać.

Jakość wykonania złączek z Ali też jest różna - nie zawsze warto kupować najtańsze.

Zobacz czy sprzedawca Astrozlot na Ali ich nie ma.

Edited by Agent Smith

Oag należy umieścić między MPCC a kamerą. Inaczej będziesz miał w guiderze wielkie przecinki, a wyciągiem zapewne nie wyostrzysz. 

Jaki to teleskop, oag i kamera? 

3 minutes ago, MateuszW said:

Oag należy umieścić między MPCC a kamerą. Inaczej będziesz miał w guiderze wielkie przecinki, a wyciągiem zapewne nie wyostrzysz. 

Jaki to teleskop, oag i kamera? 

No jasne. Ja tylko spojrzałem na podane gwinty :)

Dzięki chłopaki za odpowiedzi.

MateuszW - tak miałem ale problem jest taki że:

Między kamerą główną a MPCC muszę zachować 55mm

MPCC dodaje 20mm backfockus - i kamera guidująca już zbliżona praktycznie całkowicie do pryzmatu nie łapie ostrości.

Dlatego myślałem przenieść MPCC za OAG-a i sprawdzić właśnie jak duże przecinki będą :)

A wiecie może gdzie znajde T2-T2 ring/dystans 1mm / 2mm (przedłużka - gwint męski i żeński) ?

Szukałem już w polskich sklepach i też niestety nic ciekawego nie znalazłem co by pasowało.

OAG który posiadam:

https://www.teleskopy.pl/product_info.php?products_id=5079&lunety=OAG Off Axis Guider Starguider 2

Ogólnie idealny dla MPCC bo robi dokładnie 55mm między kamerą główną a MPCC - problem w tym że aby mieć focus na kamerze do guidingu - potrzebne są jeszcze 1 lub 2 mm między MPCC a kamerą do guidingu - bo inaczej nie wyostrze.

Tak jak mówiłem - na Aliexpresie są wszelakie. Nawet te, których nie ma (jeszcze) na e-bayu :)